Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda sprawa koncesji na alkohol w szczecińskich lokalach? Pomoc od prezydenta

Agata Maksymiuk
Agata Maksymiuk
Podczas gdy kolejne miasta deklarują zwolnienie przedsiębiorców z części opłat za koncesję na sprzedaż alkoholu w lokalach, szczecińscy restauratorzy pytają - a co z nami? Głos w sprawie zabrał Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Co z opłatą za koncesję na sprzedaż alkoholu w Szczecinie?

Gdynia, Gdańsk, Sopot czy Zielona Góra to miasta, które zdecydowały się na zwolnienie przedsiębiorców z części opłat za koncesję na sprzedaż alkoholu w punktach gastronomicznych. W przypadku Trójmiasta projekt zakłada również zwrot równowartości jednej raty przedsiębiorcom, którzy dokonali już opłaty.

Szczecińscy restauratorzy nie pozostają obojętni na te doniesienia i otwarcie pytają - co z nami? Gdzie pomoc dla nas? Głos w sprawie zabrała m.in. Iwona Niemczewska, właścicielka lokalu Z drugiej strony lustra.

- Szanowni Radni oraz Panie Prezydencie Miasta Szczecin. Przedstawiam uchwałę z Zielonej Góry mając nadzieję, że w Szczecinie też się takiej doczekamy. Jaka sytuacja jest w gastronomii wszyscy wiedzą. Branża ponosi opłaty za prawo sprzedaży alkoholu, ale nie ma możliwości z niego korzystać. Zatem proszę o podjęcie uchwały zwalniającej z ponoszenia tej opłaty w tym roku - czytamy w poście.

ZOBACZ TEŻ:

Będzie zwrot części opłat

Piotr Krzystek, prezydent Szczecina zareagował na apele restauratorów za pośrednictwem mediów społecznościowych, chwilę później pojawił się komunikat.

Prezydent przyznał, że w ostatnim czasie otrzymał wiele zapytań w tym temacie, jednak mimo "pewnych możliwości" nadanych samorządowcom przez ustawodawcę diabeł tkwi w szczegółach.

- Z uwagi na trwającą pandemię przedsiębiorcy będą mogli liczyć na zwrot części pieniędzy - zapowiada Sadowski Dariusz z urzędu miasta.

Jak to wygląda?

  • Zgodnie z prawem opłata za koncesję na bieżący rok powinna być uiszczona najpóźniej do końca stycznia.
  • Albo w całości albo w 1/3 wysokości (jako pierwsza z 3 rat).
  • To spore obciążenie dla przedsiębiorców ponieważ, na ten cel muszą wydać minimum 3 150 zł (całość opłaty).

- W odpowiedzi na liczne sygnały przedsiębiorców na najbliższą Sesję Rady Miasta prezydent Szczecina skieruje w tej sprawie uchwałę - informuje Sadowski Dariusz.

Plan zakłada:

  • zwolnienie z całości opłaty w przypadku osób, które nie dokonają opłaty,
  • zwrot 99% opłaty w przypadku przedsiębiorców, którzy już w styczniu opłacili całość opłaty,
  • zwolnienie z kolejnych rat w przypadku osób, które opłaciły już pierwszą ratę (zgodnie z Ustawą w takiej sytuacji zwrot pierwszej raty jest niemożliwy).
  • Wysokość opłaty za koncesję alkoholową jest zależna od obrotów. Przykładowo, w 2020 roku szczecińscy gastronomicy łącznie na ten cel wydali 1 864 103zł.

ZOBACZ TEŻ:

Piotr Krzystek zwrócił się również do przedsiębiorców, którzy nie uiścili opłaty za pierwszą ratę koncesji.

- Wiem też, że czas leci, a do końca stycznia powinniście opłacić pierwszą ratę - pisze prezydent. - Co zatem robić? Zainteresowanych przedsiębiorców proszę o wiadomości prywatne (na profilu oficjalnym prezydenta na FB), przekażę numery telefonów do osób, które zajmują się tematem w UM i wytłumaczą co i jak.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto