Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grafiki niemieckich mistrzów zobaczymy w muzeum

Kasia Sienkiewicz
Wystawa  w dużym stopniu oparta jest na grafikach zebranych  przez  pierwszego dyrektora szczecińskiego muzeum
Wystawa w dużym stopniu oparta jest na grafikach zebranych przez pierwszego dyrektora szczecińskiego muzeum Sebastian Wołosz
Muzeum Narodowe zaprasza na wystawę "Przemiany. Od Klingera do Kanoldta - grafika krajów niemieckojęzycznych"

Celem wystawy jest prezentacja wielowątkowej panoramy sztuki niemieckiej drugiej połowy XIX i pierwszych dekad XX wieku. Sztuka ta rozwijała się w wielu ówczesnych centrach twórczych - Monachium, Düsseldorfie, Berlinie, Dreźnie, Wiedniu, Stuttgarcie, jak i w wielu odległych od nich koloniach artystycznych, reprezentujących rozmaite tendencje, kierunki i prądy artystyczne - od późnego romantyzmu przez symbolizm, impresjonizm w swej szczególnej niemieckiej odmianie, wyróżniający się na tle europejskim niemiecki ekspresjonizm po właściwy dla kraju nad Renem, Łabą i Szprewą nurt Nowej Rzeczowości.

- Wystawa pokazuje grafikę jako dzieło sztuki. Jest naszym trzecim wspólnym przedsięwzięciem z Fundacją Ernsta Barlacha - mówi Lech Karwowski, dyrekotr MNS.

Dzieła m.in. Maksa Liebermanna, Käthe Kollwitz, Maksa Klingera, Lovisa Corintha, Maksa Pechsteina, Maksa Slevogta, Emila Orlika, Egona Schielego, Ottona Hettnera, Emila Noldego, Ernsta Barlacha, Alfreda Kubina, Paula Klee, Alexandra Kanoldta oferują wędrówkę po zakamarkach niemieckiej duszy. Przewodnikiem został Ernst Barlach, a ściślej - jego cztery książki opublikowane w berlińskiej oficynie Paula Cassirera. Ich tytuły - traktowane zarówno dosłownie jak i metaforycznie - stały się inspiracją dla autorów polsko-niemieckiego przedsięwzięcia oraz określiły dukt myśli nad wystawą i publikacją: "Przemiany Boga, Czas wojny i niedoli, Do radości" oraz "Głowa".

- To prawdziwe święto sztuki - mówi Dariusz Kacprzak, z MNS. - Część tych prac jest prezentowana w naszym muzeum po raz pierwszy. To prace niesłychanie kruche, na papierze, które najlepiej oglądać w pełnym świetle, które jest jednak zabójcze dla grafik. Dlatego postanowiliśmy je eksponować tylko przez 10 tygodni.

Na wystawie znalazły się dwie prace Ernsta Barlacha - artysty związanego z Meklemburgią i Pomorzem, a za sprawą pomnika "Matki Ziemi" na szczecińskim Cmentarzu Centralnym, także z dawną stolicą prowincji Pommern, a obecnie stolicą polskiego Pomorza Zachodniego. Należą do nich ekspresjonistyczny drzeworyt z 1919 roku "Grupa podczas burzy" oraz wydana w 1922 roku ilustrowana własnoręcznie wykonanymi drzeworytami książka "Der Findling" (Znajda).

Co, gdzie, za ile
Przemiany, 12 lutego, Gmach główny MNS, godz. 18, wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto