Spis treści
Skąd się bierze nieprzyjemny zapach stóp?
Stopy to jedno z miejsc, gdzie gruczoły potowe są ułożone najgęściej na ciele – łącznie mają ich aż około 250 tysięcy. Stąd część ta należy do najbardziej zaangażowanych w termoregulację i wydziela obfite ilości wody latem, a także zimą, gdy chodzimy w butach w pomieszczeniach. Stopień pocenia się jest co prawda kwestią indywidualną, ale u każdej osoby niemożność odprowadzenia ze stopy wilgoci ma konsekwencje w postaci przykrego zapachu.
Pot to nie tylko woda i elektrolity, ale także białka i inne substancje, które są łatwo rozkładane przez bakterie. Efektem jest brzydki zapach, z którym można jednak walczyć za pomocą antyperspirantów.
Choć środki dedykowane stopom nie blokują całkiem pocenia się, hamują namnażanie się drobnoustrojów i sprawiają, że wysuszony but np. po bieganiu (a tym bardziej stopy) pachnie tylko użytym sprayem.
Bardzo nieprzyjemny zapach stóp może też wiązać się z rozwojem infekcji grzybiczej, jednak wtedy powstają zaczerwienione, swędzące i złuszczające się zmiany skórne. W takich sytuacjach nie wystarczy higiena i środki przeciwpotliwe, ponieważ infekcja wymaga odpowiedniego leczenia. W przeciwnym razie infekcja rozszerzy się na paznokcie, których leczenie trwa niezwykle długo, istnieje także ryzyko rozsiania jej po organizmie.
Sprawdź także:
Nieświeże stopy mogą być także efektem braku dostatecznej higieny związanej z ich myciem, praniem skarpet czy wietrzeniem i odświeżaniem butów.
Jak sprawić, żeby stopy były świeże przez cały dzień? Poznaj sprawdzone sposoby!
Dlaczego śmierdzą mi skarpety i buty?
Stopy mogą mieć też nieprzyjemny zapach od butów, co może być związane z kilkoma kwestiami. Pierwsza to pot, którym mogły nasiąknąć w trakcie użytkowania. Sprzyja temu zwłaszcza niedopasowanie obuwia do temperatury otoczenia, np. chodzenie w zabudowanych modelach w lecie oraz zimą w pomieszczeniach ogrzewanych, np. biurach.
Warto przeczytać:
Źródłem śmierdzących stóp mogą też być buty, które pracownicy trzymają nieraz w pracowych szafach albo pod biurkiem. Połączenie cząstek pochodzących z syntetycznych wykładzin i gromadzącego się w nich kurzu sprawia, że zyskują trwały nieprzyjemny zapach i najlepiej już nie zabierać ich do domu.
Brzydki zapach stóp może być efektem noszenia skarpetek z tworzyw sztucznych – nie odprowadzają one wilgoci od skóry i w przeciwieństwie do tych naturalnych sprzyjają rozwojowi takich bakterii, które produkują brzydko pachnące związki. Podobnie jest z butami, choć w przypadku tych przeznaczonych do uprawiania sportu odpowiednią wentylację zapewnia nowoczesna ażurowa konstrukcja i materiał.
Polecamy także:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dorota Gardias rozebrała się do naga przed obiektywem. Wygląda jak bogini! [zdjęcia]
- Jesteśmy na Google News. Śledź Portal i.pl codziennie. Zaobserwuj nas!
- Popularna aktorka odsłania kulisy romansu z żonatym mężczyzną. Odważne wyznanie
- Znana dziennikarka nie wytrzymała. "Tym razem sprawę oddaję prawnikowi"
Polecane oferty
kup teraz

WMF Kitchenminis 4211129128131
Założona w 1853r i znana ze stylowego wzornictwa ł…
kup teraz

KitchenAid Artisan K400 5KSB4026ECA Czerwony Karmelek
Blender KitchenAid Artisan K400 CA 5KSB4026ECA kar…
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz