MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ferie 2012: Skarby Małopolski w 3 dni [foto]

ann
ann
Świeże górskie powietrze, piękne widoki, narciarskie szaleństwo, odrobina kultury i historii a na koniec leczniczy relaks.

Tak można spędzić ostatnie dni zimowych ferii 2012. Nie jest za późno. Wystarczą trzy!

Przed Bożym Narodzeniem na pl. Grunwaldzkim zainteresowanie mieszkańców Szczecina wzbudzali narciarze zażywający termalnych kąpieli. Na środku placu bez skrępowania pluskali się w gorącej wodzie rzucając zachęcające spojrzenia otulonym w płaszcze i czapki szczecinianom. Niejeden im pozazdrościł. Czym chce przyciągnąć nas Małopolska?


Narciarze w jacuzzi [wideo]

Odkąd ze Szczecina można do Krakowa dostać się w niecałe 1,5 godziny zwiedzenie kawałka Małopolski stało się wygodniejsze i szybsze. Widać, że z wygodnego sposobu transportu częściej jednak korzystają poznaniacy, którzy wypełniają większość wolnych miejsc w samolocie podczas międzylądowania na trasie do Krakowa.

Lecąc z Goleniowa o godz. 9 już ok. 11 jesteśmy w stolicy Małopolski. Jak aktywnie spędzić tam czas?

Pierwsze kroki można skierować do Kopalni Soli „Wieliczka”. Kopalnia znajduje się 10 km od centrum Krakowa przy trasie E40. To jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej na ziemiach polskich, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata. W tym niestety tylko w jednej trzeciej przez Polaków.
To także zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Już niedługo w Kopalni uruchomiona zostanie nowa trasa, dla tych którzy szukają mocnych wrażeń. Uzbrojonym w specjalny strój, latarki, będzie można udać się do miejsc dziewiczych, które do tej pory nie były udostępnione.

Zwiedzanie Kopalni z przewodnikiem trwa około 2,5 godz. Trasa kończy się w pobliżu restauracji, w której możemy zjeść posiłek ponad 130 metrów pod ziemią. Można tutaj także zostać na noc, bo w leczniczym mikroklimacie, organizowane są profilaktyczne pobyty nocne. Kopalnia to także uzdrowisko.

Niezapomnianą przygodą będzie na pewno spacer chodnikami i zwiedzanie poszczególnych komór a także podróż prawdziwą górniczą windą. Żyrandole wykonane z kryształków soli, rzeźby i przepiękna kaplica zapierają dech w piersi każdemu, kto widzi je po raz pierwszy.

Z Wieliczki możemy obrać kurs do malowniczej miejscowości Bukowina Tatrzańska. Tam zatrzymując się w jednym z pensjonatów można udać się na kilkugodzinny relaks do termalnych źródeł hotelu Bukovina Terma Spa.

Terma Bukowina Tatrzańska korzysta z wody termalnej nawierconej w otworze na zboczu Wysokiego Wierchu, w odległości około 6 km od brzegu. Zmineralizowana woda pozwala się odprężyć, chroni przed chorobami, leczy. Obiekty termalne obejmują 12 basenów: 6 wewnętrznych i 6 zewnętrz­nych.

Temperatura wody w basenach utrzymuje się w granicach 28-36 stopni Celsjusza.
Odprężeni miłośnicy białego szaleństwa następnego dnia mogą oddać się pasji lub  zwiedzić miejscowość.

Gmina Bukowina Tatrzańska - to jeden z najciekawszych i najwyżej położonych regionów Polski. W jej granicach znajdują się m.in. Rysy, Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Wielka Siklawa. Aż 30 proc. powierzchni gminy zajmuje Tatrzański Park Narodowy, a krystalicznie czysta Białka - jedyna rzeka typu alpejskiego w Polsce. Oprócz wspaniałych tarasów widokowych, kościoła, góralskiego cmentarza, w Bukowinie znajduje się największy w Polsce budynek z drewna - Dom Ludowy.

Ostatni - już trzeci dzień pobytu można poświęcić na spacer po Krakowie, zwiedzanie zabytków i wizyty w muzeach. W Muzeum Historycznym Krakowa, Podziemia Rynku doświadczymy wyjątkowego połączenia najnowszej techniki i historii. Multimedialne eksponaty, mnóstwo dotykowych monitorów, które zachęcają do aktywnego zgłębienia dziejów.

Uwadze nie powinna umknąć także Fabryka Schindlera. Która na pewno dostarczy wielu refleksji podczas powrotnego lotu...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto