Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak może wyglądać stoczniowe muzeum w Szczecinie? Ciekawy pomysł. Zobacz WIZUALIZACJE

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Dawna świetlica Stoczni Szczecińskiej i jej okolice. Śmiała wizja
Dawna świetlica Stoczni Szczecińskiej i jej okolice. Śmiała wizja DOMINO Grupa Architektoniczna
Przedstawiciele Instytutu Dziedzictwa Solidarności rozmawiali z zastępcą prezydenta Szczecina o przekazaniu i wykorzystaniu świetlicy stoczniowej. Czy stworzona kilka lat temu koncepcja architektoniczna zagospodarowania nieruchomości ma szansę zostać zrealizowana?

5 lutego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że w porozumieniu z Komisją Krajową NSZZ "Solidarność" podjęło decyzję o utworzeniu oddziału Instytutu Dziedzictwa Solidarności w Szczecinie. Ma on powstać w budynku byłej świetlicy Stoczni Szczecińskiej.

W zeszłym miesiącu urząd miasta opublikował komunikat, w którym poinformował, że jest gotów oddać obiekt ministerstwu za symboliczną złotówkę.

ZOBACZ TEŻ:

Co obecnie się dzieje w tej kwestii?

IDS informuje, że 4 i 15 lutego w imieniu Instytutu Dziedzictwa Solidarności z Krzysztofem Soską, zastępcą prezydenta Szczecina rozmawiał dr Marcin Stefaniak, członek rady IDS.

"Przedmiotem rozmowy była sprawa określenia kierunków oraz szczegółów i możliwości ścisłej współpracy między skarbem państwa, a Miastem Szczecin w kwestii przejęcia nieruchomości określonych numerami działek 14/6 oraz 14/7 obręb 3020, w tym zespołu budynków, w którym znajduje się słynna Świetlica Stoczni Szczecińskiej" - czytamy w oświadczeniu IDS.

Instytucja miała także wysłać pismo do prezydenta Szczecina z pytaniami dotyczącymi nieruchomości oraz formy umowy notarialnej.

Szczeciński magistrat podtrzymuje chęć przekazania obiektu za symboliczną złotówkę oraz potwierdza otrzymanie pisma.

- Jest to odniesienie do zapowiedzi resortu dot. przejęcia świetlicy, która pojawiła się na jego stronie internetowej. W piśmie IDS prosi o przekazanie informacji dotyczących między innymi stanu technicznego budynku, rocznych kosztów utrzymania oraz formy przekazania nieruchomości. Pozyskane informacje mają stanowić podstawę do odpowiedniego przygotowania się do przejęcia budynku, a także zaplanowania kosztów i struktur funkcjonowania przyszłego oddziału Instytutu - odpowiada Marta Kufel z biura prasowego miasta.

Dodaje także, że przedstawiciele władz miasta nadal oczekują oficjalnej odpowiedzi wicepremiera Piotra Glińskiego na złożoną przez prezydenta Szczecina propozycję przekazania kompleksu.

- Warunki, na podstawie których miałoby się odbyć przejęcie wspomnianych obiektów wymagają precyzyjnych ustaleń, podobnie jak zasady przyszłej współpracy. Kwestie te, poza ogólnymi deklaracjami, nie były bowiem dotychczas przedmiotem szczegółowych rozważań między miastem i ministerstwem - wyjaśnia Kufel.

Przypomnijmy, że już w 2016 roku na zamówienie gminy powstała koncepcja zagospodarowania omawianych terenów. Zakłada ona m.in. wykorzystanie dwóch budynków - 3 i 4-kondygnacyjnego. Stworzyła ją grupa architektoniczna DOMINO.

- W wyższym z nich, gdzie znajduje się świetlica, poza częścią wystawową znalazło by się biuro IPN. Nad świetlicą zostałby zainstalowany nowy świetlik, a przearanżowany zostałby w taki sposób, aby nad salą powstał taras z kawiarnią. W niższym budynku zaplanowano m.in. pomieszczenia biurowe dla Centrum Dialogu "Przełomy" oraz organizacji pozarządowych. Do gmachów od bramy wejściowej prowadziłaby droga wzdłuż stoczniowego muru. Przed budynkami zaprojektowaliśmy parking na około 100 aut - mówi Wojciech Dunaj z DOMINO.

Jednak, jak zaznacza urząd miasta, koncepcja ma jedynie charakter wstępny i obecnie wymaga wprowadzenia aktualizacji.

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TEŻ:

W 1851 roku przy dzisiejszej ul. Ludowej założono warsztat o stocznię Vulcan (Vulcan-Werft), według projektu hamburskich inżynierów D. Brocka i D. Früchtenichta. 

W 1852 roku wyprodukowano pierwszy statek- pasażerski bocznokołowiec "Die Dievenow", o wyporności 104 ton i prędkości 9 węzłów, dla szczecińskiego armatora Brauenlicha. 

Zobacz też: Top10. Tak wyglądały szczecińskie pomniki. Cofnijmy się w czasie, żeby zobaczyć jakie monumenty można było spotkać w starym Szczecinie

TOP10. Ciekawa historia Stoczni w Szczecinie [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto