Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IPN szuka świadków i miejsc kaźni

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Instytut Pamięci Narodowej zaapelował do uczniów, studentów, samorządowców i kombatantów o pomoc w dokumentowaniu śladów po komunistycznych miejscach zbrodni.

„Śladami zbrodni” to projekt szczecińskiego oddziału IPN, którego celem jest zebranie materiału fotograficznego i filmowego dotyczącego dawnych siedzib urzędów bezpieczeństwa więzień, aresztów. Poszukiwane są wszystkie ślady zbrodni aparatu bezpieczeństwa dokonywane w latach 1945 – 1956.

- Poszukujemy świadków i relacji o tych zbrodniach – mówi Grzegorz Czapski z oddziałowego biura edukacji publicznej IPN w Szczecinie. – Liczymy na pomoc ze strony szczecińskich szkół, bo projekt jest adresowany również do nich. To pionierskie badania, uczniowie mają pole do popisu. Jako detektywi mogą ruszyć śladem zbrodni.

Są już pierwsze efekty.

- W Szczecinie ustaliliśmy siedzibę miejskiego urzędu bezpieczeństwa, która mieściła się przy al. 3 Maja 1a, obecnie to Zespół Szkół nr 8 – mówi dr Marcin Stefaniak, naczelnik oddziałowego biura edukacji publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. - Udało się to dzięki świadkowi oraz… informacjom z książki telefonicznej.

Więcej informacji o całym projekcie na stronie www.slady.ipn.gov.pl

Na zdjęciu od lewej: Grzegorz Czapski, Paweł Skubisz, dr Marcin Stefaniak oraz Paweł Miedziński, pracownicy szczecińskiego Instytut Pamięci Narodowej, którzy informowali o projekcie naukowo-edukacyjnym „Śladami Zbrodni”.

Fot. Marek Jaszczyński  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto