Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Białej Flagi 2012. Ogólnopolski Zlot Fanów Republiki

Redakcja MM
Redakcja MM
Spotkania, koncerty i premiera książki „Gdzie oni są? - to ...
Spotkania, koncerty i premiera książki „Gdzie oni są? - to ... Redakcja MM
Spotkania, koncerty i premiera książki „Gdzie oni są? - to wszystko czeka 28. kwietnia w toruńskim klubie „Od Nowa” na miłośników "Republiki".

Fani obchodzą 30-lecie debiutu Republiki w Trójce z utworem „Kombinat”

W zeszłym roku hucznie obchodzone było 30-lecie powstania Republiki – zespołu, który 10 lat temu, po śmierci lidera Grzegorza Ciechowskiego, przestał istnieć. Jednak fani zespołu nie dają umrzeć pamięci o legendzie polskiego rocka. W tym roku 28 kwietnia w toruńskim klubie „Od Nowa” po raz jedenasty odbędzie się Ogólnopolski Zlot Fanów Republiki – Dzień Białej Flagi, organizowany przez Fanklub „Republika Marzeń”.

Coroczne zloty fanów ściągają do Torunia nie tylko wytrwałych i zagorzałych miłośników Republiki, ale także młodych ludzi, szukających niepowtarzalnego republikańskiego klimatu i chcących przenieść się na chwilę w czasy czarno-białych flag. W tym roku poza flagami będą nam towarzyszyły także koła zębate, ponieważ motywem przewodnim imprezy będzie debiut utworu „Kombinat” na Liście Przebojów Programu Trzeciego.

W planie przewidziane są m.in.: pokazy materiałów audio i video, konkursy z nagrodami, tzw. loteria a nade wszystko spotkania z gośćmi honorowymi, blisko związanymi z Republiką (na zlotach bywają także sami jej muzycy), mającymi swój wkład w sukces zespołu, oraz po prostu spotkanie z „republikanami” – fanami zespołu z całej Polski.

Obowiązkowym punktem programu są też występy na żywo: pojawi się zespół Latające Talerze, jeden z najlepszych polskich cover bandów, który od lat ma w swym repertuarze utwory Republiki, oraz Dominika Dulny – solistka dostrzeżona i wyróżniona przez Fanklub Republika Marzeń na innym republikańskim święcie muzycznym – Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego In Memoriam, w Tczewie 2011 roku.

- Po raz kolejny do Torunia przybędą fani Republiki, by poczuć klimat dawnych czasów. Niektórzy aby przywołać wspomnienia, a inni po to, by dowiedzieć się, jak wyglądały republikańskie spotkania, gdyż sami nie mieli możliwości spotkać Grzegorza Ciechowskiego. Cieszę się, że tych „raczkujących” fanów jest coraz więcej, ponieważ sama należę do osób, które Republikę poznały bliżej dopiero po śmierci Grzegorza. Niewątpliwie nie zagwarantujemy podróży w czasie, ale dzięki wspólnej chęci po prostu bycia razem tego dnia w Od Nowie, dajemy wyraz temu, że Republika, niczym państwo, wciąż istnieje, skoro jej obywatele nadal żyją i tak mocno podkreślają swój patriotyzm, z biało-czarną flagą w ręku czy pasiastym krawatem pod szyją – mówi współorganizatorka wydarzenia Natalia Drzewoszewska z „Republiki Marzeń”.

- Program imprezy jest tu tylko dodatkiem, liczą się ludzie – dodaje basista Republiki Leszek Biolik.

Wejściówki przez Internet

Bilety w cenie 25 zł można już nabywać drogą elektroniczną, poprzez system przedsprzedaży dostępny na stronie: www.bilety.republikamarzen.pl. Pierwszych 200 osób, które kupią bilet tą drogą otrzyma specjalne wytłaczane republikańskie opaski na rękę. Impreza startuje o godz. 19:00.


Premiera książki „Gdzie oni są?”

Podczas tegorocznego Dnia Białej Flagi, swą premierę będzie miała książka „Gdzie oni są?”, na którą składają się na wspomnienia ludzi, którzy współtworzyli muzyczną scenę lat 80. w Polsce, lub byli jej odbiorcami. Wśród przepytanych osób znaleźli się m.in. Anja Orthodox (Closterkeller), Krzysztof Jaryczewski (Oddział Zamknięty), Jerzy Owsiak, Glaca (Sweet Noise, My Riot), Małgorzata Potocka (aktorka) czy popularna dziś dziennikarka Monika Olejnik.

Warto podkreślić, że książka „Gdzie oni są?” wydana zostanie dzięki czytelnikom skupionym w serwisie Megatotal.pl, którzy złożyli się na druk wydawnictwa. Do tej pory społeczność znana była z finansowania płyt, m.in. zespołu iNNi, na czele którego stoi Artur Szuba, współpomysłodawca książki.

- Historia właśnie zatoczyła dla nas koło. Dzięki nieopublikowanej książce powstali iNNi, by teraz za sprawą płyty tego zespołu, doprowadzić do jej publikacji. Cudowny splot wydarzeń, no i jak tu nie wierzyć w anioły - cieszą się jej autorzy Artur Szuba i Kasia Andrzejewska.

Projekt powstał bowiem już w 2002 roku. Kasia Andrzejewska i Artur Szuba postanowili wówczas spisać wspomnienia ludzi, dla których tak jak dla nich lata 80. minionego wieku były latami wyjątkowymi i wydać je w formie książki. To podczas tej dekady, w Polsce rozkwitł i na dobre zadomowił się rock w przeróżnych jego postaciach. Jej autorzy chodzili na koncerty, do klubów, radiowych stacji i zadawali te same pytania: czym były dla ciebie lata 80. i jak cię ukształtowały?

W tym roku organizatorzy przygotowali atrakcję już dzień wcześniej (27 kwietnia), w piątkowy wieczór o godz. 20:00 w Kinie Tumult, mieszczącym się na toruńskiej starówce, odbędzie się darmowy seans zeszłorocznego koncertu „Przystanek Republika” na Woodstocku.

Fanklub zaprasza też wszystkich do wzięcia udziału w szczególnej zabawie polegającej na zrobieniu urodzinowej niespodzianki radiowej Trójce. Zabawa polega na oddaniu głosu na utwór „Kombinat” w Polskim Topie Wszech Czasów drogą tradycyjną, jak to odbywało się właśnie 30 lat temu i później – poprzez wysłanie kartki pocztowej z nazwą zespołu i utworem.
Więcej informacji na stronie Fanklubu i na **
stronie wydarzenia na Facebooku.**



Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto