Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzikie wysypiska zmorą Szczecina. PKP posprząta tereny przy dworcu na Turzynie

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Dzikie wysypisko śmieci w rejonie stacji kolejowej Szczecin Turzyn
Dzikie wysypisko śmieci w rejonie stacji kolejowej Szczecin Turzyn Piotr Krzystek na mieście
Szczecin od lat zmaga się z problemem dzikich wysypisk śmieci, które powstają w różnych zakątkach miasta. Mieszkańcy regularnie zgłaszają nowe lokalizacje, a jedną z nich jest teren za stacją kolejową Turzyn. Spółka PKP PLK obiecuje uprzątnięcie walających się śmieci.

- Bardzo często dostaję informacje od mieszkańców na temat dzikich wysypisk. Często są to śmieci niebezpieczne, wymagające specjalistycznej utylizacji. Mieszkańcy z jednej strony skarżą się na te śmieci, ale niestety jakaś ich część te śmieci wyrzuca - komentuje radny Patryk Jaskulski.

Wszystkie zgłaszane przez mieszkańców wysypiska są regularnie usuwane przez miejskie służby. Okazuje się, że to bardzo kosztowne operacje.

- W roku 2022 Gmina Miasto Szczecin zrealizowała likwidację 395 dzikich wysypisk i poniosła z tego tytułu koszty w wysokości ponad 530 tysięcy złotych - informuje Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.

PKP posprząta swój teren

Choć setki składowisk udaje się usunąć, to w wielu przypadkach w ich miejsce powstają kolejne. Mnóstwo dzikich wysypisk pozostaje nieodkrytych lub powstają na terenach nie należących do miasta. Z problemem zmagają się m.in. Polski Koleje Państwowe, które obiecują usunięcie kolejnego wysypiska w rejonie starego dworca na Turzynie.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w najszybszym możliwym czasie usuną nielegalne wysypisko śmieci w okolicach stacji kolejowej Szczecin Turzyn - zapewnia Bartosz Pietrzykowski z PKP PLK S.A. - Tereny kolejowe są patrolowane przez Straż Ochrony Kolei. W przypadku wykrycia nielegalnych wysypisk, podejmowane są działania w celu ich usunięcia - informuje.

Drogi wywóz śmieci

Według danych przekazanych przez spółkę PKP PLK, usuwanie śmieci z zarządzanego przez nich terenu w Szczecinie, w ciągu ostatniego roku kosztowało około 1,1 miliona złotych. Już od dawna problematyczne odpady można odwieźć do ekoportów, gdzie zostaną odpowiednio zabezpieczone i zutylizowane. Mimo tego często lądują one na dzikich wysypiskach śmieci. Jeśli jesteśmy świadkami nielegalnego wyrzucania odpadów lub natkniemy się na dzikie wysypisko, to warto powiadomić odpowiednie służby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto