Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak lepiej dbać o zieleń w różnych obszarach miasta? Szczecin ma pomysł

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Jak lepiej dbać zieleń w różnych obszarach miasta: od stref reprezentacyjnych, historycznych po strefy mieszkalne i przemysłowe? Polskie Towarzystwo Dendrologiczne przygotowało dokument, który ma pomóc Szczecinowi w bardziej spójnym zarządzaniu zielenią w mieście.

Na zlecenie Gminy Miasto Szczecin został opracowany dokument pn. „Standardy utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni Miasta Szczecin". Opracowanie dokumentu powierzono Polskiemu Towarzystwu Dendrologicznemu, zrzeszającym naukowców i ekspertów w zakresie ochrony środowiska.

Celem opracowania standardów było wskazanie kierunków spójnego i jednolitego uporządkowania zielonych przestrzeni miejskich oraz elementów małej architektury, dostosowując jej wykorzystanie do funkcji terenu. Uwzględniając rodzaje przestrzeni zieleni, wyznaczono strefy i kategorie terenów przypisując im priorytetowe działania. Są to strefy: zieleni ekologicznej, arterii komunikacyjnych, zieleni historycznej, zieleni reprezentacyjnej, strefa zieleni towarzyszącej zabudowie miejskiej, zieleni terenów przemysłowych, magazynowych i portowych.

ZOBACZ TEŻ:

W dokumencie przedstawiono rozwiązania zalecane dla jednostek prowadzących bieżące utrzymanie i eksploatację zieleni w mieście, a także dla projektantów i wykonawców nowych inwestycji realizowanych na terenie Szczecina. Wskazano konkretne i alternatywne metody do lokalnej walki ze zmianami klimatycznymi, które mają być sukcesywnie wdrażane na terenie miasta

- Standardy są uporządkowanym zbiorem kierunków i sposobów prowadzenia pielęgnacji drzew i krzewów w okresie od posadzenia rośliny do osiągnięcia fazy senilnej tj. fazy, w której roślina osiąga zmierzch życia biologicznego. Dokument zawiera ponadto usystematyzowany katalog gatunków drzew i krzewów przewidzianych do nasadzeń w trudnych warunków miejskich i panujących w naszym regionie warunków klimatycznych - mówi Andrzej Kus, rzecznik ZUK.

Jako jeden z głównych kierunków rozwoju terenów zieleni wskazano doprowadzenie do zwiększenia zasobów poprzez zagospodarowywania nowych miejskich przestrzeni, podniesienie jakości pielęgnacji zieleni miejskiej oraz polepszenie warunków wzrostu i utrzymania dla nasadzeń drzew i krzewów, co przyczyni się do poprawy komfortu życia mieszkańców.

Opracowane Standardy utrzymania i rozwoju terenów zieleni tworzą celowe narzędzie służące nie tylko do realizacji głównych zamierzeń Miasta w zakresie szeroko rozumianej gospodarki zielenią, ale również do realizacji mniejszych zadań poprawiających lokalną estetykę Miasta jak np. tworzenie łąk kwietnych, klombów, zespołów kompozycji przy obiektach użyteczności publicznej itp.

Czy jesteś sąsiadem z piekła rodem? Sprawdź, co myślą o tobie twoi sąsiedzi! QUIZ

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Podsumowanie rankingu. Zobacz TOP osiedli w Szczecinie!

Podsumowanie rankingu osiedli w Szczecinie 2020. Zobacz TOP ...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto