Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak pielęgnować jeżówki, żeby pięknie kwitły przez lata? Jest kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Sprawdź, co jest najważniejsze

Katarzyna Józefowicz
Jeżówki należą do roślin łatwych w uprawie, ale jeśli chcemy, żeby dobrze kwitły przez lata, musimy zadbać o kilka rzeczy.
Jeżówki należą do roślin łatwych w uprawie, ale jeśli chcemy, żeby dobrze kwitły przez lata, musimy zadbać o kilka rzeczy. leoleobobeo/pixabay.com
Jeżówki to niezwykle piękne i kolorowe kwiaty letnie, dlatego mogą urozmaicić każdą rabatę. Jeśli jednak mają być prawdziwą ozdobą ogrodu, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki, gdyż inaczej mogą zacząć sprawiać problemy. Ponadto trzeba pamiętać o kilku zabiegach pielęgnacyjnych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy uprawie jeżówek, by nie sprawiały problemów i obficie kwitły.

Spis treści

Rodzaj, do którego należą jeżówki, liczy sobie ok. 9 gatunków, ale najpopularniejszym z nich i posiadającym najwięcej odmian ozdobnych, jest jeżówka purpurowa.

Ta urocza bylina może dorastać do 1-1,5 metra wysokości, ale ma też sporo niższych odmian. Tworzy delikatne, szerokolancetowate, zielone, lekko ząbkowane na brzegach liście. Jeżówki kwitną latem – od lipca do września. Rozwijają wtedy wzniesione, sztywne, szorstkie pędy kwiatowe, zwieńczone pojedynczym, okazałym kwiatem koszyczkowym, o długich, rozłożonych na boki, barwnych kwiatach języczkowych. Dostępnych jest też jednak wiele odmian o kwiatach pełnych. Kwiaty jeżówek są uwielbiane przez pszczoły, trzmiele i motyle.

Uprawa jeżówki – podstawowe wymagania

Roślina pochodzi z Ameryki Północnej i w uprawie preferuje słoneczne stanowisko oraz żyzną, próchniczą, przepuszczalną, lekko wilgotną glebę. Jest przy tym dostatecznie mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia. Zwykle w ogrodzie nie sprawia większych problemów, ale czasami może się zdarzyć, że zacznie chorować lub przestanie kwitnąć, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę w jej uprawie.

Miejsce dla jeżówki musi być słoneczne!

Jeżówka to roślina słońca, która nie znosi cienia ani nawet półcienia, dlatego jeśli zostanie posadzona w miejscu niedoświetlonym, zacznie karleć i słabiej kwitnąć lub nie zakwitnie wcale.

Choroby jeżówek

Jeżówki nie lubią też nadmiernie wilgotnego podłoża i choć z natury rzadko chorują, mokra ziemia może sprawić, że staną się podatne na zakażenia. Osłabionym lub rosnącym w niewłaściwych warunkach egzemplarzom jeżówek zagraża przede wszystkim:

  • rizoktonioza – choroba grzybowa objawiająca się brunatnieniem podstawy pędu jeżówki, zarówno u dorosłych roślin jak i siewek, odpowiada za nią m.in. skażone podłoże bądź materiał rozmnożeniowy,
  • plamistość liści – odpowiadają za nią różne gatunki grzybów, a prowadzi ona do pojawiania się na liściach, a czasem też na kwiatach, nieregularnych brunatnych plam.

Nawożenie jeżówek jest ważne

Ponieważ jeżówki obficie kwitną przez całe lato, warto systematycznie je zasilać, najlepiej wieloskładnikowymi nawozami dla roślin kwitnących. W przeciwnym razie długie kwitnienie mocno je osłabi.

Uwaga na przesadzanie i odmładzanie jeżówek

Kolejnym źródłem problemów w uprawie jeżówki bywa nieprawidłowe przenoszenie roślin. Jeżówka tworzy gruby, silny, mocno rozbudowany system korzeniowy i źle znosi przesadzanie . Zdarza się, że po niewłaściwie przeprowadzonym zabiegu choruje i nie kwitnie, dlatego jeśli musimy ją przesadzić, najlepiej zrobić to wczesną wiosną lub wczesną jesienią (po kwitnieniu), delikatnie wykopując roślinę z całą bryłą korzeniową i od razu przenosząc na nowe miejsce. Jest to bardzo ważne, bo choć jeżówka przesadzania nie lubi, powinna być odmładzana co 3-4 lata, bo inaczej karleje, a nawet całkiem zanika.

Pamiętaj o usuwaniu kwiatów

Kwiaty jeżówek są niezwykle atrakcyjne, ale jeśli mają jak najdłużej pozostać ozdobą ogrodu, powinny być usuwane zaraz po kwitnieniu, dzięki czemu roślina wytworzy więcej pąków kwiatowych i będzie dłużej kwitła. Pozostawione na pędach skrócą okres kwitnienia, oszpecą roślinę i mogą być przyczyną rozwoju chorób grzybowych.

Zadbaj o podpory dla roślin

Jeżówki mogą osiągać sporą wysokość, a ich kwiaty bywają duże i ciężkie, dlatego czasami rośliny mogą wymagać podpory, aby ich pędy nie łamały się na wietrze lub nie pokładały pod ciężarem kwiatów.

Czy jeżówka jest odporna na mróz?

Jeżówka purpurowa jako gatunek jest wybitnie mrozoodporna (strefa 3-4, czyli wytrzymuje mróz w okolicach -30/-35°C), ale z jej odmianami ozdobnymi bywa różnie. Niektóre mają mniejszą mrozoodporność i należą np. do strefy 5, czyli znoszą temperatury do ok. -23/-26°C, jak np. odm. „Coral Reef” i „Pink Double Delight”). Dlatego wybierając rośliny do uprawy w chłodniejszych rejonach kraju, warto upewnić się, że dana odmiana faktycznie jest dostatecznie odporna na mróz.

Jeżówki mogą być ekspansywne

Uprawiając jeżówkę, trzeba też pamiętać, że ta urocza roślina bywa zaskakująco ekspansywna i rozrastając się za pomocą podziemnych kłączy, może z czasem zagłuszyć sąsiednie gatunki, dlatego trzeba ją mieć pod kontrolą.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak pielęgnować jeżówki, żeby pięknie kwitły przez lata? Jest kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Sprawdź, co jest najważniejsze - RegioDom.pl

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto