Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekrany dzwiękochłonne: Miasto musi je kontrolować, by nie doszło do tragedii

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Poniszczone i zarośnięte krzakami ekrany dźwiękochłonne utrudniają życie kierowcom i rowerzystom. W skrajnych sytuacjach mogą przyczynić się do wypadku.

Ekrany dźwiękochłonne z przezroczystego materiału

Z jednej strony zapewniają więcej światła chronionym od hałasu mieszkaniom, z drugiej mogą ułatwiać ruch na skrzyżowaniach i wyjazd z osiedli. Pod warunkiem, że są czyste. A w wielu miejscach nie są.

Taka sytuacja jest m.in. przy skrzyżowaniu ulic Wszystkich Świętych i Zakole. Wzdłuż ekranów przebiega ścieżka rowerowa. Kierowcy zjeżdżający w ul. Zakole musza uważać, aby bezpiecznie nie zderzyć z rowerzystami lub miłośnikami hulajnóg. Przezroczyste szyby ekranów są w opłakanym stanie. Widoczność ograniczają też pnące się po konstrukcji krzewy.

Na problem zwraca uwagę radna Maria Myśliwiec. Przypomina, że przed laty, po oddaniu do użytku kolejnego odcinka trasy średnicowej od ulicy Krasińskiego do ulicy Chopina, na wniosek Rady Osiedla Arkońskie-Niemierzyn wymieniono na "przezroczyste" część ekranów przy wjazdach z osiedla w celu poprawy widoczności.

- W trosce o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców korzystających ze ścieżki rowerowej przy ul. Wszystkich Świętych zwracam się z prośbą o pilne oczyszczenie ekranów akustycznych przy wyjazdach z drogi wewnętrznej przy parkingu oraz z ul. Zakole. W chwili obecnej z powodu braku dbałości o utrzymanie ich w czystości oraz bezmyślnego nasadzenia pnączy i krzewów na przyległym do nich terenie pomimo poniesionych przez miasto kosztów, nie spełniają oczekiwanego przeznaczenia, a wręcz utrudniają widoczność zwiększając zagrożenie bezpieczeństwa - zauważa.

Zwraca uwagę, że odcinek ścieżki rowerowej pomiędzy ul. Krasińskiego i ul. Chopina jest oceniany przez służby bezpieczeństwa jako jeden z najniebezpieczniejszych w Szczecinie.

Władze Szczecina zapewniają, że czyszczenie zniszczonych przez wandali przezroczystych ekranów ekranów odbywa się w pierwszej kolejności.

- Usuwanie graffiti i mycie ekranów przy skrzyżowaniach zlecane jest natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia i ze względów bezpieczeństwa ma pierwszeństwo w realizacji - wyjaśnia Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.

Dodaje, że odświeżenie ekranów przy ulicy Wszystkich Świętych zaczęło się już w drugiej tygodniu lipca. Do końca sierpnia ma też zostać rozwiązany problem krzewów, które porastają ekrany ograniczając widoczność.

- Prace polegające na odtworzeniu skrajni wzdłuż ekranów w obrębie pasa drogowego ul. Wszystkich Świętych zostaną zrealizowane do 31 sierpnia - wyjaśnia Anna Szotkowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto