Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Interwencje MM: "Nasze podwórko tonie w nieczystościach"

Anna Folkman
Anna Folkman
Mieszkańcy domu przy ul. Stołczyńskiej 67, co jakiś czas przeżywają cuchnącą powódź. Wzdłuż budynku wylewa się szambo. Powodem jest zapchana sieć kanalizacyjna, ale już niedługo będzie lepiej.

Zatelefonował do nas jeden z mieszkańców ulicy Stołczyńskiej. Skarżył się, że już od trzech tygodni na podwórku przy bloku nr 67 spod ziemi wylewa się szambo. Tego dnia, kiedy wybraliśmy się na miejsce, godzinę wcześniej pojawili się pracownicy Zakładów Wodociągów i Kanalizacji i przeczyścili sieć. Widać jednak było dokąd sięgały nieczystości, unosił się jeszcze nieprzyjemny zapach.

- Musieliśmy się długo prosić, żeby wreszcie przyjechali i wypompowali wszystko – mówi Marcin Zys, mieszkaniec ulicy. – Sytuacja powtarza się już od lat, zawsze jest tak samo. Nie mam pojęcia czy teraz przeczyścili rury już na stałe, ale tak być nie może. Szambo sięga schodów i sprawia, że ściany budynku robią się wilgotne, nawet wewnątrz. Mamy dzieci, boję się, że się czymś zarażą. Całe podwórko było zalane. Widać jeszcze zacieki, nie można było otworzyć okna. Nie można wytrzymać.

O wyjaśnienie poprosiliśmy Administrację Gruntów Budynków i Lokali oraz ZWiK. Okazuje się, że trzeba było za pomocą specjalistycznego sprzętu udrożnić zapchane przyłącze kanalizacyjne pomiędzy budynkiem lokatorskim, a przelewowym zbiornikiem na nieczystości.

- Przyłącze było zapchane z powodu nieprawidłowej jego eksploatacji – zauważa Tomasz Makowski ze ZWiK-u. – Nie wiem jak było konkretnie w tym przypadku, ale w wielu miejscach Szczecina przy oczyszczaniu sieci natykamy się na różne rzeczy, właściwie wszystkie, które tylko przejdą przez muszlę. Jest to na przykład gruz, szmaty, ręczniki, fartuchy, ubrania, szkło…

Jak się dowiedzieliśmy w AGBiL-u instalacja, która obsługuje budynki przy ul. Sołczyńskiej 63, 65 i 67 jest starego typu i czasami też przestaje we właściwy sposób spełniać swoją rolę.

- Przy zapchaniu istniejącej instalacji możliwe jest jedynie jej udrożnienie i oczyszczenie, ale problem powinien zostać na stałe zażegnany po wpięciu wspomnianych budynków do nowej miejskiej sieci kanalizacyjnej. Czekamy na przedstawienie przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji warunków wpięcia się do sieci – dodaje Joanna Szulc z AGBiL-u.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto