Gdzie zarobisz najwięcej w Szczecinie?

Materiał informacyjny gowork.pl
Udostępnij:
Szczeciński rynek pracy należy do pracownika. Tu pracę znajdzie dosłownie każdy - niezależnie od wieku, doświadczenia i kwalifikacji. Miasto to uznawane jest za jedno z najbardziej przyjaznych w Polsce, o czym świadczą statystyki Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) - m.in. niska stopa bezrobocia. Szukasz pracy w Szczecinie? Sprawdź w których branżach zarobisz najwięcej.

Jak wygląda rynek pracy w Szczecinie?

Według statystyk Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinie stopa bezrobocia w maju 2022 roku wyniosła zaledwie 3,1% Dla porównania, w tym samym miesiącu wskaźnik ten dla województwa zachodnio-pomorskiego wyniósł 6,7%, a dla całego kraju 5,1%. Jak to się przekłada na liczby? Liczba zarejestrowanych osób wyniosła: 5645, z czego 2857 stanowią kobiety. Wynika stąd, że wśród bezrobotnych, w niewielkim stopniu dominują mężczyźni.

Wprowadzone w związku z pandemią ograniczenia uderzyły w wiele szczecińskich firm, szczególnie z branży hotelowej, gastronomicznej i kulturalnej. W tym roku sytuacja na polskim rynku pracy ustabilizowała się, co widać w najnowszych statystykach GUS.

Jak szukać pracy w Szczecinie?

O ile nie poszukujesz pracy w konkretnym zawodzie lub branży, znalezienie zatrudnienia w Szczecinie nie powinno za długo potrwać. Najlepszym źródłem informacji o najnowszych ofertach jest Internet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce: praca Szczecin, praca w Szczecinie, oferty pracy w Szczecinie. Aktualne oferty pracy w Szczecinie znajdziesz w serwisach pracy, np. GoWork.pl. Swoje poszukiwania zacznij od przejrzenia: l. Dużą zaletą tego portalu jest możliwość zobaczenia opinii na temat pracodawcy. Możesz także porównać warunki zatrudnienia w miastach ościennych, np. w Stargardzie.

Jeśli jednak masz pewną wizję tego, gdzie chcesz pracować, w jakiej firmie lub branży, wtedy warto odwiedzić media społecznościowe i stronę internetową danej organizacji (zakładka „kariera”). To tam najczęściej ukazują się informacje o rekrutacji nowych pracowników. Oferty pracy w Szczecinie - gdzie jeszcze szukać? Ogłoszeń możesz także szukać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczecinie, w prasie oraz w grupach na Facebooku.

Pamiętaj o dokładnym czytaniu ofert pracy i zapoznaniu się z opiniami o pracodawcy. Zapoznaj się z zakresem obowiązków, wymaganiami, informacjami dotyczącymi umowy.

Praca Szczecin: W których branżach i profesjach brakuje pracowników?

Czym jest Barometr zawodów? To badanie oceny zapotrzebowania na dane profesje w skali powiatów, województw oraz kraju. Prognoza wykonywana jest corocznie. Zawody podzielone są na trzy grupy: zawody deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.

Zawody deficytowe to takie, w których brakuje pracowników, w związku z czym pracodawcom trudno znaleźć kandydatów do pracy. Przedstawiciele tych profesji mają największe szanse na szybkie znalezienie pracy.

Według Barometru zawodów (2022) w Szczecinie najbardziej brakuje:

 • maszynistów,
 • nauczycieli języków obcych i lektorów,
 • nauczycieli nauczania początkowego,
 • nauczycieli praktycznej nauki zawodu,
 • nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących,
 • nauczycieli przedmiotów zawodowych,
 • nauczycieli przedszkolnych,
 • opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych,
 • pracowników socjalnych,
 • ratowników medycznych.

Praca w Szczecinie - jakie branże dominują? Pod względem dominacji poszczególnych branż w mieście zdecydowanie kluczową pozycję zajmują usługi (handel, gastronomia, zakwaterowanie, transport, informacja i komunikacja, naprawa pojazdów), przemysł oraz budownictwo.

Wykonujesz ten zawód? Możesz mieć problem ze znalezieniem pracy w Szczecinie.

Trudności ze znalezieniem pracy mają często przedstawiciele tak zwanych zawodów nadwyżkowych. W tych

profesjach liczba wolnych miejsc pracy jest mniejsza od liczby zainteresowanych i wykwalifikowanych zgodnie z oczekiwaniami pracodawcy osób. Jakie profesje należą do tej grupy?

 • Filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
 • Fryzjerzy,
 • Kosmetyczki,
 • Plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków,
 • Pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
 • Socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych,
 • Specjaliści technologii żywności i żywienia.

Gdzie zarobisz najwięcej? Poznaj najlepiej płatne profesje

Szczecin to miasto, w którym w pierwszym kwartale 2022 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło 6 235,22 zł (dane GUS z 11 maja 2022 roku). Dla porównania, w tym samym czasie przeciętne miesięczne wynagrodzenie w województwie zachodnio-pomorskim osiągnęło kwotę 5 948, 67 zł.

W tym roku wzrosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw. Największe skoki odnotowały sekcje: „Informacja i komunikacja” oraz „Transport i gospodarka magazynowa”. Najwięcej zarabiają osoby zatrudnione przy obsłudze rynku nieruchomości (ok. 6 558,36 zł), pracownicy branż: technicznej, naukowej i profesjonalnej (ok. 5 370 zł brutto). Zarobki w przetwórstwie przemysłowym sięgają 5 901,06 zł brutto. Specjaliści zarabiają średnio około 4 300 złotych brutto, kierownicy 5-13 tys. złotych brutto, a managerowie - 10-15 tys.

Praca zdalna w Szczecinie - gdzie jej szukać?

Czy tylko programiści i graficy komputerowi mogą pracować zdalnie? Okazuje się, że wcale tak nie jest. Obecnie coraz więcej firm oferuje swoim pracownikom możliwość wykonywania pracy z domu (home office). Na pracę zdalną w Szczecinie może liczyć m.in.: konsultant ds. Obsługi Klienta, reasercher, rekruter, konsultant infolinii technicznej. Nie brakuje również ofert pracy zdalnej dla osób z orzeczeniem niepełnosprawności.

Pracy zdalnej najlepiej szukać w Internecie. Obecnie istnieje wiele serwisów pracy, z czego największym i najlepiej ocenianym jest GoWork.pl. Codziennie pracodawcy umieszczają tam wiele atrakcyjnych ofert pracy zdalnej. Żeby je odszukać wystarczy wpisać w wyszukiwarce: praca zdalna w Szczecinie. Praca: Szczecin to miasto wielu możliwości. Znajdują tu pracę zarówno studenci, pracownicy fizyczni, biurowi, jak i specjaliści, kierownicy i managerowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie