Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historyczna willa w Podjuchach może zostać wyburzona [ZDJĘCIA]

Marek Rudnicki
Kolejna kamienica do wyburzenia w Szczecinie
Kolejna kamienica do wyburzenia w Szczecinie Adam Kopciński-Galik
Budynek jest mocno zniszczony. Gdy wyprowadzali się z niego ostatni mieszkańcy, jego stan był lepszy.

Kolejny obiekt historyczny może wkrótce zniknąć z pejzażu Szczecina. Miasto nie ma ochoty go rewitalizować. Tym razem chodzi o historyczną willę w Podjuchach.

Czytaj również:

Skąd pomysł wyburzenia

Losami willi i pogłoskami o planowanym jej wyburzeniu zainteresował się Adam Kopciński-Galik.

- Jeszcze nie tak dawno temu mieszkali tu ludzie - mówi pan Adam i dodaje z żalem: - Z tego, co się dowiedziałem, zostali wysiedleni w związku z planami wyburzenia budynku doprowadzonego do opłakanego stanu. Dolne okna i drzwi zostały zamurowane. W górnych powybijano szyby chyba po to, by obiekt wyglądał na jeszcze większą ruinę, co uzasadniałoby decyzję o rozbiórce. Najłatwiej jest coś zniszczyć, pozbyć się problemu i jeszcze nie ponieść za to żadnej odpowiedzialności.

Na jaw wyszło, że Rada Miasta planowała w tym miejscu stworzenie Stanicy Wodnej.

- Dlaczego nawet rada osiedla zamiast zrobić wszystko, aby uratować zabytek, forsuje taki projekt? - Pyta pan Adam.

Pytał już o to w urzędzie miasta, ale jak mówi, jeszcze nie uzyskał żadnej odpowiedzi.

Sytuacja może przypominać tę związaną z historią Willi Grüneberga, o której ratowanie walczyło Stowarzyszenie „Ocalmy Zabytek”. Też miała zniknąć. Wówczas powodem była budowa szybkiego tramwaju. W efekcie willi nie zburzono, a jedynie przesunięto, aby nie przeszkadzała inwestycji. Tu jednak, w Podjuchach, nie ma powstać żadna trwała inwestycja, a jedynie tymaczasowa zabudowa.

Historia miejsca nader ciekawa

W 1834 r. na nieruchomościach obok (wówczas Fabrikstrasse) powstał zakład wyrobów szamotułowych Ferdinanda Didiera.

- Pochodził z hugenockiej rodziny przybyłej z Francji na Pomorze w XVIII wieku - przypomina historyk Marek Łuczak. - Korzystano z miejscowych surowców produkując też kamienie ogniotrwałe, cegły szamotowe, a nawet zaprawę garncarską i retorty dla gazowni.

W 1861 r. fabryka została sprzedana Karlowi Heinrichowi Seeger, kupcowi z Berlina, a w pięć lat później trafiła w ręce Karla Gottlieba ze Schwedt. Ten w 1872 r. odsprzedał ją berlińskiemu kupcom Ferdinandowi Seehausenowi i Toepkemu, którzy nadali fabryce nazwę Pomorska Fabryka Szamotu.

- Na końcu trafiła w ręce kupca Eggensteina i rentiera Carla Hoerninga - wyjaśnia Marek Łuczak. - W tym czasie właśnie, czyli około roku 1875, gdy była rozbudowywana o nowe budynki, powstała przy Niklowej 11 willa przeznaczona na mieszkanie dla dyrektora fabryki i biura.

Co na to magistrat

Zaciągnęliśmy informacji w urzędzie miasta.

Willa, jak się okazuje, jest wpisana do ewidencji zabytków. Administratorem nieruchomości, stanowiącej własność miasta, jest TBS Prawobrzeże.

- Ze względu na zły stan techniczny wysiedlono mieszkańców - poinformował nas Tomasz Klek ze szczecińskiego magistratu. - Ostatni najemca opuścił budynek w maju 2017 r. Kamienicę odpowiednio zabezpieczono, także przed osobami postronnymi. Najemcy otrzymali lokale zamienne i przesiedlono ich do mieszkań gminy oraz spółki. Zgodnie z ekspertyzą budynku ze względu na stan techniczny budynek został przeznaczony do rozbiórki. Jednak nie ma jeszcze ostatecznej decyzji czy nieruchomość będzie sprzedawana w istniejącym stanie czy po rozbiórce.

Czytaj również:

- [a]https://gs24.pl/uda-sie-uratowac-dawny-hotel-piast-w-szczecinie-mieszkancy-sie-nie-poddaja/ar/12989222;Uda się uratować dawny hotel Piast w Szczecinie? Mieszkańcy się nie poddają[/a]
- [a]https://gs24.pl/dawny-hotel-piast-jeszcze-nie-hilton-a-juz-bedzie-zlicytowany/ar/12892980;Dawny hotel Piast. Jeszcze nie Hilton, a już będzie zlicytowany [/a]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Historyczna willa w Podjuchach może zostać wyburzona [ZDJĘCIA] - Szczecin Nasze Miasto

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto