Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak smakuje jajecznica z zielonych jajek emu?

Celina Wojda
Z zabranych do tej pory od samic jaj, nie wyklują się niestety żadne pisklęta. Jaja zostały przekazane Wydziałowi Biotechnologii i Hodowli Zwierząt do celów badawczych. Resztę jaj przeznaczy się do konsumpcji.

W Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT zebrano 23 jaja, które średnio ważą ponad pół kilograma. Samice znoszą je nie częściej niż co trzy dni, bo proces ich powstawania trwa 72 godziny. Ze zniesionych do tej pory jaj pisklęta się nie wyklują. Jaja są przeznaczone głównie do analizy i badań laboratoryjnych.

- W tym roku raczej nie będziemy nakładać jaj do wylęgu - mówi prof. dr hab. Danuta Szczerbińska, kierownik Zakładu Hodowli Ptaków Użytkowych i Ozdobnych. - Jaja zostaną przeznaczone na konsumpcję i zostaną wysłane do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Tam koledzy prowadzą badania nad ultrastrukturą błony witalinowej żółtka trzech gatunków emu, strusi i nandu.

Sezon rozrodczy u emu może potrwać do początku maja. Jeśli będą zamówienia na pisklęta, jaja trafią do inkubatora. W środowisku naturalnym to nie samica, a samiec emu wysiaduje jaja i opiekuje się pisklętami.

Zobacz też: Pitek - wiewiórka, która podbiła serca internautów

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto