Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak radzić sobie z domowymi odpadami? Jak segregować? Dom Jutra Ikea ruszył z warsztatami

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Blisko stu mieszkańców Szczecina zaangażowało się w działania Inicjatywy na rzecz przyszłości bez odpadów, która ruszyła przy otwartym przez IKEA Domu Jutra. To dostępna dla wszystkich inicjatywa, której celem jest wspólne wypracowanie rozwiązań pomagających ograniczyć ilość odpadów i zmieniać Szczecin na bardziej zielony.

Prace nad projektem rozpoczęły się już w lipcu. Skandynawska Firma zapytała mieszkańców o to, z jakimi problemami w zakresie gospodarki odpadami borykają się najbardziej.

Szczecinianie mówili przede wszystkim o słabym dostępie do informacji i wiedzy na temat właściwego segregowania odpadów, wielu przyznawało, że nie rozumie podziału odpadów na pięć frakcji. „Podział wprowadzono zbyt szybko, nic dziwnego, że ludzie się gubią”, „pojemniki opróżniane są za rzadko“, „za małe otwory na odpady segregowane”, „opakowania, które nie wiadomo, gdzie wyrzucić” - to tylko kilka wątków, które wyliczali szczecinianie. Część z nich zastanawiała się też, czy segregowanie ma w ogóle sens i zauważali, że nie wiedzą, czy ostatecznie wszystkie śmieci nie lądują w jednym miejscu zmieszane na wysypisku.

Oprócz tematu segregowania odpadów, w ankietach mieszkańcy poruszali też problemy, z jakimi mierzą się we własnych domach - „mam za małą kuchnię”, „odpady bio mi pleśnieją”, „nie mam miejsca na pięć pojemników” - pisali.

ZOBACZ TEŻ:

"Dom Jutra" Ikei w Szczecinie

Szczeciński Dom Jutra doceniony przez portale niemal ze wszy...

Wielokrotnie podkreślano również chęć bardziej świadomego i ekologicznego życia. Następnie zaproszono mieszkańców do udziału w zespołach projektowych, które już teraz pracują nad wybranymi przez siebie wyzwaniami. Członkowie zespołów szukają nowych pomysłów i rozwiązań metodą design thinking. Pomagają im eksperci z różnych branż i środowisk. Zespoły działają po okiem przewodników, którzy prowadzą je przez cały projekt i na każdym etapie pomagają w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań.

Do projektu zgłosiło się już ponad 90 osób.

- Bardzo cieszymy się z tak dużej frekwencji. – mówi Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Szczecin. – To znak, że nasi mieszkańcy chcą działać na rzecz zielonej przyszłości miasta i są zainteresowani tym, co się w Szczecinie dzieje. Włączyliśmy się jako Miasto Szczecin w tę Inicjatywę, bo chcieliśmy wesprzeć mieszkańców w działaniach, a rozwiązania pomóc wprowadzić w życie.

Przed uczestnikami pięć warsztatów zdalnych, wspólne szukanie rozwiązań, budowanie prototypów i testy rozwiązań. I oczywiście cała moc dyskusji, kreatywnego podejścia do wyzwań i szukania nowych spojrzeń. Prace w pierwszej turze zaczęły się we wrześniu i zakończą w listopadzie. Wszyscy ci, którzy nie zdecydowali się wziąć udziału w projekcie teraz, będą mieli jeszcze okazję popracować nad wyzwaniami. Przewidziano bowiem drugą turę prac inicjatywy, do której rekrutacja rozpocznie się w grudniu.

Co zyskują uczestnicy, którzy wezmą udział w projekcie? Oprócz satysfakcji z inicjowania zmian i pracy nad realnymi, wskazanymi przez szczecinian wyzwaniami, zyskują doświadczenie w pracy projektowej, potwierdzone certyfikatem. Na sam koniec w marcu 2021 roku, IKEA zaprezentuje rezultaty prac mieszkańcom oraz udostępni je publicznie i bezpłatnie w duchu open-source, aby każdy mógł z nich czerpać i inspirować się na rzecz zielonej przyszłości.

ZOBACZ TEŻ:

"Dom Jutra" Ikei w Szczecinie

"Dom Jutra" Ikei w Szczecinie. Co to za miejsce? Zobacz zdj...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto