Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Innowacyjny projekt dla osób w spektrum autyzmu w Szczecinie

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Na zdjęciu szczeciński zespół zaangażowany w realizację projektu: Angelika Milkiewicz – Ławicka z PMR Szafera, Paulina Hartman, Małgorzata – Polańska Matz i Małgorzata Paciejewska – Sokołowska z KTA O/Szczecin oraz Anna Szewczyk i Agnieszka Kosińska ze Stowarzyszenia Polska 2050
Na zdjęciu szczeciński zespół zaangażowany w realizację projektu: Angelika Milkiewicz – Ławicka z PMR Szafera, Paulina Hartman, Małgorzata – Polańska Matz i Małgorzata Paciejewska – Sokołowska z KTA O/Szczecin oraz Anna Szewczyk i Agnieszka Kosińska ze Stowarzyszenia Polska 2050 Anna Szewczyk
Nie ulega wątpliwości, że osoby w spektrum autyzmu mają szczególne potrzeby i wymagają szczególnego podejścia. „Przyjazne miejsce dla osób w spektrum autyzmu” - to projekt, który ma ułatwić im załatwianie codziennych spraw w miejscach, gdzie występuje kontakt międzyludzki.

Pierwszym miejscem, które podjęło się wdrożenia projektu są szczecińskie Przychodnie Medycyny Rodzinnej "Szafera". W listopadzie ubiegłego roku, personel w czterech placówkach wziął udział w specjalnych warsztatach, które prowadziła wieloletnia prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu okręg Szczecin - Małgorzata – Polańska Matz. Warsztaty dotyczyły trzech obszarów.

- To wizyta u lekarza, pobranie krwi i szczepienie. Opowiedziała wszystko na temat autyzmu, naszych potrzeb i trudności. Na tej podstawie zostały stworzone wspólne metody postępowania w przypadku osób w spektrum autyzmu, które będą wprowadzone i stosowane w tych przychodniach - tłumaczy Anna Szewczyk ze Stowarzyszenia Polska 2050, które jest autorem projektu, a prywatnie mama Kajetana ze spektrum autyzmu.

Proponowane rozwiązania dotyczą między innymi tego, żeby pacjentom w spektrum maksymalnie skrócić czas oczekiwania na wizytę u lekarza, zapisując ich na początku lub końcu kolejki, a także ograniczyć bodźce zewnętrzne np. przez przygaszenie światła i wyłączenie muzyki. Lekarz bądź laboratorium mają otrzymywać wcześniejszą informację o pacjencie w spektrum autyzmu, żeby lepiej przygotować się do wizyty. Dokształcani są również sami pacjenci m.in. za pomocą plakatów, które są rozwieszone w przychodniach.

- Chodzi o rzeczy nieistotne dla wielu z nas, które mają jednak duże znaczenie dla osób w spektrum autyzmu - zapewnia Anna Szewczyk.

Na specjalnie przygotowanym kanale o nazwie projektu na portalu YouTube, przygotowane są materiały filmowe dla personelu medycznego, a także dla pacjentów w spektrum autyzmu, które mają ułatwić przygotowanie ich do wizyty w przychodni. Są one ogólnodostępne.

Innowacyjny projekt

Autorem projektu jest Stowarzyszenie Polska 2050 reprezentowane przez Annę Szewczyk ze Szczecina i Bartosza Czajkę z Warszawy. To jednak stolica Pomorza Zachodniego pilotażowo wprowadza rozwiązania projektowe. W pomoc włączyła się właśnie szczecińska sieć przychodni, a także lokalni przedstawiciele Krajowego Towarzystwa Autyzmu. Jest nadzorowany przez Fundację Stocznia, która w ubiegłym roku udzieliła grantu finansowego na jego realizację. Intensywne prace zaczęły się jesienią.

- Ten projekt dojrzewał w Inkubatorze Inicjatyw Społecznych, a samo przygotowanie wszystkiego trwało kilkanaście miesięcy. Od września ruszyliśmy z pracą praktyczną. Przymierzamy się do przetestowania efektów, żeby otrzymać odpowiedź zwrotną od pacjentów, czy projekt zdaje egzamin - mówi Anna Szewczyk.

Jeśli rozwiązania sprawdzą się w placówkach medycznych, autorzy projektu chcą poszerzyć zakres działania na inne placówki publiczne jak np. urzędy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Innowacyjny projekt dla osób w spektrum autyzmu w Szczecinie - Szczecin Nasze Miasto

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto