Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się bronić? Ratownicy medyczni przejdą specjalny kurs [WIDEO]

Anna Folkman
Ratownicy medyczni będą się szkolić z samoobrony, bo bardzo często padają ofiarami ataków agresywnych pacjentów. Wewnętrzne kursy odbędą się w pierwszej połowie tego roku.

Ratownicy medyczni niemal codziennie spotykają się z agresją ze strony pacjentów lub ich bliskich. Często są to osoby będące pod znacznym wpływem alkoholu lub środków odurzających.

- Coraz częściej poza agresją słowną dochodzi także do bezpośredniego ataku na ratowników - bicia, kopania, szarpania, opluwania - wymienia Paulina Targaszewska, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. - W ubiegłym roku takich niebezpiecznych ataków, przy których interweniowała policja, było w naszym regionie ponad 50, z tego 30 w Szczecinie. Ostatnia taka niebezpieczna sytuacja miała miejsce 8 stycznia tuż przed północą w Nowogardzie. 35-letnia pacjentka, do której został wezwany zespół ratownictwa medycznego, była agresywna - ubliżała ratownikom, kilkakrotnie szarpała i uderzyła ratownika. Kobieta miała 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Na miejsce została wezwana policja.

CZYTAJ TEŻ:

Należy pamiętać, że ratownicy medyczni korzystają z ochrony, jaka przysługuje funkcjonariuszom publicznym. W związku z tym za atak na ratowników medycznych może grozić nawet do 12 lat pozbawienia wolności (jeśli doszło do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu).

ZOBACZ TAKŻE:

Do tej pory w wielu przypadkach takie sprawy były umarzane z powodu tzw. „niskiego czynu społecznego”. W niektórych przypadkach zapadały wyroki i oskarżeni otrzymywali kary w postaci prac społecznych, wypłaty zadośćuczynienia lub pisemnego przeproszenia zaatakowanych ratowników.

- Ratownicy medyczni na co dzień pomagają innym w sytuacjach zagrożenia życia, ale niestety coraz częściej oni sami potrzebują pomocy, bo stają się ofiarami ataków agresywnych pacjentów i ich krewnych – mówi lek. med. Roman Pałka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. - Mam nadzieję, że sprawcy takich ataków będą wreszcie surowiej karani. To byłoby realną szansą na ograniczenie tego zjawiska. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć ataków agresji wobec ratowników, ale możemy spróbować przygotować nasze zespoły na takie ewentualne niebezpieczne sytuacje, dlatego przygotowujemy specjalne szkolenia z funkcjonariuszami policji.

Wewnętrzne szkolenia dla ratowników medycznych WSPR w Szczecinie z udziałem funkcjonariuszy policji odbędą się w pierwszej połowie 2019 roku. W ich trakcie ratownicy z całego regionu dowiedzą się m.in. tego jak zachowywać się w niebezpiecznych sytuacjach, jak bronić się przed agresywnymi pacjentami czy jak reagować na agresję członków rodziny osób poszkodowanych.

ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto