Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Annopol: 21-latek kierując BMW potrącił sarnę. Szkło pokaleczyło mu oczy

SM
Do zdarzenia doszło w Świeciechowie Dużym w gminie Annopol
Do zdarzenia doszło w Świeciechowie Dużym w gminie Annopol freeimages.com/zdjęcie ilustracyjne
O tym, jak niebezpieczne są zdarzenia drogowe z udziałem dzikich zwierząt przekonał się 21-latek z Annopola. Kierując BMW potrącił sarnę. Został ranny.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w poniedziałek, 19 września ok. godz. 20.30 w Świeciechowie Dużym (gmina Annopol). 21-letni Artur R. z Annopola kierując BMW potrącił sarnę. – Szkła z rozbitej szyby pokaleczyły mu gałki oczne – podaje policja.

Wypadki spowodowane wtargnięciem dzikiego zwierzęcia na jezdnię są coraz częstsze, dlatego policja apeluje o ostrożność. - Szczególnie należy uważać w okolicach zalesionych lub tam gdzie pobocza drogi porośnięte są wysoką trawą. Zbyt duża prędkość nawet w zderzeniu z małym zwierzęciem może być tragiczna w skutkach – przestrzegają funkcjonariusze. - Przy prędkości samochodu 100 km/h zając uderzy z siłą przedmiotu o wadze 125 kg, a sarna ważąca 20 kg z siłą przedmiotu o wadze prawie pół tony.

Odcinki, gdzie najczęściej można spodziewać się dzikich zwierząt są specjalnie oznakowane (w Polsce ustawia się przede wszystkim znak “Uwaga, dzikie zwierzęta” z rysunkiem sarny).

Policja radzi!
* Dzikie zwierzęta najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu - to właśnie wtedy trzeba podróżować ze wzmożoną uwagą.
* Zwierzę oślepione przez światła reflektorów rzadko ucieka, zaś w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Jest to zjawisko tzw. "zamrożenia". Często tkwi w nim tak długo, dopóki nie pojawi się inny bodziec.
* Widzisz zwierzę na drodze - użyj klaksonu. Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę, np. sarnę, jelenia czy wilka bądź czujny i jedź ostrożnie te zwierzęta żyją w stadach- za nim mogą podążać kolejne.
* Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.
* Jeżeli do dojdzie do wypadku z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym. Pod żadnym pozorem nie należy jej dotykać ani przewozić, gdyż niesie to ryzyko zakażenia m.in. wścieklizną, ranne zwierzę może być niebezpieczne. W takiej sytuacji należy zabezpieczyć miejsce wypadku i zawiadomić o nim policję. Zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub bezpośrednio pod numer 997. Policja przyjmie informację o zdarzeniu, poinformuje odpowiednie służby lub lekarza weterynarii oraz wyśle funkcjonariuszy na miejsce zdarzenia.

Polub nas na Facebook'u i bądź na bieżąco!

Zobacz także:
Kraśnik: Piknik w sprawie rewitalizacji miasta za nami. Była wystawa, animacje i bigos (ZDJĘCIA)
Pszczelarze świętowali w Kraśniku. Przyjechali z całego województwa (ZDJĘCIA)
Kraśnik: Podsumowano konkurs "Pszczoła to skarb". Nadesłano ponad 160 prac (ZDJĘCIA)
Stypendia starosty kraśnickiego 2016 rozdane. Trafiły do blisko 160 osób (ZDJĘCIA, LISTA WYRÓŻNIONYCH)
Gmina Gościeradów: Stypendia wójta rozdane. Otrzymało je prawie 50 osób (ZDJĘCIA, LISTA NAGRODZONYCH)
W kraśnickim sanepidzie zorganizowano wystawę grzybów (ZDJĘCIA, WIDEO)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto