Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Wojna Światowa na zdjęciach i w dokumentach. Nowa wystawa otwarta [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Ponad 200 materiałów archiwalnych, fotografii, dokumentów i filmów obrazujących skalę przemian, jakie zaszły w Europie po I Wojnie Światowej można zobaczyć na wystawie "Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923. Międzynarodowa wystawa plenerowa".

Ekspozycja, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z międzynarodowym gronem historyków, stanowi próbę syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej.

- I Wojna Światowa to coś, co powinniśmy pamiętać i wspominać bezustannie, bo to od niej zaczęły się w Europie procesy, które trwają do dziś. Ta wystawa daje nam okazję do refleksji - mówi Lach Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Wystawa stanęła na pl. Solidarności i składa się z pudełkowo ustawionych plansz, na których są zdjęcia i opisy tego, jak wyglądała wojna i jakie wydarzenia działy się zarówno podczas jej trwania, jak i po jej zakończeniu.

- Wystawa pokazuje postacie, procesy, a przede wszystkim mówimy o kształtowaniu się nowego politycznego ładu europejskiego. Żeby zrozumieć dzisiejszą sytuację polityczną w Europie, trzeba wiedzieć, co się wtedy wydarzyło - mówi - Rafał Rogulski z Europejskiej Sieci Pamięci Solidarności, kurator wystawy.

O merytorycznym kształcie wystawy decydowało grono złożone z historyków pochodzących z 20 państw z całego świata. Do grona tego należą m.in. prof. Andrzej Chwalba, prof. Robert Gerwath, prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, prof. Jan Rydel, prof. Jay M. Winter, prof. Piotr Juszkiewicz. Kuratorzy wystawy to dr Bartosz Dziewanowski-Stefańczyk (ENRS) oraz dr Robert Żurek.

Prezentowana jest od pięciu lat w ramach międzynarodowego tournée. Odwiedziła dotąd dwadzieścia miast w trzynastu krajach: Pragę (Czechy), Sarajewo (Bośnia i Hercegowina), Bratysławę (Słowacja), Verdun (Francja), Berlin i Weimar (Niemcy), Wrocław, Kraków, Warszawę, Rijekę (Chorwacja), Poznań, Lublin, Wiedeń (Austria), Kowno i Wilno (Litwa), Tallinn (Estonia), Darmstadt (Niemcy), Dublin (Irlandia), Sybit (Rumunia) i Triest (Włochy).

Wystawę można oglądać do 9 czerwca 2023.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto