Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak świętujemy za granicą: Anita Agnihotri z Indii

Redakcja
Anita Agnihotri urodziła się w miejscowości Shahjehanpur w Północnych Indiach. Od 30 lat mieszka w Szczecinie. Nie jest katoliczką, ale co roku obchodzi święta Bożego Narodzenia.

Anita Agnihotri, prowadzi w Szczecinie z mężem restaurację

- Mieszkamy w Polsce dlatego uważam, że należy przekazać dzieciom także polskie tradycje - mówi.

Dlatego na wigilijnym stole znajdują się tylko polskie potrawy. Hinduskie smakołyki przygotowywane są na inne okazje. Na stole nie może zabraknąć pierogów, uszek, smakowitego karpia i bigosu. Zawsze są też dwie zupy, grzybowa i barszcz. Do tego są słodycze, sernik, makowiec i oczywiście pierniki, bo jak mówi Anita, świętą pachną przyprawami korzennymi.

Zawsze jest też przepiękna choinka ozdobiona porcelanowymi bombkami, które kolekcjonuje Anita.

- Mam ich mnóstwo, z różnych części świata – mówi. – Jeśli ktoś chce mi zrobić prezent to wie, że najlepsza będzie piękna porcelanowa bombka. Może też być wyrzeźbiona w drewnie postać z szopki. Mój kolega zrobił mi kiedyś piękną drewnianą szopkę. Co święta ozdabiamy ją razem z wnuczką.

Szopka oczywiście jak co roku zajmuje honorowe miejsce. Jednak w te święta porcelanowe bombki zostaja w kartonach. W tym roku choinka będzie różowa, pełna słodyczy. To wszystko dla kolejnej wnuczki, która może urodzić się w samą wigilię.

- Jesteśmy przygotowani, że w każdej chwili będziemy musieli odejść od stołu i przenieść się do szpitala – mówi z uśmiechem Anita.

Wigilia u Anity kończy się wyjściem na Pasterkę. Anita chodzi na nią aby dać przykład dzieciom i wnukom. Swoim najbliższym przekazuje także hinduską tradycje.

- My hindusi mamy bardzo dużo świąt – mówi. – Jedno z ważniejszych obchodzimy na przełomie października i listopada. Jest to tak zwane święto światła, które oznacza nadejście nowego roku.

Diwali, bo tak nazywa się to święto, jest jednym z najważniejszych tradycyjnych świąt obchodzonych w całych Indiach, jest to okazja do spotkania się w gronie przyjaciół, rodziny oraz wspólnego radowania się ze zwycięstwa światła nad siłami ciemności.

Rodziny spotykają się na uroczystej kolacji. Wcześniej przygotowuje się dom i maluje się symboliczne wzory kolorowym piaskiem przed drzwiami wejściowymi. Mają one za zadanie przyciągnąć dobre moce. Spotkaniu towarzyszą specjalne świąteczne potrawy.

Istotą tego święta jest okazywanie sobie nawzajem życzliwości i miłości. W czasie Diwali wszyscy kupują słodycze, prezenty i ofiarowują je tym, których kochają.

Anita świąteczne spotkanie z okazji Diwali przygotowuje co roku w swojej restauracji. Przychodzi na nie nie tylko rodzina ale także wszyscy Hindusi którzy w tym czasie znajdują się w Szczecinie.


od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto