Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ferie z terytorialsami. W szkoleniu udział bierze młodzież ze Stargardu, w tym bliźniaczki

WOT Szczecin
Fot. 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej
Wystarczyła jedna rozmowa z kolegami z klasy o profilu mundurowym i dziewczyny podjęły decyzję: wstępują do WOT. Bliźniaczki i młodzież ze Stargardu, którzy dopiero co weszli w dorosłość, to prawie połowa ochotników, którzy wstąpili do 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na zakończenie „Ferii z WOT” złożą przysięgę wojskową.

Michalina i Marcelina Balcerak. Wszędzie razem. Podobne zainteresowania, gust, hobby. Pozornie.
Bliźniaczki lubią zaznaczać, że łączy je wiele, ale różni jeszcze więcej. Jednak podjęły tę samą decyzję: profil biologiczno – chemiczny liceum. I nagle w drugiej klasie, gdzieś między nauką o budowie komórki a kocimi wibrysami, nagły zwrot. Wystarczyła jedna rozmowa z kolegami z klasy o profilu mundurowym i dziewczyny podejmują decyzję: chcą wstąpić do WOT.

Tym bardziej, że na horyzoncie ferie, a dwa tygodnie to czas, który można przeznaczyć na szkolenie podstawowe. Kondycja fizyczna, rozkazy, mundur. I szansa, żeby poczuć coś naprawdę, odetchnąć, jak przed pandemią, przed zdalnym nauczaniem, przez izolacją. Może ten trudny czas rzucił im wyzwanie? Może to właśnie teraz powinny podjąć się zadań, które wymagają hartu ducha i po prostu: cywilnej odwagi? I tak Michalina i Marcelina Balcerak znalazły się na szkoleniu, które otwiera drogę do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Bliźniaczki ze Stargardu, podobnie jak kilkanaścioro kolegów i koleżanek z tego samego miasta, którzy dopiero co weszli w dorosłość, stanowią blisko 50% ochotników, którzy stawili się na szkolenie podstawowe podczas ferii. Szkolenie przygotowawcze ma za zadnie zapoznać przyszłych żołnierzy z najważniejszymi zagadnieniami praktycznymi i teoretycznymi niezbędnymi w służbie.

Plan dnia szkolenia jest napięty: począwszy od pobudki i rozruchu porannego, ćwiczeń sprawnościowych w terenie po teorię. Zajęcia ujęte w planie szkolenia umożliwiają zdobycie umiejętności niezbędnych żołnierzom, takich jak: techniki pokonywania terenu różnymi sposobami, działanie żołnierza w obronie i natarciu, obsługiwanie techniczne indywidualnego wyposażenia żołnierza, działanie w stałym rejonie. Po zapoznaniu się z warunkami użycia broni oraz postawami strzeleckimi przyszli żołnierze oddają pierwsze w życiu strzały na strzelnicy wojskowej.

- Przyszłyśmy tu, żeby się sprawdzić. Wiele zagadnień jest dla nas nowych, co początkowo onieśmiela, ale nie ma nic lepszego, niż pokonywanie swoich ograniczeń.
- Nie jest łatwo, ale szkolenie daje nam mnóstwo satysfakcji - mówią osiemnastolatki.

Przyszyli żołnierze to nie tylko licealiści. Część instruktorów to również uczniowie szkół średnich – tegoroczni maturzyści. Skąd w nich determinacja, by swój wolny czas poświęcić na doskonalenie umiejętności nie tylko młodszych, ale także starszych od siebie kolegów?
W rozmowie podkreślają, że lubią czuć się użyteczni. Cenią sobie możliwość dania innym tego, co mają najlepsze; przekazania wiedzy i umiejętności, które sami posiedli. Mają nadzieję, że podobnie jak ci, którzy ich szkolili, pozostawią w pamięci podopiecznych pewien wzorzec, trwały ślad.

- Umiejętności nabyte w służbie są przydatne także w życiu codziennym; uczymy się odpowiedzialności za siebie i innych, dbania o osoby słabsze, współpracy w grupie. Kondycja fizyczna oraz dyscyplina wewnętrzna – to, co potrzebne w wojsku pozwala nam w życiu codziennym być bardziej wartościowymi członkami społeczeństwa - mówi instruktor - szer. Bartosz Tomaszczyk.

- To sposób, by zrobić coś naprawdę, w „realu”. Zwłaszcza w obecnej sytuacji młodzi ludzie przesyceni są rzeczywistością wirtualną, a „Ferie z WOT” to sposobność, żeby wyjść na zewnątrz - początek drogi do robienia czegoś naprawdę wartościowego w swoim życiu. Nie jest to łatwe, ponieważ wymaga wdrożenia do dyscypliny wojskowej, ale to trud, który się opłaca - twierdzi kpt. Adrian Kłos, dowódca 11. Kompanii Lekkiej Piechoty w Choszcznie.

Szesnastodniowe szkolenie kończy się sprawdzianem zdobytych umiejętności – tzw. pętlą taktyczną. Składają się na nią zadania z zakresu całego szkolenia podstawowego, podczas realizowania których żołnierze wykazują się zdobytą wiedzą i praktycznymi umiejętnościami nabytymi podczas szkolenia. Przypieczętowaniem procesu szkolenia jest złożenie uroczystej przysięgi wojskowej - odbędzie się ona w 14 ZBOT w Szczecinie, w niedzielę 17 stycznia.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej, powstała jesienią 2019 roku liczy dziś już prawie 500 żołnierzy - ochotników.

Marcin Górka, rzecznik prasowy
14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

oprac. (ech)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto