Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

E-zakupy przed świętami. Jakie mamy prawa konsumenckie w sieci?

Alicja_MR
Alicja_MR
Nasz Czytelnik obawia się zakupów przez internet. Nie wie, jakie ...
Nasz Czytelnik obawia się zakupów przez internet. Nie wie, jakie ... Alicja_MR
Nasz Czytelnik obawia się zakupów przez internet. Nie wie, jakie prawa przysługują e-konsumentom. Boi się też, że może zostać oszukany.

– Za chwilę święta, chciałbym przygotować prezenty dla najbliższych – mówi pan Arek. – Przez internet zakupy są tańsze, ale czy będę mógł skorzystać z prawnej ochrony podobnie jak konsumenci kupujący w sklepie?

Faktycznie lepiej znać i egzekwować swoje prawa. A tych mamy niemało.

– Wśród aktów prawnych regulujących kwestie zakupów przez internet największe znaczenie ma ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów, a także ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej – mówi mecenas Konrad Syryca z Kancelarii Radców Prawnych Fic Midloch Syryca. – Z punktu widzenia internetowego konsumenta istotna jest także ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną, która zabezpiecza jego interesy. Osoba, która decyduje się na sieciowe zakupy powinna w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, od kogo chce kupić dany towar.

Korzystanie z oferty sklepu internetowego, który właśnie rozpoczął działalność i oferuje markowe rzeczy za 1/3 ceny, nie podając nawet adresu swojej siedziby jest mówiąc delikatnie – ryzykowne.

Przed dokonaniem zakupu warto zweryfikować wiarygodność dostawcy np. wpisując jego nazwę w wyszukiwarkę. Istotne są także informacje podane na stronie sklepu.

Konsument powinien być poinformowany o nazwie oraz siedzibie przedsiębiorcy (lub jego imieniu, nazwisku i miejscu zamieszkania), istotnych właściwościach świadczenia i przedmiotu świadczenia, cenie nabywanej rzeczy i sposobach zapłaty, kosztach i terminie dostawy, miejscu i sposobie reklamacji, terminie w jakim oferta obowiązuje (dopuszcza się tu klau- zulę „do wyczerpania zapasów”).

Osoba dokonująca zakupu powinna być też poinformowana o prawie odstąpienia od umowy w terminie dziesi- ęciu dni, ze wskazaniem wyjątków, o których mowa w art. 10 ust. 3 „Ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów”.

Oznacza to, że w większości wypadków kon- sument ma prawo zwrócić zamówiony przez internet towar w ciągu 10 dni od jego otrzymania. Aby odstąpienie od umowy było skuteczne należy najpóźniej w ostatnim dniu terminu wysłać oświad- czenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość (wzór dokumentu można znaleźć w sieci).

Po otrzymaniu tego oświadczenia, sprzedawca jest zobowiązany w ciągu 14 dni zwrócić klientowi pieniądze. Po odstąpieniu od umowy klient ma 14 dni na odesłanie towaru. W trakcie internetowych zakupów warto zatroszczyć się o bezpieczeństwo transakcji. Istnieje kilka żelaznych zasad, których warto się trzymać.

– W pierwszej kolejności warto chronić swój komputer przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem – radzi Dariusz Jarczyński z PrimeSoft Polska. – W tym celu warto zainstalować w komputerze programy antywirusowe i antyszpiegowskie, a także dokonywać ich regularnej aktualizacji.

Kolejnym krokiem zwiększającym bezpieczeństwo transakcji jest tworzenie bezpiecznych haseł – dosyć długich i zawierających cyfry, duże litery i znaki specjalne np. #.

Nie powinno się także stosować tego samego hasła w kilku miejscach ani przesyłać go np. w treści maila. Przed wprowadzeniem danych na stronie internetowej należy upewnić się, że połączenie jest szyfrowane (na pasku adresowym widnieje https a nie http).

Transakcji najlepiej dokonywać na swoim osobistym komputerze, którego nie dzieli się z osobami postronnymi. Po zakończeniu trans- akcji należy pamiętać o wylogowaniu z serwisu.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto