Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ilu Polaków potrzeba by zmienić prawo w Unii Europejskiej?

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Tylko 38 250. Taka jest minimalna liczba deklaracji, które ...
Tylko 38 250. Taka jest minimalna liczba deklaracji, które ... Robert Duchowski
Tylko 38 250 - taka jest minimalna liczba deklaracji, które należy zgromadzić w Polsce, by poprzeć europejską inicjatywę obywatelską.

Każdy z nas może mieć wpływ na codzienne życie mieszkańców całej Unii Europejskiej.

Więcej na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej będzie można dowiedzieć się już w najbliższy weekend (22 i 23 września) odwiedzając punkt informacyjny na terenie Centrum Handlowego Ster.

Dla odwiedzających przygotowano quizy i konkursy wiedzy o tematyce europejskiej oraz specjalnie opracowane materiały informacyjne. Zainteresowani będą też mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z ekspertem. Punkt informacyjny będzie działał 22 i 23 września w godzinach 10.00 – 19.00.

Akcja ma charakter niekomercyjny, dotyczy praw i obowiązków wynikających z obywatelstwa w UE, w tym wejścia w życie mechanizmu inicjatywy obywatelskiej. Ma na celu zapoznanie obywateli z zasadami i możliwościami jakie daje europejska inicjatywa obywatelska. Projekt jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej oraz Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce.

Europejska inicjatywa obywatelska

Europejska inicjatywa obywatelska (EIO) to instrument oferujący obywatelom UE możliwość wpływu na prawo obowiązujące na terenie Unii. Umożliwia wezwanie Komisji Europejskiej do zaproponowania przepisów unijnych w kwestiach, w których posiada ona kompetencje do stanowienia prawa. Są to między innymi: zdrowie publiczne, ochrona środowiska, rolnictwo czy transport.

By wystąpić z inicjatywą należy zorganizować komitet obywatelski składający się z co najmniej siedmiu obywateli UE zamieszkałych w siedmiu różnych państwach członkowskich. Projekt inicjatywy musi poprzeć (podpisać deklarację poparcia) co najmniej milion obywateli UE pochodzących z przynajmniej 7 spośród 27 państw członkowskich. Dla każdego z państw określono minimalną liczbę deklaracji, jakie trzeba w nim zgromadzić. W przypadku Polski jest to 38 250 deklaracji.

Europejska inicjatywa obywatelska to pierwsze i jedyne na świecie zastosowanie zasad demokracji bezpośredniej na szczeblu międzynarodowym. Podobne mechanizmy, pozwalające grupom obywateli na uczestniczenie w kształtowaniu prawa poprzez możliwość występowania z inicjatywą ustawodawczą, funkcjonują na poziomie krajowym w 13 państwach UE, w tym w Polsce.

Głównym celem europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest zmniejszenie dystansu pomiędzy obywatelami a instytucjami Unii. Mechanizm EIO pozwala obywatelom wyartykułować swoje opnie, potrzeby, obawy i zainicjować ogólnoeuropejską debatę na ich temat. Stymuluje też integrację na poziomie nie instytucji a „zwykłych” obywateli pozwalając mieszkańcom różnych części Europy łączyć się wokół istotnych dla nich kwestii.

Podstawą prawną dla europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest traktat lizboński oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 211/2011 w sprawie inicjatywy obywatelskiej, którego przepisy można stosować od 1 kwietnia 2012 r.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto