Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hospicja bez pieniędzy z 1 % podatku? To dla nich koniec

Redakcja MM
Redakcja MM
Od 1 lipca hospicja i inne jednostki prowadzone przez ...
Od 1 lipca hospicja i inne jednostki prowadzone przez ... Marcin Bielecki
Od 1 lipca hospicja i inne jednostki prowadzone przez organizacje pożytku publicznego, które działają leczniczo, muszą przekształcić się w firmy. To dla nich pewna śmierć.

Przepisy mówią, że hospicja, stowarzyszenia, czy fundacje prowadzące działalność leczniczą, od lipca będą musiały zarejestrować ją, jako działalność gospodarczą. Oznacza to m.in., że nie będą mogły korzystać z 1 proc. podatku.

– Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia zabezpiecza nasze hospicjum do 70 proc. To wystarcza na opłaty za prąd, gaz, kuchnię i pensje. Resztę pieniędzy uzyskujemy z 1 proc., który przy rocznym rozliczeniu przekazują nam podatnicy. W niewielkim stopniu są to także darowizny – mówi ks. Eugeniusz Leśniak, dyrektor Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. – Bez jednego procenta nie działamy.

Hospicjum przy ul. Pokoju z 1 procenta przekazanego przez podatników mogło kupić ostatnio specjalistyczne łóżka za około 250 tys. zł. W placówce trwa remont, który pochłonie około pół miliona złotych. Placówka ma miejsce dla 21 chorych, przeciętnie opiekuje się dodatkowo 88 osobami w domach.

– Wprowadzenie przepisów to nie tylko pozbawienie 1 proc. podatku. Fundacje nie będą mogły leczyć, nie będą miały prawa skierować do szpitala w ramach NFZ – mówi prezes Zarządu Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci Mariola Lembas-Sznabel. – Fundacja będzie mogła najwyżej roznosić ulotki i edukować.

Za dzień opieki Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci dostaje z NFZ ok. 70 zł na dziecko. Sprzęt, paliwo na dojazdy do chorych, opieka, utrzymanie siedziby. Z takiej kwoty nie da się wszystkiego utrzymać.

– Jeśli przepisy nie zostaną zmienione, w lipcu te wszystkie chore dzieci trafią do szpitali. Zamieszkają tam – dodaje Mariola LembasSznabel. – Jaką opiekę tam dostaną? Szpitale będą pełne umierających ludzi.

W hospicjum dla dzieci zatrudnionych jest około 40 osób, wszystkie w kwietniu musiałyby dostać wypowiedzenia.

– Nie chcę na razie straszyć ludzi, rozmawiamy, każdy wie jaka jest sytuacja – kończy Lembas-Sznabel. – Wiem, że sprawą zajmuje się Forum Hospicjów, ale osobiście napisałam do ministra zdrowia. Brał przecież udział w organizacji naszego hospicjum. Mamy nadzieję, że urzędnicy w porę się obudzą.

– Pismo do ministerstwa zdrowia wysłaliśmy 20 lutego – mówi Jolanta Stokłosa, prezes Forum Hospicjów Polskich. – Chodzi nam o zmianę trzech artykułów ustawy. Zaproponowaliśmy te zmiany.

Większość organizacji OPP powstała w latach 80. Dziś jest to w Polsce ok. 150 organizacji z działalnością leczniczą i około 350 utworzonych w ramach Caritas. Jednostki mają odpowiednich specjalistów, pielęgniarki, którzy podnosili swoje kwalifikacje, są przygotowane do działalności. Teraz musiałyby być zamknięte. Ufamy, że ustawa zostanie zmieniona.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto