Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grypa ruszyła do ataku. Zaszczep się do końca października

Anna Folkman
Fot. Tomasz Holod / Polskapresse
Tylko w ciągu ostatniego tygodnia na grypę i choroby grypopodobne zachorowało w regionie o tysiąc osób więcej niż na początku września.

Od 1 do 7 września na grypę i choroby grypopodobne w naszym województwie zapadło 445 osób, ale w ostatnim tygodniu od 8 do 15 września chorych było już 1420.

Specjaliści cały czas podkreślają, że szczepienia to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy. Teraz jest odpowiedni czas na takie szczepienie. Powinno się je wykonać do końca października. Wystarczy udać się do lekarza rodzinnego, który po kwalifikacji do szczepienia wyda receptę na szczepionkę.

Szczepienia są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej przede wszystkim kobietom w ciąży, następnie dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 18 roku życia, osobom starszym, osobom przewlekle chorym, pracownikom służby zdrowia. W 2016 roku przeciwko grypie zaszczepiły się 47 532 osoby w regionie. Dla porównania w 2015 zaszczepiło się 47 777 osób, a w 2014 roku uodpornionych na grypę było 50 591.

U osób, u których została potwierdzona grypa, zazwyczaj miały poważne powikłania choroby i część z nich wymagała hospitalizacji.

Głównymi powodami kierowania osób do szpitala były objawy ze strony układu oddechowego, ale także gorączka, kaszel, bóle głowy, bóle mięśni czy zatkane zatoki. Nie każdy przypadek grypy ma ciężki przebieg. Co roku na grypę choruje spora część społeczeństwa i większość z tych zachorowań ma lekki lub umiarkowany przebieg bez powikłań.

Grypa jest chorobą zakaźną o ostrym przebiegu, która ma charakterystyczne objawy. Zaniepokoić powinno nas pieczenie w oczach, zaczerwienienia spojówek, bóle mięśni, głowy, katar, kaszel. To, co różni ją od innych sezonowych przeziębień to przebieg epidemiczny. Co roku choruje na grypę bardzo dużo ludzi. Wirus wywołujący grypę kryje się w kropelkach śliny, które wydzielamy zawsze podczas mówienia.

Najniebezpieczniejsze są jej powikłania. Do najbardziej dramatycznych powikłań grypy należy zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, objawy neurologiczne, czyli różnego rodzaju niedowład. Grypę można przechodzić łagodniej lub ciężej. Osoby najbardziej narażone na ciężki przebieg i powikłania to takie, które mają inne dolegliwości chorobowe, są osłabione, starsze lub najmłodsze dzieci.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto