MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Szamotuły. Samorząd zamierza wesprzeć branżę gastronomiczną. W jaki sposób?

Magda Prętka
Magda Prętka
Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Szamotulscy radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie czasowego zwolnienia przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. Proponowana ulga dotyczy branży gastronomicznej

Wsparcie dla branży gastronomicznej

W poniedziałek, 19 kwietnia odbyło się wspólne posiedzenie komisji finansów, budżetu i prawa oraz komisji zdrowia, sportu i pomocy społecznej Rady Miasta i Gminy Szamotuły. Jednym z tematów poruszonych w trakcie obrad stała się propozycja wsparcia lokalnych przedsiębiorców, prowadzących działalność gastronomiczną. Chodziło o czasowe zwolnienie ich z podatku od nieruchomości.

Przedstawiając projekt uchwały w tej sprawie, przewodniczący rady Marian Płachecki zwracał uwagę na problemy, z jakimi restauratorzy zmagają się od wielu miesięcy.

- Z uwagi na długotrwałe ograniczenia w działalności przedsiębiorców, ponoszą oni negatywne konsekwencje z powodu COVID - 19, a ich płynność finansowa uległa pogorszeniu - podkreślał Płachecki.

Mimo trudności Honorata Kołosowska nie poddaje się. Wierzy, że dla branży restauracyjnej przyjdą lepsze czasy

Szamotuły. Honorata otworzyła w czasie pandemii restaurację....

Gmina Szamotuły zamierza zwolnić restauratorów z podatku od nieruchomości

O możliwości wsparcia branży gastronomicznej radni dyskutowali już na poprzednim posiedzeniu komisji budżetu. W istocie jednak sprawa nie jest niczym nowym. Konieczność udzielenia pomocy restauratorom, jak również przedsiębiorcom działającym w innych branżach, które w sposób szczególny zostały dotknięte pandemicznymi obostrzeniami, to temat poruszany w ciągu ostatnich miesięcy przez radnego, Pawła Łączkowskiego. Zdaje się, że w końcu przyszedł czas na realne działanie.

Zgodnie z propozycją przedstawioną przez Mariana Płacheckiego, gmina Szamotuły nie będzie pobierać od właścicieli stacjonarnych punktów gastronomicznych podatku od nieruchomości w okresie od kwietnia do czerwca 2021 roku. Restauratorzy, którzy zawiesili swoją działalność zostaną całkowicie zwolnieni z tej opłaty. W przypadku punktów, które nadal działają, lecz w ograniczonym zakresie (przygotowywanie posiłków/napojów na wynos), ulga obejmować ma ten sam okres czasu, lecz dotyczyć będzie powierzchni użytkowej budynku - lokalu, który przed wprowadzeniem obostrzeń był wykorzystywany do spożywania posiłków i napojów na miejscu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: GMINA SZAMOTUŁY ZWOLNIŁA PRZEDSIĘBIORCÓW Z OPŁATY ZA KONCESJĘ NA ALKOHOL

By przedsiębiorca mógł zostać zwolniony z opłat, będzie musiał złożyć stosowny wniosek w szamotulskim urzędzie. Jest jednak pewien warunek - o ulgę mogą starać się tylko te firmy, które na dzień 31 marca 2021 roku nie posiadały zaległości w opłacie podatkowej.

Decyzja zapadnie na sesji

Radni jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali propozycję wsparcia przedsiębiorców. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie jednak podczas środowej sesji. Biorąc pod uwagę stanowisko członków obu komisji można się spodziewać, że rada je poprze. Niemniej, o szczegółach głosowania poinformujemy.

Warto przypomnieć, że już w trakcie lutowej sesji radni przyjęli uchwałę zwalniającą właścicieli punktów gastronomicznych z opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu w miejscu jego spożycia (ulga dotyczyła całego, 2021 roku). Był to pierwszy poważny krok, jaki samorząd postawił na drodze pomocy przedsiębiorcom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto