MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
W piątek, 19 sierpnia w gmachu głównym Muzeum Archeologiczno-Historycznego na Rynku Staromiejskim zaprezentowana została wystawa „Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie”.

Niektóre z nich przebyły wiele kilometrów - opowiada o eksponatach Piotr Tarnawski z Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Stargardzie, kurator wystawy. Jednym z nich jest tkanina ołtarzowa z 1678 roku, którą wypożyczyliśmy z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Ciekawostką jest, że nie była ona początkowo rozpoznana jako tkanina ołtarzowa z kolegiaty, a z kościoła św. Jana. Natomiast z Muzeum Narodowego we Wrocławiu wypożyczyliśmy grafikę z 1845 r. Ta największa z grafik na wystawie, przedstawia Stargard, panoramę miasta i kilkanaście mniejszych różnych zabudowań, w tym kościół Mariacki i dworzec kolejowy z 1845 r. Ta grafika także była wyposażeniem kościoła Mariackiego, w spisach widnieje jako jego własność.

Podczas wernisażu prezentowano 20 sekundowy film, ukazujący wizytę w Stargardzie w 1911 r. cesarza Wilhelma II, który przyjechał na konsekrację kościoła Mariackiego. Film pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie, a został wykonany przez jedną z francuskich, najstarszych wytwórni filmowych na świecie. Nie wyklucza się, że gdzieś w archiwach są inne części filmowanej na każdym kroku, cesarskiej wizyty w mieście.

Część przedmiotów pokazywanych w muzeum, wydobyto podczas prac archeologicznych prowadzonych w ostatnich latach w Stargardzie. To między innymi złote obrączki, srebrne szpile, ozdobne jedwabne kokardy, aplikacje w kształcie konia, sztandar czy też okucia sarkofagów.

To wszystko znajdowało się głęboko pod posadzką kościoła - opowiada muzealnik Piotr Tarnawski, który pracuje w Dziale Historii i Badań nad Społecznością Lokalną. - Na wystawie prezentujemy tylko wybrane przedmioty pochodzące z odkryć archeologicznych, bo jest ich dużo więcej.

Dzisiaj rozpocznie się Festyn u Królowej Świata. Na Rynku będą występy artystyczne, warsztaty kreatywne dla dzieci, koło fortuny z nagrodami, kramy z rękodziełem i produktami lokalnymi, słodka niespodzianka dla mieszkańców i jubileuszowe studio, w którym zaproszeni goście opowiedzą ciekawostki o kolegiacie. O 12:30 i 14:30 spod plebanii wyruszy spacer śladami historii tej wyjątkowej świątyni. W rolę przewodnika wcieli się Marcin Majewski, dyrektor MAH.

W niedzielę (21.08.) ciąg dalszy festynu i dwa uroczyste nabożeństwa – o 12:30 msza święta odpustowa, a o 18:00 Sancta Missa po łacinie z oprawą muzyczną Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego w Szczecinie wraz z solistami Orkiestry Camerata Stargard. Oprócz tego na Rynku cały dzień będzie trwało świętowanie. Odwiedzający nadal skorzystają z bogatej oferty wystawców. Na scenie zaprezentują się lokalni artyści, a piosenki z międzywojennych kabaretów zaśpiewa Julita Kożuszek-Borsuk. Spod plebanii wyruszą kolejne spacery historyczne po kolegiacie – o 9:00 i 14:30.

Podczas całego festynu wśród uczestników kolportowane będą „Mariackie Tony” – okolicznościowe wydawnictwo przygotowane przez Książnicę Stargardzką. W sobotę i niedzielę na Rynku pojawi się również pamiątkowa księga. Każdy, kto chciałby napisać parę słów z okazji jubileuszu kolegiaty, będzie mógł to zrobić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto