Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś Dzień Czekolady. Jaki jest przepis na najlepszą czekoladę? [wideo]

Oskar Masternak
Dziś Dzień Czekolady, skąd się u nas wzięła i jaki jest przepis na najlepszą czekoladę?

W 2015 roku zjadaliśmy przeciętnie ok. 5 kilogramów czekolady. Jest ona pyszna, a zdaniem niektórych naukowców także zdrowa. 12 kwietnia przypada święto wszystkich łakomczuchów – Dzień Czekolady. Z tej okazji zajrzeliśmy do Restauracji „Czekoladowa” i sprawdziliśmy jaki jest sekret pysznej czekolady.

Szczecin jest miastem wypełnionym czekoladą. Wystarczy przejść się na spacer w okolice Trasy Zamkowej, Starego Miasta, Wałów Chrobrego czy ulicy Wyszyńskiego i poczujemy intensywny zapach czekolady.

- W naszej ofercie jest mnóstwo pyszności z czekoladą w roli głównej – mówi Katarzyna Sobczak, pracownik Cukierni i Restauracji „Czekoladowa”.

W ofercie możemy znaleźć czekoladę pod każdą postacią: klasyczną w formie tabliczek, ręcznie robione praliny, ciasta czekoladowe, czekoladę pitną i lody czekoladowe.

- Największą popularnością cieszą się czekolady z największą zawartością kakao – zdradza nam pani Katarzyna.

Ziarna kakaowca przybyły to Europy w XVI wieku. Dużo wcześniej w Ameryce Południowej przypisywano im działania magiczne. Aztekowie pili napój nazywany przez nich xocoatl, a jeden z ich władców pił go jedynie w złotych naczyniach, które następnie wyrzucał. W Meksyku natomiast był to jeden z popularnych środków płatniczych.

Do dziś trwa spór o to, w którym państwie wyrabia się najlepszą czekoladę. Ile osób, tyle odpowiedzi. Najczęściej jednak stawia się na wyroby z Szwajcarii i z Belgii. W Polsce pierwszą pijalnię czekolady otwarto w Warszawie w XVIII wieku za panowania Augusta II.

Jaka czekolada jest najlepsza? Pani Katarzyna z „Czekoladowej” nie potrafi jednoznacznie wskazać na jeden typ czekolady:

- W tej chwili mamy tyle możliwości zabawy z czekoladą, że każdy znajdzie swój ulubiony rodzaj.

Czekolada oprócz swoich walorów smakowych posiada również wiele składników, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. W czekoladzie znajdziemy m.in. wapń, fosfor, potas, magnez, żelazo, cynk, miedź, a także witaminy: B6, B2, B3, B12, A oraz E. Czekolada pobudza także hormony szczęścia – endorfiny. Używa jej się również do zabiegów kosmetycznych. Czekolada wysoko ceniona w odnowie biologicznej, nie tylko poprzez działanie na zmysły pacjenta, ale także ze względu na obecność w niej caobrominy, teobrominy i kofeiny wspomagających wyszczuplanie i walkę z cellulitem.

Dla miłośników tej „odrobiny przyjemności” polecamy wizytę w Muzeum Czekolady w Kolonii. Główne atrakcje, oprócz tradycyjnych eksponatów, stanowią: miniatura fabryki czekolady, produkująca miniaturowe tabliczki rozdawane zwiedzającym, palmiarnia z drzewami kakaowymi, 3-metrowe fontanny czekoladowe, a także sklep z wyrobami czekoladowymi.

Domowy przepis na czekoladę do picia
Składniki na dwie szklanki:
-mleko (500 ml)
- tabliczka czekolady mlecznej lub gorzkiej
-cukier
- cynamon
-szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania
1. Do garnka wlać wodę i postawić na kuchenkę.
2. Do garnka włożyć miskę, a w niej pokruszyć tabliczkę mlecznej czekolady.
3. Dolać odrobinę mleka, aby nasza czekolada szybciej się rozpuściła.
4. Do czekolady dodać 2 szklanki mleka, jednocześnie mieszając.
5. Dodać cukier (ilość zależna od upodobania).
6. Rozmieszać i wsypać trochę cynamonu, aby lepiej smakowało.
7. Teraz wystarczy przelać ją do kubka lub szklanki.
8. Czekolada jest już gotowa! Smacznego!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto