Jakub Lisowski
Patryk Dobek
Patryk Dobek Fot. Paweł Skraba
Patryk Dobek z MKL Szczecin raz jeszcze zaskoczył wszystkich i wygrał złoty medal HME w Toruniu w biegu na 800 m.

Dobek niedawno wygrał Halowe Mistrzostwa Polski, ustanowił nowy rekord życiowy, ale w porównaniu z konkurentami na ME wydawało się, że jest bez szans. Potrafił jednak trzymać emocje w garści i wykorzystać swój atut - szybkość na finiszu.

Poza podium na 800 m Adam Kszczot, czyli wielki faworyt Polski. A srebro dla Mateusza Borkowskiego. Dodajmy, że Dobek to specjalista na 400 m przez płotki. Tej konkurencji nie rozgrywa się pod dachem, ale jest to też sygnał, że i w sezonie letnim zawodnika MKL Szczecin możemy oglądać na dłuższym dystansie.

- Zauważyłem, że robi się luka. Pomyślałem, że teraz, albo nigdy - powiedział mistrz Europy tuż po wygranej.

Brąz w skoku o tyczce dla Piotra Liska. To nie była dobra zima dla tyczkarza OSOT Szczecin, ale medal ma swoją wartość. Lisek zakończył konkurs w Toruniu na 5,80 (pokonał wysokość w 3. próbie). Taką samą wysokość zaliczył mniej znany z braci Lavillenie - Valentin, tyle, że zrobił to za pierwszym podejściem , co było jego nową życiówką. Złoto dla będącego poza zasięgiem wszystkich Armanda Duplantisa ze Szwecji - 6,05.

W Toruniu pobiegł też Michał Rozmys. Awansował do finału na 1500 m. Ten zakończył się wielką kontrowersją. Na bieżni wygrał Jakob Ingebrigtsen, ale bardzo szybko został zdyskwalifikowany za przekroczenie linii toru. Złoto przypadło więc Marcinowi Lewandowskiemu (były zawodnik Ósemki Police, obecnie AZS Lublin). Norwegowie złożyli protest, który po długiej debacie został uznany. Polacy też złożyli protest, ale został odrzucony.

- Ingebrigtsen był po prostu lepszy i tego się nie zmieni, czy byłby zdyskwalifikowany, czy też nie. Przegrać z nim w twardej rywalizacji to żadna ujma, bo to zawodnik, który w tym roku prawie poprawił rekord świata - powiedział Lewandowski.

Rozmys zajął 6. miejsce. Miał biegać jeszcze na 3000 m, ale został wycofany z rywalizacji.