Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

HEY Unplugged, Lao Che i Pustki. Nowy cykl koncertów w filharmonii

Kasia Sienkiewicz
Energico to nowy cykl koncertowy w szczecińskiej Filharmonii, w którym czeka nas doświadczenie obcowania z nieokiełznaną energią muzyczną.

W ramach cyklu Energico usłyszymy:

27 marca 2015 r. - HEY Unplugged
23 kwietnia 2015 r. - LAO CHE
23 maja 2015 r. – PUSTKI w holu

Prezentowane w ramach cyklu zespoły cieszą się ogromną popularnością na polskiej scenie muzycznej, tworząc zlepek arcyciekawych osobowości muzycznych, fenomenalnych brzmień i poruszających tekstów.

Zaproszeni do cyklu Energico wykonawcy zabiorą nas w podróż muzyczną nierozerwalnie związaną z bogatą warstwą literacką utworów.

Wnikliwa twórczość doskonałej obserwatorki rzeczywistości Katarzyny Nosowskiej i fundamentalne oraz pełne spiętrzonych metafor teksty Lao Che korespondują z często okraszonymi gorzkimi puentami, nastrojowo – poetyckimi treściami piosenek Pustek.

Filharmonia w Szczecinie odkrywa kolejne przestrzenie swojej imponującej siedziby dla niezwykłych wykonawców. Koncert zespołu Pustki odbędzie się w holu Filharmonii.

Koncert Hey akustycznie będzie rejestrowany. Uczestnicząc w wydarzeniu wyrażają Państwo zgodę na ewentualne utrwalenie i wykorzystanie wizerunku w materiałach audiowizualnych.

Sponsorem cyklu Energico jest EcoGenerator – generujemy dobrą energię.

27 marca 2015, piątek, godz. 19.00
Sala symfoniczna
HEY UNPLUGGED

z towarzyszeniem muzyków Orkiestry Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie
Jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych, od lat wpływający na historię polskiej muzyki. Po ponad 7 latach od ogromnego sukcesu pierwszej trasy Unplugged i 8 latach od wydania albumu z serii MTV Unplugged, który zyskał status potrójnej platyny oraz został nagrodzony w 2008 roku trzema Fryderykami – HEY ponownie zagra swój materiał w wersji akustycznej.

Na potrzeby tego wyjątkowego koncertu skład zespołu zostanie poszerzony o doborowe grono muzyków Orkiestry szczecińskiej Filharmonii. Aranże muzyczne znanych piosenek zostaną rozwinięte o różnorodne, klasyczne, akustyczne instrumenty zazwyczaj przyporządkowane innym niż typowym dla zespołu HEY, stylom muzycznym.
Na repertuar złożą się zarówno starsze, doskonale znane słuchaczom utwory, jak i te najpopularniejsze z dwóch ostatnich albumów, tj. „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!” oraz „Do Rycerzy, do Szlachty, doo Mieszczan”.

HEY to prawdziwy fenomen – z każdą nową płytą wymyśla się na nowo, za każdym razem wieszając poprzeczkę wyżej - zarówno sobie, jak i swoim fanom. Od 1992 r. twórczość zespołu HEY szybko zjednała sobie wierną publiczność. Pierwsza płyta Hey’a „Fire”, wydana w 1993 r., jest dziś jedną z najmocniejszych pozycji kanonu polskich albumów rockowych.

„Do Rycerzy, do Szlachty, doo Mieszczan”, dziesiąty album studyjny w dorobku formacji, to z jednej strony nawiązanie do najnowszych trendów światowej alternatywy, a z drugiej stuprocentowy HEY – połączenie enigmatycznych tekstów i charyzmatycznego śpiewu Katarzyny Nosowskiej, wizjonerskich kompozycji oraz produkcyjnego sznytu.

Przez ponad 20 lat działalności zespół oscyluje między grunge'm, rockiem alternatywnym, aż po elektronikę.

23 kwietnia 2015 , czwartek, godz. 19.00
sala symfoniczna
LAO CHE - DZIECIOM

LAO CHE to coś więcej niż tylko świetna i niepowtarzalna muzyka, która łączy w sobie naleciałości rożnych gatunków muzycznych: rocka, elektroniki, funku czy hip hopu. To również wyjątkowe teksty charyzmatycznego lidera zespołu Huberta „Spiętego” Dobaczewskiego, którego teksty znalazły się w podręcznikach do języka polskiego dla szkół średnich. LAO CHE jest jednym z najpopularniejszych zespołów alternatywnych w Polsce.

„I choć jestem duży, czasem robię się mały,
Choć dzieci się jeszcze nie zorientowały…”

4 marca ukaże się nowa płyta LAO CHE zatytułowana „Dzieciom”.

Choć tytuł nawiązuje do Brzechwy i jego „Brzechwa dzieciom”, nie jest to wcale płyta dla dzieci. Raczej dla dorosłych dzieci, dla tych, którzy mają dzieci i dla wszystkich, którzy byli kiedyś dziećmi. „Spięty” prezentuje głęboką problematykę codzienności w tonie zatroskanym, z pewną dozą dydaktyzmu - co pozostaje w kontraście do warstwy muzycznej. Jest to najbardziej spontanicznie i żywiołowo stworzona płyta w dotychczasowym dorobku grupy, a do tego bardzo melodyjna i śpiewna.

Produkcją płyty „Dzieciom” zajął się Piotr „Emade” Waglewski.

Gościnnie w nagraniach udział wzięli Adam Milwiw-Baron i Karol Gola z grupy Pink Freud oraz Miłosz Pękala (m.in. Mitch & Mitch, Kwadrofonik).

LAO CHE to:
Rafał Borycki
Mariusz Denst
Hubert „Spięty” Dobaczewski
Maciek Dzierżanowski
Michał Jastrzębski
Filip Różański


23 maja 2015, sobota, godz. 19.00
PUSTKI W HOLU
z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego Orkiestry Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie

Stoi za nimi piętnastoletnia historia, pięć płyt, „romans” z teatrem i filmem, występy na prestiżowych festiwalach: SXSW (Austin, USA), Canadian Music Fest (Toronto), Liverpool Sound&City czy Open’er Festival w Gdyni. Dzisiaj są jednym z najoryginalniejszych polskich zespołów, odważnie sięgających po polską poezję (Broniewski, Wyspiański, Wawiłow, Gajcy, Leśmian), tworzących wymagającą, ale niepozbawioną melodii muzykę.

PUSTKI powstały z inicjatywy lidera zespołu, gitarzysty Radka Łukasiewicza, w Ostrówku pod Warszawą i na początku liczył 3 osoby, łącznie z perkusistą Grzegorzem Śluzem, który do dzisiaj gra w zespole i Jankiem Piętką, który rozstał się z Pustkami w 2007 roku. W międzyczasie przez zespół przewinęli się: klawiszowiec Daniel Pigoński (znany z grup Polpo Motel czy Elektrolot) i basiści Filip Zawada i Szymon Tarkowski (Wiosna, Płyny, Babadag). W 2004 roku do Pustek dołączyła Basia Wrońska, która zasiliła formację na klawiszach i skrzypcach, ale przede wszystkim wokalnie, a jej niesamowite możliwości głosowe, rozpiętość barw stała się od tej pory znakiem rozpoznawczym Pustek. Dzisiaj zespół tworzą jego dwaj założyciele, czyli Radek Łukasiewicz, Grzegorz Śluz oraz Barbara Wrońska na instrumentach klawiszowych i wokalu.

Poza pięcioma płytami – „Studio Pustki”, „8 Ohm”, „Do Mi No”, „Koniec kryzysu” i „Kalambury” – zespół tworzył muzykę do spektakli teatralnych Przemysława Wojcieszka („Cokolwiek się zdarzy, kocham cię”, „Osobisty Jezus” i „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”), jego filmu „Doskonałe popołudnie”, fabuły Bodo Koxa „Marco P. i złodzieje rowerów”, a także do radzieckiego filmu niemego „Aelita” Jakowa Protazanowa. Nagrali także utwory do albumów koncepcyjnych poświęconych Stanisławowi Wyspiańskiemu i Władysławowi Broniewskiemu.

Do koncertu zespół zaprosił kwartet smyczkowy muzyków Orkiestry szczecińskiej Filharmonii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto