MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Hala widowiskowo-sportowa w Szczecinie: Dlaczego prace zakończą się z opóźnieniem?

Redakcja MM
Redakcja MM
Hala widowiskowo-sportowa w Szczecinie
Hala widowiskowo-sportowa w Szczecinie Andrzej Szkocki
Zmiana terminu oddania do użytku hali przy ulicy Szafera w Szczecinie. Powód? Zmiany w przepisach budowlanych i wymogach sportowych federacji. Obecny termin? Koniec kwietnia 2014 roku.

Maurycy Brzykcy
[email protected]

Jak zastrzega miasto, to pierwsza zmiana terminu. Zakończenie budowy pierwotnie prognozowano na początek grudnia 2013 roku.

Później, gdy pojawiła się szansa na współorganizowanie mistrzostw Europy siatkarzy mówiono, że obiekt miałby być gotowy na początek września tego roku. Były to jednak głównie deklaracje medialne przedstawicieli Erbudu. Choć nie da się ukryć, że miastu również na tym zależało. Ten plan legł w gruzach.

Erbud nie był w stanie oddać do użytku hali na kilka miesięcy przed pierwotnym terminem. Stąd rezygnacja władz miasta ze współorganizowania siatkarskiego czempionatu. Najnowszy termin, to koniec kwietnia 2014 roku.

Jakie zmiany

Pierwsze pozwolenie na budowę hali zostało wydane w 2005 roku, drugie w 2008. Wtedy projekt był zgodny z przepisami. Kiedy jednak ekipa budowlana Erbudu przystąpiła do wykonania projektu (początek 2010 roku) trochę przepisów zmieniło się. Chodzi o niektóre sprawy budowlane oraz wymogi europejskich federacji: siatkówki, koszykówki oraz piłki ręcznej. Jednak w tym momencie można było już tylko dokonywać poprawek i aktualizacji projektu.

Zmianie uległy m.in. zasady monitoringu wizyjnego oraz systemów przeciwpożarowych.

– Zmiana przepisów przeciwpożarowych spowodowała konieczność przeprojektowania ścianek na takie o wyższej odporności ogniowej. Dodatkowo zmieniła się również klasyfikacja budynku z wysokiego na średniowysoki. To spowodowało kolejne zmiany w projektach i wykonaniu systemu wykrywania i gaszenia pożaru – informuje Łukasz Kolasa z biura prasowego Urzędu Miasta Szczecin.

Jakie krzesełka

Oprócz tych zmian nowy obiekt musi zostać wyposażony w strefę VIP. Ten ostatni element nie jest wymagany w Polsce, ale jest konieczny jeżeli chcemy w przyszłości starać się o międzynarodowe imprezy sportowe. A budowa strefy VIP ciągnie za sobą kolejne zmiany w projekcie. Tu głównie chodzi o akustykę podczas koncertów i widowisk.

W związku z tym pod sufitem zamontowano specjalne panele, które tłumią pogłos. To z kolei pociągnęło za sobą zmiany w systemach pożarowych, gdyż w niektórych miejscach panele kolidowały z elementami systemu przeciwpożarowego.

A jak będzie wyglądała hala wewnątrz? Tego ciągle nie wiadomo (pytaliśmy o to wielokrotnie – red.). Jak dowiedzieliśmy się, na razie wybrany został dostawca krzesełek do obiektu, choć ich barwa jak i sama kolorystyka wnętrza obiektu nie zostały jeszcze sprecyzowane.

Jakie koszty?

– Na budowę hali miasto zarezerwowało około 176 mln złotych, zgodnie z wieloletnim programem inwestycyjnym. Mowa tu o wszystkim czyli: budowa, wyposażenie, inżynier kontraktu, nadzór autorski.

Dodatkowe środki z Ministerstwa Sportu to 15 mln złotych. Ta kwota starczy na pokrycie wszystkich zmian i robót dodatkowych – mówi Łukasz Kolasa z biura prasowego Urzędu Miasta Szczecin.

Hala widowiskowo-sportowa w Szczecinie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto