Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile mogą być warte Gwiezdne Wojny?

Celina Wojda
Wiele. Zwłaszcza dla najwierniejszych fanów, którzy potrafią wydać tysiące złotych na gadżety związane z kultową sagą. Gwiezdne Wojny to nie tylko film. To galaktyka, w której żyją najlepsi.

Jeżdżą po świecie, spotykają się na zlotach, biegają w przebraniach Dartha Vadera, szukają najlepszych mieczy świetlnych – niektórzy mówią, że są zbzikowanymi wariatami. A to fani sagi, w której odnaleźli wiele wartości. - Gwiezdne Wojny to ponadczasowa i uniwersalna bajka, którą zrozumie każdy widz - opowiada Tomasz Gierwiatowski ze Szczecińskiej Ligi Superbohaterów. - Stroje, miecze świetlne - kiedy byłem dzieckiem i pierwszy raz zobaczyłem Star Wars, od razu się w nich zakochałem.

Takich osób jak Tomek są na świecie miliony. Sagę Gwiezdnych Wojen pokochały już wszystkie pokolenia. Pojawiły się gadżety, figurki, stroje, kostiumy, które można kupić właściwie wszędzie. Niektórzy ograniczają się do śledzenia losów swoich ulubionych bohaterów, inni z kolei utożsamiają się z nimi. Łączą się w stowarzyszenia, klany czy legiony.

Kostiumy

Najbardziej zagorzali fani gwiezdnej sagi tworzą i przebierają się w profesjonalne kostiumy wzorowane na filmowych bohaterach. Kilka tysięcy osób na świecie należy do dwóch największych „kostiumowych” organizacji – Rebel Legion, zrzeszającej posiadaczy kostiumów „jasnej strony mocy” np. rebeliantów, Jedi, Hana Solo, czy księżniczki Lei oraz 501 Legion, do którego należą posiadacze strojów Lorda Vadera i „ciemnej strony mocy”.

Stroje to wydatek idący nawet w tysiące złotych. Im bardziej profesjonalna replika, tym cena jest wyższa. Chociaż dla chcącego fana cena nie gra roli, bo ten potrafi szukać po całym świecie stroju Lorda Vadera i zapłacić za niego 5 tysięcy złotych. Fani wybierają najdokładniejsze odzwierciedlenia filmowych gadżetów. Muszą być niemalże identyczne z tymi z filmowej sagi. - Z kostiumami bywa różnie, sprowadzamy najlepsze, ale i tak trochę je przerabiamy - opowiada Tomek. - Zbroję szturmowca i strój Lorda Vadera sprowadziliśmy ze Stanów, miecz Vadera kupiliśmy w Londynie za 160 funtów. Dzisiaj wart jest dużo więcej, bo takich już się nie produkuje.

Jeżeli ktoś chce profesjonalnie bawić się w Gwiezdne Wojny, musi liczyć się z kosztami. Bez względu na to, w którą z postaci będzie chciał się wcielić. Bycie rycerzem Jedi też jest kosztowne. Sama tunika czy szata może kosztować około 500 złotych, a nie one są najdroższe. Największym wydatkiem są buty. Jeśli chce się być fajnym Jedi, to trzeba mieć skórzane oficerki. A takie buty mogą kosztować nawet ponad 1000 złotych. Fani radzą sobie na różne sposoby i szyją kostiumy. Wśród szczecińskich fanów jest Arek, który stoi na czele Polskiej Społeczności Mandalorian. Arek sam stworzył swoją zbroję. Podobnie jak Ola, która perfekcyjnie odtworzyła strój Lei z siódmego epizodu sagi.

Zloty

Fani podróżują po całym świecie i spotykają się. W Polsce cyklicznie odbywają się zloty fanów Gwiezdnych Wojen. Tam wszystko jest tak autentyczne, że odnosi się wrażenie przebywania w innej galaktyce. Stroje, zachowania, sceneria, przemarsze przez miasto – to wszystko sprawia, że Gwiezdne Wojny przenoszą się na nasz ziemski grunt. Szczecińscy fani też jeżdżą na takie zloty. Odbywają się na nich pojedynki na miecze świetlne, fajni mają okazję powymieniać się swoimi pomysłami, doświadczeniami. Nie jest to tania sprawa, bo przed takimi zlotem trzeba doprowadzić do perfekcji swój kostium, którym będą zachwycali się inni.

Gadżety

- Kilka tygodni temu w Berlinie, na German Comic Con spotkaliśmy Raya Parka (odtwórca roli Dartha Maula w pierwszej części sagi), który podpisał nam się na fladze za darmo. To był jakiś fenomen! Popłakałem się ze szczęścia, że mamy taki autograf na naszej ligowej fladze – dodaje Tomek.

Darmowy autograf od Raya Parka nie byłby niczym wyjątkowym, gdyby nie to, że za podpisy od odtwórców kultowych ról należy płacić. To nie żart, bo za wszystko, co jest związane ze Star Wars należy płacić. Niekiedy grubą kasę. Obiekt pożądania każdego fana Gwiezdnych Wojen - figurkowy Luke Skywalker został sprzedany za 25 tys. dolarów. Rzadką zabawkę, wyprodukowaną 40 lat temu, wylicytował anonimowy kolekcjoner. Z kolei kolekcja, którą wystawił na sprzedaż japoński fan Gwiezdnych Wojen była warta ćwierć miliona dolarów. Także cena Gwiezdnych Wojen może być naprawdę wysoka.
_____________________________________________________________________________

"Gwiezdne Wojny" w kinach

15 grudnia na ekrany polskich kin wchodzi kolejna historia mająca związek z gwiezdną sagą. „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”. Akcja ma się rozgrywać ma przed wydarzeniami znanymi widzom z „Nowej nadziei” (Gwiezdne wojny: Część IV). Bohaterami mają być buntownicy, starający się wykraść plany Gwiazdy Śmierci. Nie jest to VIII epizod sagi, tylko jego przedsmak.

Han Solo nie pojawi się w produkcji „Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie”. Reżyser Gareth Edwards ukrócił spekulacje. Od miesięcy sądzono, że w tej roli obsadzono Aldena Ehrenreicha. Producentka serii Kathleen Kennedy zaprzeczyła też, jakoby Dartha Vadera miał zagrać Hayden Christensen. Polska premiera produkcji jest zaplanowana na 15 grudnia 2016 roku.

>>>

Zobacz również: Co tam w kinie? Zobacz najgorętsze premiery kinowe grudnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto