Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zadbać o zdrowie podczas grania w gry? Sprawdź koniecznie, jeśli dużo grasz i spędzasz czas przy komputerze

Redakcja
Gracze narażeni są na liczne niebezpieczeństwa. Dotyczy to nie tylko działalności w sieci, ale też fizycznych i zdrowotnych aspektów. Należy więc wiedzieć, jak je niwelować.
Gracze narażeni są na liczne niebezpieczeństwa. Dotyczy to nie tylko działalności w sieci, ale też fizycznych i zdrowotnych aspektów. Należy więc wiedzieć, jak je niwelować. Sean Do/Unsplash
Granie to relaks, hobby, a dla niektórych nawet sposób na życie. Jak niemal wszystko jednak, również wielogodzinne posiedzenia przy ulubionych tytułach mogą negatywnie wpłynąć na nasze drowie. Podpowiadamy, jak tego uniknąć i zniwelować niekorzystne skutki grania.

Spis treści

Znacie to uczucie, kiedy siadacie „na godzinkę” do gry, a niespodziewanie okazuje się, że minęło kilka godzin? Ja też i trzeba przyznać, iż skutki fizyczne takiego wciągnięcia się w świat wirtualny są odczuwane realnie. Jeśli nieobce wam wielogodzinne maratony, podczas których poszczególne rozgrywki potrafią trwać niemal w nieskończoność, to wiecie o czym mówię. Bolące plecy, zmęczone i piekące oczy, odrętwiałe nadgarstki oraz sztywny kark, to tylko kilka z efektów, które do przyjemnych zdecydowanie nie należą.

Można ich jednak uniknąć i zniwelować, tym samym dbając o zdrowie podczas grania. Wbrew pozorom, nie jest to trudne i choć niektóre przykłady z naszego poradnika wymagają zakupienia odpowiedniego sprzętu i akcesoriów, to inne są jedynie zmianą dotychczasowych nawyków. Zapraszamy.

Jak dbać o wzrok podczas grania w gry?

Jak w przypadku wszystkich czynności wymagających wpatrywania się w ekran (choć nie tylko), na pierwszej linii frontu jest wzrok. Nasze oczy po wielu godzinach wytężonego wysiłku wysychają, szczypią i pieką, a obraz mętnieje. Nie jest to jednak istotne jedynie pod względem komfortu, ale i zdrowia w ogóle. W konsekwencji bowiem, może dojść nawet do permanentnego pogorszenia wzroku i sami siebie skażemy na uciążliwości, jak noszenie okularów czy przyjmowanie leków. Natomiast osoby, które już noszą okulary lub soczewki kontaktowe, szczególnie narażają się na pogarszanie swojego dotychczasowego stanu. Jest jednak kilka prostych sposobów, aby pomóc w tej kwestii.

Badanie wzroku
Wzrok jest szczególnie narażony podczas wielogodzinny maratonów przy komputerze lub konsoli. Lepiej jednak zapobiegać jego uszkodzeniu, niż leczyć jego skutki u specjalisty. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

Odrywanie wzorku od czasu do czasu
Pierwsza rada zabrzmi trywialnie, ale po prostu - odrywajmy od czasu do czasu wzrok od rozgrywki. Róbmy systematyczne pauzy przynajmniej raz na jakiś czas, np. gdy mamy ekran ładowania kolejnej potyczki (w MMO możemy się na krótką chwilę ukryć w bezpiecznym miejscu). Co robimy w tym czasie? Wstajemy i na moment zamykamy oczy, aby dać im odpocząć. Dobrym pomysłem jest także wyjrzenie przez okno i przez minutę lub dwie patrzenia w jakiś odległy punkt. Co ciekawe, według badań wzrok relaksuje się najbardziej podczas patrzenia na kolor zielony, więc kontemplacja trawiastych przestrzeni czy koron drzew jest tu zdecydowanie wskazana.

Warto także kupić krople do oczu. Na rynku znajdziemy co najmniej kilka produktów przeznaczonych konkretnie do oczu zmęczonych i podrażnionych np. przez światło monitorów. Niewielka rzecz, a może wyraźnie pomóc.

Szkodliwe niebieskie światło
Druga kwestia jest już stricte związana z samym sprzętem. Naszym oczom najbardziej szkodzą nie monitory i ekrany same w sobie, ale szkodliwe niebieskie światło przez nie wydzielane. Nie każdy wie, że może ono nie tylko prowadzić do pogorszenia wzroku, ale też do:

  • Rozdrażnienia,
  • chronicznych bóli głowy,
  • a nawet do bezsenności (zaburzają wydzielanie melatoniny wspomagającej zasypianie).

Przy wyborze nowego monitora bądź telewizora do grania warto więc postawić na modele z redukcją szkodliwego niebieskiego światła. W kilku przypadkach znajdziemy nawet dodatki, np. w postaci specjalnych powłok antyrefleksyjnych, które również poprawią komfort użytkowania i pozytywnie wpłyną na nasz wzrok.

Gracze przy komputerach stacjonarnych
Gracze komputerowi to nie tylko pasjonaci, ale też liczne grono profesjonalistów, dla których granie zawodowe jest sposobem na życie. Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Pols

Oświetlenie
Oświetlenie także ma znaczenie. Pamiętajmy, że ekran nie powinien być jedynym źródłem światła, więc nocne posiedzenia w mroku to bardzo zły pomysł. Choć warto zastanowić się nad dedykowanym oświetleniem, to w praktyce skuteczne okażą się także zwykłe, niewielkich rozmiarów lampki. Najlepiej będzie, jeśli będą wydzielały stonowane, ciepłe światło, ostre bowiem zamiast pomóc – dodatkowo obciąży wzrok. Takie źródło światła powinno znajdować się w niedużej odległości od monitora, ale nie na tyle blisko, aby świecić nam prosto w oczy. Najlepiej, gdy światło pada z góry lub pod niewielkim kątem z odległości 30 cm.

W dzień natomiast korzystajmy ze światła naturalnego, dobrze więc ustawić stanowisko tak, aby było przez nie oświetlone (najlepiej ustawić biurko tyłem do okna).

Jak dbać o kręgosłup, plecy i ramiona podczas grania?

Zdrowie i komfort niejednokrotnie idą w parze, a nasz organizm odrętwieniem czy bólem sygnalizuje nam, że coś jest dla nas szkodliwe. Tak też jest po długim czasie spędzonym na graniu, gdy nasz kręgosłup oraz całe plecy oznajmiają, że z ich perspektywy nie było to pozytywne. Sprawa jest bowiem niebagatelna, ponieważ długotrwałe narażanie naszego kręgosłupa na tego typu stres może skutkować wadami postawy, a w ostateczności doprowadzić nawet do uciążliwych i nieodwracalnych zwyrodnień. Jak jednak temu zapobiec?

Przerwa podczas grania
Tu też zaczniemy od przerwy, ponieważ sprzyja ona nie tylko wzrokowi, ale całemu ciału. Nie krępujmy się więc zrobić kilku:

  • skłonów,
  • przysiadów,
  • krążeń ramion
  • i rozciągania w różnych kierunkach.

Wystarczy krótka chwila co np. godzinę, a nasze ciało i zdrowie nam podziękuje.

Odpowiedni fotel
Z pewnością niejednokrotnie widzieliście lub nawet posiadacie fotele gamingowe. Z pozoru potrafią wyglądać kosmicznie, ale ich profil jest dostosowany do dokładnie takiego wsparcia kręgosłupa, aby maksymalnie go odciążyć. Dobre fotele tego typu nie są jednak tanie, ale uwierzcie, warto w tym wypadku zainwestować, jeśli spędzamy dużo czasu przy biurku.

Niezwykle istotna jest postawa, zarówno podczas pracy przy komputerze, jak i graniu, czy to na PC, czy też na konsoli. Jest kilka prostych i łatwych zapamiętania zasad, które wspomogą nasz kręgosłup i mięśnie pleców. Przede wszystkim, plecy powinny być wyprostowane i mieć solidne oparcie, nogi natomiast powinny być zgięte w kolanach pod kątem około 90 stopni, a stopy oparte płasko i wygodnie na podłodze. Teraz górne partie: optymalne ustawienie monitora to takie, aby znajdował się on na wysokości wzroku, przez to nasz kark nie będzie zgięty wpatrując się w coś poniżej lub poniżej linii wzroku.

Odpowiednio dostosowane fotele posiadają także zagłówek, który także jest istotnym wsparciem dla kręgosłupa i karku. Poświęćmy więc moment na jego odpowiednie dostosowanie do naszych potrzeb i jeśli jest on zdejmowany, to pod żadnym pozorem tego nie róbmy.

Zdrowie podczas grania – ramiona, ręce i nadgarstki

Powtórzenie „ramion” w tym akapicie mogło nieco zdziwić, ale już spieszę z wyjaśnieniem. Biorąc pod uwagę, że ta część ciała jest swoistym łącznikiem pomiędzy naszymi górnymi kończynami, a resztą ciała (czyli plecami, łopatkami i całym kręgosłupem), można o nią dbać na wiele, przenikających się sposobów. Tym samym warto zaznaczyć, iż choć zrobiliśmy z tego osobną kategorię, to dbanie o komfort rąk, nadgarstków oraz ramion przełoży się bezpośrednio na dobrobyt całego kręgosłupa i naszej postawy.

Długotrwała praca przy komputerze czy granie prowadzą doraźnie do odrętwienia i bólu nadgarstków, a w perspektywie mogą doprowadzić do Zespołu Cieśni nadgarstka, powodowanego przez stały i przewlekły ucisk na nerwy w nadgarstku. Leczenie też przypadłości jest uciążliwe i wymaga przyjmowania zastrzyków, a w ostateczności nawet operacji. Szkodliwy ucisk na nerwy można zniwelować za pomocą akcesoriów ergonomicznych, stworzonych głównie z myślą o pracy przy komputerze, ale sprawdzą się także przy graniu. Chodzi głównie o:

  • Myszki,
  • podkładki pod myszki,
  • i klawiatury.

Elementy te, dzięki specjalnemu wyprofilowaniu wspomagają nadgarstki i dłonie podczas wykonywanych czynności. Na szczęście na rynku jest wiele takich modeli i to w różnych przedziałach cenowych. W przypadku ergonomicznych myszek i klawiatur nie ma jeszcze co prawda zbyt dużego wyboru, ale to prawdopodobnie kwestia czasu. Problem w tym, że te już dostępne, są dość drogie. Jeśli jednak dysponujemy odpowiednimi zasobami, to z pewnością warto się nad takim zakupem zastanowić.

Ręce możemy wspomóc także modyfikując naszą pozycję i miejsce pracy, szczególnie w przypadku graczy PC. W skrócie, płaszczyzna, na której stoi nasz sprzęt, powinna znajdować się na takim poziomie, aby przedramiona swobodnie spoczywały przed nami, prostopadle do naszego ciała i przy zgięciu łokcie pod katem około 90 stopni. Same łokcie powinny wystawać nieco poza krawędź mebla i znajdować się w miarę blisko boków. W celu osiągnięcia takiego ułożenia konieczne jest odpowiednie dostosowanie wysokości fotela to biurka.

Zdrowie jest najważniejsze

Jak widać, jest wiele sposobów, aby zadbać o nasze zdrowie podczas grania. Kilka skutecznych wymaga inwestycji w nowe sprzęty, jednak wiele innych, to zwyczajne nawyki i ułożenie ciała, które każdy może bez problemu dostosować. Wysiłek niewielki, a warto.

Sprawdź też:

Wprowadź swoję rozgrywkę na wyższy poziom!

Materiały promocyjne partnera
od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak zadbać o zdrowie podczas grania w gry? Sprawdź koniecznie, jeśli dużo grasz i spędzasz czas przy komputerze - GRA.PL

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto