Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się bezpiecznie opalać

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Zanim położysz się na plaży, zadbaj o skórę. Kup odpowiednie kosmetyki i opalaj się z głową.

Zbliża się lato, a co za tym idzie pogoń za piękną opalenizną. Jednak opalona skóra nie zawsze jest wyznacznikiem zdrowia. Zanim wyjdziesz na plażę porządnie się przygotuj i opalaj zgodnie z zasadami.

Przede wszystkim pamiętaj aby nie wychodzić na słońce zanim nie posmarujesz skóry kremem z wysokim filtrem ochronnym. Kosmetyk chroniący przed promieniami UV należy dobierać odpowiednio do typu skóry i jej reakcji na słońce. Najbardziej wrażliwe na promieniowanie UV są osoby, których skóra jest jasna, czerwonawo- biała, posiada liczne piegi. Włosy takich osób są jasne, oczy niebieskie, jasnoszare lub jasnozielone. U takich osób zawsze wystąpi oparzenie słoneczne.

- Ten typ skóry występuje niezmiernie rzadko – mówi Katarzyna Urbańska, kosmetyczka.
Każdą cerę przed promieniami UV najskuteczniej chronią gęste białe kremy o najwyższych faktorach, które pozostawiają na skórze widoczną powłokę. Popularne olejki mają tak niskie filtry, że nie powinny być stosowane, nawet przez osoby o śniadej karnacji.

- Krem ochronny należy nałożyć 30 min. przed wyjściem ma słońce, tak aby preparat zdążył się wchłonąć – mówi Urbańska. – Aplikacje produktu przeciwsłonecznego należy powtarzać co 2 godziny i po każdej kąpieli.

Krem ochronny powinny stosować także osoby które mają skórę trądzikową.

- Mitem jest, że takiej skórze służy opalanie – mówi Urbańska. - Osoby z cerą trądzikową często zauważają poprawę stanu cery po kąpieli słonecznej ale wynika to z faktu, że skóra w trakcie opalania mocno przesusza się. Dlatego zalecam opalanie się z umiarem oraz używanie preparatów zawierających filtry przeciwsłoneczne.

Nawet jeżeli twoja skóra jest posmarowana kremem z filtrem staraj się unikać słońca w godzinach południowych. Wtedy jest ono najbardziej niebezpieczne.

- Najlepiej opalać się w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych – uważa Katarzyna Urbańska. - Kategorycznie należy unikać opalania w samo południe, między 11 a 15. Wtedy działanie promieni UV jest najmocniejsze i najbardziej niebezpieczne.

W czasie opalania pamiętajmy że piasek, skały, woda odbijają sporą część promieniowania UV, dlatego na plaży, czy wysoko w górach najłatwiej o oparzenia słoneczne.

- Przy oparzeniach słonecznych pamiętajmy aby nie stosować emulsji i olejów po opalaniu – mówi Urbańska. – Takie preparaty prowadzą do zatrzymywania ciepła w i tak już gorącej skórze. Zamiast nich zalecam stosowanie zimnych kompresów, na przykład z rumianku.

 

Anna Gawriołek
Małgorzata Klimczak

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto