Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hokej na rolkach. Szczecin ma swoją drużynę [zdjęcia]

Celina Wojda
W Szczecinie mamy swoja drużynę, która gra w hokeja na rolkach. Zależy im aby hokej na rolkach był jeszcze bardziej popularny w mieście

Każdemu z nas doskonale znany jest hokej na lodzie. Ale nie każdy wie, że do uprawiania tego sportu wystarczą również rolki, nieco równego asfaltu lub parkietu sali sportowej i mała plastikowa piłeczka.

Rolkowa Arena i hokej

Ostatnio podczas piątej edycji Rolkowej Areny w hali Azoty swoje występy zaprezentowały dryżyny hokeja na rolkach. To była bardzo fajna zabawa, nie tylko dla samych zawodników.

- To świetna okazja do tego, aby przekonać się tego sportu - mówi Karolina Chmielewska z Rollkowego Szczecina.
W Szczecinie drużyna hokeja na rolkach jest jedna, to Sparta Szczecin. Panowie w naszym mieście grają tylko rekreacyjnie, w ligowych potyczkach mierzą swoje umiejętności u zachodnich sąsiadów.

Skąd to się wzięło?

Hokej na rolkach wywodzi się z hokeja na lodzie. Do Polski "przywędrował" w latach 90. ze Stanów Zjednoczonych. W USA początkowo był uprawiany na zwykłych wrotkach i nosił nazwę roller polo.

Początek XX wieku okazał się wielkim przełomem dla tego sportu. Pierwsze mistrzostwa świata odbyły się w 1936 roku w Niemczech. Sport zyskał rzesze miłośników dopiero wraz z pojawieniem się łyżworolek w takim kształcie, jaki teraz znamy.

Początki hokeja w Szczecinie to praktycznie rok 1964. Hokeiści amatorzy nawiązali współpracę ze Szczecińskim Klubem Tenisowym "Sparta".

Coś innego niż na łyżwach

Wydawałoby się, że hokej na rolkach, od tego na łyżwach, różni się jedynie podłożem i jazdą. Nic bardziej mylnego.

- Na rolkach nie wolno grać ciałem, kontakt fizyczny zawodników jest zabroniony - mówi Sebastian Smrček z drużyny hokejowej Sparta Szczecin. - Poza tym znacznie mniejsze są bramki, zawodnicy grają w ochraniaczach, gra się plastikową piłką, a mecze podzielone są na dwie połowy każda po 20 minut.

Grając na rolkach nie ma spalonych, kije powinny mieć długość 170 cm, piłkę można kopać, jednak gole strzelone w taki sposób nie są uznawane.

Wszystko zależy od upodobań

Cześć zawodników szczecińskiej Sparty gra w hokeja na lodzie i nie chce rezygnować z tych przyjemności w okresie letnim. Jak mówią zgodnie, to jest sport, który trzeba kochać.

- Ja wolę hokeja na lodzie - podkreśla bramkarz Tomasz Grochulski. - Zawsze byłem wielkim fanem hokeja. To już mój czwarty sezon na rolkach. Cztery lata temu dowiedziałem się, że jest grupa takich samych pasjonatów, jak ja i dołączyłem do nich.

Mała popularność nie zniechęca zawodników, zwłaszcza latem, gdy do gry wystarczy asfaltowe boisko.

- To po prostu trzeba lubić - twierdzi Łukasz Bielawa. - Każdy sport ma swoje plusy i minusy, jednak dla nas hokej na rolkach ma więcej plusów.

Trenują razem kilka godzin

Każdy trening rozpoczyna się od tzw. rozjeżdżenia, czyli zawodnicy dowolnie poruszają się po boisku, po to, aby dobrze rozgrzać stawy. Później rozpoczyna się kilkudziesięciominutowy trening.

- Są to najazdy na bramkę, podstawowa jazda z piłką, wymijanie zawodników. Ćwiczymy podstawowe elementy, które składają się na całość gry - wyjaśnia Smrček. Po tym rozpoczyna się mecz.

Panowie ze szczecińskiej drużyny trenują dwa razy w tygodniu. Zazwyczaj ćwiczą w salach lub na odkrytych boiskach. Tak jest latem. Zimą z kolei hokeiści przenoszą się na lodowiska i tam spędzają znaczną część swojego czasu. Trenować muszą też samodzielnie.

Jeszcze mało popularne

Szczeciński hokej na rolkach nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Zawodnicy spotykają się na treningach, grają mecze sparingowe, jednak prawdziwą, ligową walkę toczą w drużynach niemieckich. Tam poziom gry jest naprawdę wysoki.

- Robimy wszystko co możemy, aby ten sport był widoczny w naszym mieście - mówi Sebastian Smrček. - Organizujemy mecze w salach szkolnych, czy w Azoty Arenie. Jednak nie wszyscy też godzą się na to, abyśmy zajmowali salę, bo boją się, że narobimy szkód. A zapewniam, że jeszcze nigdy nie wybiliśmy żadnej szyby, nie połamaliśmy krzesełka, nie ma takiej możliwości.

- Patrząc na nasz rynsztunek, właściciele hal są pełni obaw, ale szybko się okazuje, że niepotrzebnie - śmieje się Łukasz Bielawa.

Turnieje rozgrywane w Polsce są wg. przepisów IISHF (Międzynarodowa Federacja zrzeszająca kraje: Polska, Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Austria, Dania, Wielka Brytania).
W Polsce od 2000 roku rozgrywana jest liga hokeja na rolkach mężczyzn.
Drużyną, która zdobyła pierwszy tytuł Mistrza Polski 2000 seniorów, był zespół Ambra Pruszków.
Najbardziej utytułowaną drużyną mężczyzn jest zespół Marsjanie Opole - pięciokrotny Mistrz Polski (2009, 2008, 2007, 2006, 2004).
Drużyną kobiecą, która zdobyła po raz pierwszy tytuł Mistrza Polski kobiet w rozgrywanych zawodach w 2009 roku, był zespół - MUKS Naprzód Janów.
Pierwszy na świecie związek wrotkarski powstał w Niemczech w 1910 roku. Jedenaście lat później w Stuttgarcie odbyły się premierowe mistrzostwa kraju w hokeju na wrotkach. W 1924 roku w szwajcarskim Montreaux została założona Międzynarodowa Federacja Wrotkarska (FIRS), która początkowo zajmowała się jedynie hokejem na wrotkach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto