Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ha! Przyłapaliśmy uciekające ciepło!

Anna Folkman
Anna Folkman
Mieszkańcy Krzekowa znaleźli sposób na to, by w ich mieszkaniach było cieplej.

Ubytki w izolacji uwiecznili na zdjęciach zrobionych kamerą termowizyjną. Wiedzą już co naprawiać.

Mieszkańcy osiedla Horeszków dali się już poznać z nowoczesnej i oryginalnej strony. W jednym z poprzednich numerów MM Moje Miasto pisaliśmy o tym, w jaki sposób ogrzewają wodę w swoich blokach. Dzięki 32 kolektorom słonecznym umieszczonym na dachu budynku w 50 mieszkaniach z 6 klatek ciepła woda w kranie i w kaloryferach jest tańsza. Cała instalacja ma za zadanie wstępnie podgrzać wodę. Oczywiście temperatura zależy od słońca i od tego jak długo i mocno świeci.

Tym razem chodzi o ciepło, które ucieka z niektórych mieszkań.

- Mieszkamy na poddaszu, wiadomo, że to najchłodniejsze miejsce – mówi Krzysztof Piechaczek, mieszkaniec osiedla. – Wspólnota wiele razy starała się poprawić błędy w ociepleniu. Niestety nadal nie jest dobrze. Nie dość, że jest chłodno to jeszcze dostajemy wysokie rachunki.

Mieszkańcy zaczęli zastanawiać się, co w takiej sytuacji można zrobić. Najlepiej byłoby poznać miejsca, w których ucieka ciepło i to je poprawić i wzmocnić.

- Pomyślałem, że prostym rozwiązaniem będzie zrobienie zdjęć kamerą termowizyjną – mówi Artur Borowicz, jeden z mieszkańców osiedla. – Znaleźliśmy firmę i zleciliśmy profesjonalne wykonanie takich zdjęć.

- Coraz częściej zgłaszają się do nas wspólnoty mieszkaniowe – zauważa Tomasz Serafin z firmy Prospective. - Dzięki zdjęciom wykonanym kamerą termowizyjną, w budownictwie można znaleźć przede wszystkim miejsca ucieczki ciepła, tzw. mostki termiczne. Można również poszukiwać miejsc przecieku wody, zawilgoceń a także uszkodzeń, np. instalacji grzewczych.

Pan Krzysztof będzie wiedział, gdzie trzeba poprawić izolację.

Raport z badania termowizyjnego wykonany jest zgodnie z określoną normą. Na termogramach nanoszone są znaczniki temperatur w miejscach występowania tzw. mostków termicznych (uciekania ciepła) każde zdjęcie jest analizowane przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane. Osoba ta dokonuje krótkiego opisu termogramu, opisuje nieszczelności oraz o ile jest to możliwe sugeruje powód jego powstania.

- W opracowaniu, które dostaliśmy widać, że np. na ścianie kolankowej lub przy łączeniu okna z murem ucieka najwięcej ciepła – mówi Artur Borowicz. - Zdjęcia na pewno nam pomogą. Teraz będzie wiadomo, na które miejsca zwrócić uwagę i które poprawić.

Fot. Anna Maciejewska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto