Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fort Gerharda w Świnoujściu

red.
archiwum Fortu Gerharda
Fort Gerharda to nie tylko zwiedzanie nadmorskiej twierdzy położonej na wyspie Wolin. Do dziś urzęduje tu pruski generał, a na placach musztry ćwiczą pruscy żołdacy. Turystę czeka tu m.in. przeszkolenie wojskowe, mianowanie na pierwszy stopień i wcielenie do rezerwy regimentu.

Od 2004 roku Fort Gerharda jest siedzibą grupy rekonstrukcji historycznej 34 Pułku Fizylierów Królowej Szwedzkiej Wiktorii. Obecność rekonstruktorów ma tutaj podłoże historyczne - III batalion pułku przez wiele lat stacjonował w Świnoujściu, a fizylierzy służyli w świnoujskich fortach do 1918 roku. Za sprawą obecnych gospodarzy fortyfikacji turyści mogą przenieść się do dawnych czasów i posmakować tamtej służby wojskowej. A że nie było w pruskim wojsku lekko, stara się nam to udowadniać podczas zwiedzania umundurowany żołdak.
Niemal za każdym zaułkiem fortecy kryją się kolejne próby i sprawdziany przewidziane w ramach przyspieszonego przeszkolenia wojskowego. Odwaga jest tu równie cenna jak umiejętność dochowania tajemnicy wojskowej. Zwiedzanie terenów i wnętrz fortu trwa ok. 75 minut. Wieńczy tę przygodę nominacja na historyczny stopień wojskowy i armatni wystrzał. Ale to nie wszystko. Warto zarezerwować sobie czas – około 25 minut – na zwiedzanie fortowego muzeum - od 2009 r. Muzeum Obrony Wybrzeża.

W fortowej kolekcji, która wciąż się powiększa, znajdziemy kilkaset eksponatów oraz kilka tysięcy zdjęć i dokumentów związanych z historią miasta i Twierdzy Świnoujście. Ekspozycja ma przybliżać turystom historię rozwoju świnoujskich fortyfikacji od czasów szwedzkich aż po lata 70. XX wieku. Nie brakuje tu zabytków wyjątkowych, i to nie tylko w skali krajowej. Należy do nich kompletna kuchnia polowa wz. 1909, wyprodukowana w 1917 roku, czy też peryskop do pancernej kopuły 20P7! Największym eksponatem jest armata przeciwlotnicza S-60 kalibru 57mm, najzabawniejszym - generalski sedes przenośny z XIX, a najbrzydszym – portowy dźwig mieniący się odblaskowymi kolorami.

Zwiedzanie: bilet normalny – 9 PLN, ulgowy- 7 PLN (grupy zorganizowane – 7 PLN). Z turystów indywidualnych formowane są plutony szkolne (w okresie od 1 maja do 1 października), które co 20 minut wyruszają na trasę zwiedzania. Da dekowników wojskowi przygotowali specjalny przewodnik (bezpłatny), z którym każdy turysta możne zwiedzić fort samodzielnie.

Zobacz: plaże w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wisełce

Kontakt

Fort Gerharda, ul. Ku Morzu, tel. 91 321 86 26, 503 741 307, e-mail: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto