Instalacje grzewcze a rachunki - jakie nowoczesne rozwiązanie obniży rachunki za ogrzewanie domu?

Artykuł sponsorowany Ciepły Dom
Zbliżająca się wielkimi krokami jesień to dobry moment na refleksję nad rozwiązaniami, które pozwalają nam cieszyć się ciepłem w naszych domach. Współcześni inwestorzy mają do wyboru kilka różnych systemów grzewczych, które umożliwiają utrzymanie przyjemnej temperatury w pomieszczeniach. Jak wybrać idealny sposób ogrzewania naszego domu? Jakie rozwiązania pozwolą nam obniżyć rachunki za ogrzewanie? Które z nich będą równocześnie przyjazne dla środowiska naturalnego? O co warto zadbać już na etapie projektowania i budowania domu?

Systemy grzewcze - pompy ciepła

Pompy ciepła (informacje znajdziesz tutaj: http://www.cieplydom.szczecin.pl/oferta/pompy-ciepla/) to element ekonomicznych i ekologicznych systemów ogrzewania budynków mieszkalnych, pełniące w domowych instalacjach grzewczych taką samą rolę jak kocioł węglowy, gazowy czy elektryczny. Zadaniem pomp ciepła jest zasilanie w ciepło instalacji centralnego ogrzewania i/lub przygotowywania ciepłej wody (mniejsze pompy będą w stanie pełnić tylko tę drugą funkcję). Sprawność i efektywność każdego takiego systemu będzie zależała przede wszystkim od prawidłowego doboru poszczególnych elementów oraz właściwego ich wykonania i montażu. Na zastosowanie systemu grzewczego z pompami ciepła najlepiej zdecydować się już na etapie projektowania i budowy domu, choć możliwe jest również bezpieczne zainstalowanie systemu w budynku już postawionym i wykończonym (np. z wylanymi posadzkami). Istnieją trzy rodzaje pomp ciepła: powietrzne, wodne i gruntowe.
Pompy ciepła nie wytwarzają ciepła, ale pobierają je z otoczenia: powietrza, wody lub gruntu.

Sprawdź: Rodzaje pomp cieplnych

Powietrzne pompy ciepła

Najtańsze i najłatwiejsze w montażu, ale równocześnie zależne od pory roku i najmniej efektywne w okresie zimowym (w porównaniu z wodnymi i gruntowymi pompami ciepła). Montaż powietrznej pompy ciepła można przeprowadzić w dowolnym momencie, najczęściej nie wymaga większych prac remontowych.

Wodne pompy ciepła

Wodne pompy ciepła to urządzenia czerpiące ciepło ze zbiorników wodnych i studni. Temperatura wody jest stosunkowo stabilna, dzięki czemu wydajność systemu opartego na pompach wodnych może być bardzo wysoka. Decydując się na zainstalowanie wodnej pompy ciepła musimy się jednak liczyć ze sporymi stratami energii podczas przepompowywania wody, a także koniecznością poświecenia uwagi odpowiedniemu koordynowaniu pracy poszczególnych elementów systemu, m.in. w celu wyeliminowania ryzyka związanego z zanieczyszczeniami wody.

Gruntowe pompy ciepła

Najdroższe i najbardziej czasochłonne w montażu, ale też zdecydowanie wydajniejsze niż pompy powietrzne i wodne oraz zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze niż systemy oparte na pompach wodnych. W naszym klimacie to właśnie gruntowe pompy ciepła gwarantują stabilną pracę całego systemu grzewczego, dzięki zrównoważonej temperaturze dolnego źródła. Gruntowe pompy ciepła wymagają dostępu do mniejszego lub większego kawałka gruntu - w przypadku mniejszej parceli można zastosować kolektory pionowe (rury wchodzące w głąb ziemi), a w przypadku większej kolektory poziome (rury miedziane ułożone w gruncie). Najwyższe współczynniki uzyskują pompy, w których ciepło pobierane jest z gruntu gliniastego.

Dowiedz się więcej: Instalacja grzewcza od A do Z

Niskie koszty ogrzewania wody - kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to ekologiczny sposób na znaczące ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem wody. Przyjmuje się, że kolektory słoneczne są w stanie zaspokoić średnio 60-70% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę (głównie w miesiącach od marca do października), a tym samym mocno obniżyć rachunki. Koszty inwestycji w system z kolektorami słonecznymi zwracają się na ogół po kilku latach, a sama eksploatacja systemu jest bardzo tania (najczęściej zamyka się kilkudziesięciu złotych rocznie). Instalacja z kolektorami słonecznymi może również wspierać instalację grzewczą w domu

Kotły kondensacyjne do tańszego ogrzewania domu

Kotły kondensacyjne to ekonomiczna alternatywa dla tradycyjnych kotłów grzewczych. Sprawność kotłów kondensacyjnych jest średnio nawet o 10-18% wyższa - zużywają mniej paliwa, dzięki dodatkowemu wykorzystaniu ciepła zawartego w spalinach oraz skutecznemu minimalizowaniu strat ciepła. W praktyce oznacza to... mniejsze rachunki za ogrzewanie! Inwestorzy mają do wyboru kotły kondensacyjne wiszące i stojące, jedno lub dwu funkcyjne (jedno funkcyjne służą do centralnego ogrzewania, a dwu funkcyjne - do centralnego ogrzewania oraz przygotowywania ciepłej wody). O finalnej sprawności kotłów kondensacyjnych będzie decydowała ich jakość (oraz jakość pozostałych elementów instalacji), odpowiedni montaż oraz dobranie optymalnych rozwiązań dla konkretnego domu (kotły kondensacyjne mogą współpracować m.in. z ogrzewaniem podłogowym).

Co zrobić, żeby skutecznie zmniejszyć koszty ogrzewania?

Koszty ogrzewania zmniejszymy jeśli już na etapie projektowania i budowania domu zadbamy o kilka najistotniejszych kwestii. Najważniejsze jest oczywiście wybranie odpowiedniego, efektywnego i ekonomicznego w użytkowaniu systemu ogrzewania. Ponadto należy bezwzględnie zadbać o właściwe wykończenie budynku mieszkalnego - straty ciepła z użytkowanego przez nas budynku ograniczy właściwa izolacja domu (odpowiedniej grubości styropian lub wełna mineralna), wysokiej jakości okna i drzwi (odpowiednio zamontowane, z niskim współczynnikiem przenikania ciepła). Jeżeli zdecydujemy się na montaż centralnego ogrzewania, w którym bezpośrednim źródłem ciepła w pomieszczeniach będą klasyczne kaloryfery - ważne będzie ich usytuowanie (grzejniki powinny znajdować się pod oknami, w odległości minimum 12 cm od parapetu i podłogi). W przypadku pomieszczeń z dużymi, przeszklonymi powierzchniami warto z kolei zastosować grzejniki niskie lub kanałowe.

Oszczędne ogrzewanie mieszkania zależy również od nas i naszych codziennych nawyków. Dla skutecznego zmniejszania kosztów ogrzewania istotne będzie, m.in. właściwe wietrzeniem pomieszczeń (krótkie ale intensywne, zawsze przy wyłączonym ogrzewaniu / skręconych kaloryferach i zamkniętych drzwiach), odsłanianie i zasłanianie okien (odsłaniamy, gdy świeci słońce, a zasłaniamy, gdy robi się ciemno), nie zasłanianie grzejników i innych źródeł ciepła (żeby mogły grzać pełną mocą) czy obniżanie temperatury na noc.

Za pomoc w napisaniu artykułu dziękujemy szczecińskiej firmie Ciepły Dom, która zajmuje się m.in. wykonawstwem rozmaitych instalacji grzewczych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto