Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Interaktywne centrum morskie na Łasztowni? Mamy wizualizacje!

Celina Wojda
Doroczna nagroda im. Prof. Leszka Teodozego Dąbrowskiego za najlepszy dyplom roku obroniony na szczecińskiej uczelni powędrowała do Huberta Piekarczyka za pracę "ZŁOTY ŁASZT - Centrum innowacji aktywności społecznej ".

Praca dyplomowa Hubert Piekarczyka, absolwenta Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, wykonana pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Piotra Arleta przedstawia złoty budynek (przypominający szczecińską filharmonię) ulokowany na Łasztowni, w którym mieściłoby się interaktywne centrum nauki o tematyce stoczniowej i morskiej połączone z FabLabem – miejscem pracy kreatywnej.

- Głównym założeniem pracy dyplomowej było wpisanie się w obecnie zachodzące zmiany w przestrzeni Szczecina, oraz wprowadzenie do tkanki Śródmieścia nowej funkcji - opowiada o projekcie jego autor Hubert Piekarczyk. - Centrum nauki i innowacji społecznej podzielone jest formalnie i funkcjonalnie na dwie części – ekspozycyjną, gdzie znajdują się stanowiska prezentujące nowoczesne technologie wykorzystywane w przemyśle stoczniowym i transporcie morskim; oraz warsztatową, gdzie znajduje się FabLab, przestrzeń coworkingowa i sale zajęć dla dzieci. Obie części z założenia mają za zadanie współpracować ze sobą, jak i stanowić niezależne funkcje.

W założeniu autora, całość centrum uzupełniona jest o plac publiczny, a do wnętrza Złotego Łasztu wprowadzono dodatkowe funkcje, takie jak mediateka, centrum konferencyjne, sala audytoryjna, kawiarnia oraz restauracja z tarasem widokowym, skąd podziwiać można panoramę Wałów Chrobrego.

Projekt uzyskał nominację do konkursu o doroczną nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego oraz zdobył nagrodę szczecińskiego oddziału SARP im. Leszka T. Dąbrowskiego. Jury wyróżniło tę pracę za: konsekwentną kontynuację restytucji zabudowy Łasztowni “na śladzie” układu parcelacji historycznej, formalnie kształtującą “waterfront” od strony Odry jako sekwencję brył o rytmice przywołującej historyczną jego artykulację; funkcjonalną implementację na teren Łasztowni programu nowych funkcji o charakterze połączonego kompleksu wystawowego i eksperymentatorium oraz warsztatów z nastawieniem coworkingowym – wszystko ukierunkowane na nowe aktywności związane z gospodarką morską; ukształtowanie przestrzeni nastawionej na ludzkie interakcje, ze szczególnym uwzględnieniem uformowania obiektu jako miejsca aktywizacji mieszkańców w powiązaniu z morską i gospodarczą tradycją Łasztowni – jako przywróconej miastu części centrum Szczecina.

Dyplom roku 2017 to wystawa najlepszych dyplomów architektonicznych i urbanistycznych opracowanych na WBiA/ZUT, która jest jednocześnie eliminacjami do finału ogólnopolskiego konkursu o doroczną nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego oraz do międzynarodowego konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Integracyjną BDA-SARP. Organizatorem wystawy jest Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Galeria Architektów Forma.

Zobacz też: Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto