Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Szczecińska. Wmurowali kamień węgielny [zdjęcia, wideo]

Redakcja MM
Redakcja MM
Wmurowanie kamienia węgielnego na budowie filharmonii
Wmurowanie kamienia węgielnego na budowie filharmonii Andrzej Szkocki
2 grudnia 2011 roku bez wątpienia przejdzie do historii. O godzinie 12.30 uroczyście wmurowano kamień węgielny na placu budowy Filharmonii Szczecińskiej.

Andrzej Kus
[email protected]

Nowy budynek Filharmonii powstaje w śródmieściu u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki. W zamurowanej na placu budowy tubie znalazły się miedzy innymi bieżące wydanie gazet lokalnych, podpisane dokumenty oraz… pendrive z nagranym hymnem Szczecina.

- Pod nami są już parkingi, teraz wychodzimy na powierzchnię i mury będą pięły się ku górze - mówił prezydent Piotr Krzystek. - Na tę inwestycję czekamy od wielu lat. Będzie to niesamowity obiekt. Znajdzie się w nim również pierwsza sala w Szczecinie, na tysiąc miejsc siedzących, w której będą mogły odbywać się tez różne wykłady czy spotkania. Żyjemy w pięknym czasie, kiedy trwają bardzo znaczące inwestycje. Niedawno, rok temu otwieraliśmy 50-metrową halę, a już niedługo czekają nas pierwsze w historii Polski mistrzostwa Europy w pływaniu. Budujemy też halę widowiskowo-sportową. Do tuby wkładam przenośną pamięć z nagranym hymnem po, to by w przyszłości dostało się to w czyjeś ręce.


Wizualizacja Filharmonii Szczecińskiej

Zadowolenia nie krył również marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

- Mamy w Szczecinie Zamek Książąt Pomorskich, są Wały Chrobrego. Jestem przekonany, że za kilkaset lat ikoną miasta będzie właśnie gmach filharmonii - przyznał. - Wierzę, że przez lata będzie służył mieszkańcom i będzie miejscem odpoczynku oraz rozluźnienia. Cieszę się, że mam drobny udział w tej inwestycji.

W uroczystości udział wzięli też przedstawiciele hiszpańskiej pracowni Studio Barozzi Veiga. Agnieszka Samsel opowiedziała o projekcie.

- Prawda jest taka, że obiekt nie będzie niczym nadzwyczajnym. Jest bardzo klasyczny - przyznała. - Konstrukcja nie jest architektonicznym high-techem. Projekt został skrojony na miarę Szczecina, ale mieszkańcy mogą być z niego dumni. Mam nadzieję, że stanęliśmy na wysokości zadania. Przyjeżdżamy tutaj raz w miesiącu, inwestycja idzie zgodnie z planem, nie ma opóźnień.

Budowa będzie kosztować 95 milionów złotych. Zadanie otrzymało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 44,9 mln zł. Budynek wznosi firma Warbud. Znajdą się w nim dwie sale koncertowe, które pomieszczą w sumie 1200 osób. Ma być przez cały dzień otwarty dla zwiedzających. W gmachu będzie pięć kondygnacji, w tym dwie podziemne z parkingami na 150 pojazdów.

Przygotowane też zostaną dwie sale koncertowe: jedna na 951 osób, mniejsza na 192. Powierzchnia zabudowy to około 3200 m2, powierzchnia użytkowa całego budynku wyniesie 12,7 tys. m2.
**
Czytaj więcej:

Filharmonia w Szczecinie: Białe pudełka ze szpiczastym dachemFilharmonia Szczecińska: przekazano plac budowy

**


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto