Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Graffiti na legalu w Szczecinie. Wyznaczono specjalne miejsca. Sprawdź gdzie

Redakcja
Do legalnego malowania graffiti wyznaczono w Szczecinie siedem miejsc. Zostały oznaczone niebieską tablicą z symbolem wałka i puszki spray'u.

Wyznaczenie siedmiu lokalizacji, w których bezkarnie można malować graffiti, to efekt wielomiesięcznej współpracy miejskich rządzących ze środowiskiem szczecińskiego street artu.

Ściany, na których lokalni grafficiarze mogą legalnie malować, mają specjalne oznaczenie. Znajduje się na nich niebieska tablica, na której w białym kolorze umieszczono symbol wałka i puszki spray’u.

Wyznaczone miejsca to:

  • ściany przejścia podziemnego pod ul. Wyzwolenia
  • ściany przejścia podziemnego pod ul. Wszystkich Świętych
  • ściany przejścia pod wiaduktem Akademickim w ciągu ul. Mickiewicza
  • podpory Trasy Zamkowej (jezdnia wyjazdowa i łącznice przed remontem, z wyłączeniem lokalizacji przy Nabrzeżu Wieleckim)
  • podpory Mostu im. Pionierów Miasta Szczecin
  • mur oporowy pomiędzy ul. Gronową a ul. Świerczewską
  • wiadukt w ciągu ul. Leszczynowej – przyczółek i pierwszy filar od strony ronda Ułanów Podolskich

Od teraz w tych miejscach można malować już bez zgody miasta. Policja i straż miejska zostały o tym poinformowane przez biuro prezydenta Szczecina, więc nikt nie będzie karany.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Koniec samowolki. Pod Trasą Zamkową w Szczecinie oficjalnie ...

- Mamy nadzieję, że to zachęci artystów ulicznych do niemalowania po kamienicach w śródmieściu. Jeżeli mają oni ochotę coś namalować, to niech przyjdą tutaj, gdzie jest graffiti na legalu i gdzie można dać upust swojej inwencji twórczej - mówi Dominika Jackowski, architektka z biura projektowego JackowskiStudio oraz Radna Miasta Szczecin.

- Apeluję do ludzi, którzy chcą uczyć się malować graffiti, żeby nie robili tego na kamienicach czy zabytkach. Mogą przychodzić właśnie w te miejsca wyznaczone do tego i uczyć się, aby potem wskoczyć na galerię z wyższym poziomem estetycznym - dodaje Sebastian Szyszka, który jest malarzem graffiti od 1994 roku.

ZOBACZ TEŻ:

W urzędzie miasta powołano również koordynatora "Galerii pod Trasą". Został nim Maciej Jurkiewicz (pseudonim artystyczny Kreda). Uzyskał on zgodę od prezydenta miasta na zamieszczanie murali pod Trasą Zamkową oraz, jako koordynator, został wyznaczony do wydawania zgód innym artystom, którzy chcieliby coś stworzyć w tej lokalizacji. Chodzi o to, aby w "Galerii pod Trasą" tak planować pracę grafficiarzy, aby nie dochodziło do sytuacji, w których jeden artysta zamalowuje świeżą pracę innego artysty.

Należy pamiętać, że graffiti musi być zgodne z prawem, więc nie może ani zawierać wulgaryzmów, ani kogokolwiek obrażać. Możliwe, że w przyszłości takich lokalizacji będzie jeszcze więcej.

ZOBACZ TEŻ:

WIDEO: Wyjątkowy mural powstał na Skolwinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto