Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak ochronić dzieci przed meningokokami?

Anna_Kwiecień
Anna_Kwiecień
Meningokoki atakują wiosną. O tej porze roku notuje się zwiększoną liczbę przypadków zakażeń meningokokami. Zobacz jak rozpoznać chorobę.

Meningokoki atakują wiosną. O tej porze roku notuje się zwiększoną liczbę przypadków zakażeń meningokokami. W tym roku meningokoki zaatakowały wyjątkowo wcześnie. Bardziej podatne na zakażenie inwazyjną chorobą meningokokową są osoby, których organizm jest osłabiony. Za sprawą przesilenia wiosennego, dzieci i młodzież bywają zmęczone, zestresowane, niedospane. Ich odporność jest w związku z tym obniżona. Infekcje wirusowe, same w sobie nie stanowiące poważnego zagrożenia, mogą jednak torować drogę zakażeniom wywoływanym przez różne bakterie, w tym przez jedne z najgroźniejszych – meningokoki grupy C.

Jak ochronić dzieci wiosną przed meningokokami grupy C

Rodzice powinni wiosną zachować szczedólną czujność. Oprócz dbania o to, aby dzieci były dobrze odżywione, wypoczywały i wysypiały się, niezwykle ważna jest umiejętność szybkiego rozpoznania pierwszych symptomów inwazyjnej choroby meningokokowej.

Objawy zakażeń meningokowych:

W początkowej fazie podobne są do przeziębienia (gorączka, bóle stawowe, mięśniowe, ogólne złe samopoczucie).

Mogą również wystąpić: bóle głowy, nudności, wymioty, sztywność karku, drgawki często świadczące o zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych.

Charakterystycznym objawem w postępującym zakażeniu jest wysypka wybroczynowa – plamki na skórze całego ciała w postaci drobnych czerwonych punkcików zlewających się w późniejszym okresie w duże plamy, które nie bledną pod naciskiem. Wysypka może być jednym z ostatnich objawów.

U dzieci poniżej 2 roku życia powyższe objawy mogą być mniej widoczne, a dominują takie jak: brak apetytu, wymioty, spowolnienie, rozdrażnienie, rozpaczliwy płacz, senność lub drażliwość, odchylenie głowy do tyłu, pulsujące ciemiączko u niemowląt, wybroczyny na skórze.

Szczepienia ratują życię

Eksperci są zgodni, że jedyną skuteczną ochroną przed zakażeniami wywołanymi przez meningokoki grupy C są szczepienia ochronne. Szczepienia przeciwko meningokokom grupy C są szczepieniami zalecanymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Szczepionki sa dostępne w szczecińskich aptekach. Kosztują ok. 200 zł. O zaszczepieniu powinien zadecydowa lekarz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto