Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Frekwencja na stadionach, czyli piłka nożna dla kibiców

Redakcja MM
Redakcja MM
Marcin Bielecki
Coraz więcej kibiców ogląda na stadionach mecze polskiej ekstraklasy oraz I ligi. Jaka w tym zasługa piłkarzy i ich gry? Niewielka.

O coraz większej frekwencji decydują inne powody – wciąż lekceważone przez władze wielu klubów.

Mecze ostatniej kolejki ekstraklasy i tej rozegranej na początku kwietnia obejrzało na stadionach około 95 tysięcy kibiców, co dało średnią prawie 12 tysięcy na spotkanie. Na meczach 20. kolejki I ligi zasiadło 37 tysięcy widzów, czyli średnio ponad 4 tysiące na jeden pojedynek. Oczywiście wielka w tym zasługa Warty Poznań, na której starcie z GKS Katowice przyszła połowa z tych 37 tysięcy. Co jednak skłoniło poznańskich kibiców do przyjścia na mecz z GKS? Czy tylko dwa wcześniejsze wiosenne zwycięstwa Warty?

Trochę na pewno tak, ale decydujący był obiekt – mecz na stadionie przy ul. Bułgarskiej, gdzie na co dzień gra Lech. Jest już obiektem na tyle nowoczesnym, europejskim, że kibice chętnie go odwiedzają. A że odwiedzają go licznie, to i wytwarza się dobra atmosfera, która przyciąga następnych sympatyków interesująco spędzonego czasu.

I właśnie przykład Warty pokazuje, jak potrzebne są w Polsce sportowe inwestycje: w stadiony i warunki na stadionach (w siedziska, zadaszenie, czy wygodny wstęp na obiekt – na którego brak narzekają np. kibice chodzący na Pogoń). Do tego dochodzi też pogoda oraz pora rozgrywania spotkania.

Granie w zimie, np. w lutym nie ma większego sensu. Piłka jest dla kibiców, a nie dla piłkarzy, czy działaczy. Widz obserwujący mecz musi czuć się przyjemnie. A nie dygotać z zimna. Dlatego ani mecze w lutym, czy grudniu, ani spotkania późną jesienią, czy wczesną wiosną rozgrywane po godzinie 20 nie są potrzebne.

Potrzebne są za to dodatkowe atrakcje – np. pomysły na atrakcyjną przerwę w meczu. Kluby coraz częściej się tego podejmują (przykładem III-ligowy Chemik Police). I dlatego krok po krok zwiększa się ilość kibiców na meczach.

Co poprawia frekwencję na trybunach?

dobra gra zespołu (wyniki)
warunki na stadionie
pora rozgrywania meczu (pora roku i dnia)
atmosfera na trybunach
wcześniejsza obecność wielu kibiców na meczu

[email protected]



Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto