Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci w naszym województwie mają fatalne zęby

Anna Folkman
Sebastian Wołosz
W Zachodniopomorskiem jest najwięcej dzieci z próchnicą. Chorobę ma około 80 proc. uczniów. Czasami u dzieci próchnica jest tak zaawansowana, że ząb sam odpada. Rodzice się dziwią.

Ponad 70 proc. dzieci ze szkół podstawowych ma próchnicę. To wyniki raportu Ipsos z badania w ramach II edycji programu "Chroń Dziecięce Uśmiechy". Drugą edycją programu zostało objętych pięć województw, w których przeprowadzono bezpłatne przeglądy stomatologiczne u 8,6 tys. dzieci.

Organizatorami akcji byli Wrigley Poland i Polski Czerwony Krzyż, a partnerami merytorycznymi Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej i Grupa LUX MED.

Badania wskazują, że w województwach zachodniopomorskim i pomorskim występuje większy problem próchnicy niż u dzieci w pozostałych badanych województwach. W naszym regionie problem ten zdiagnozowano u 80 proc. dzieci, w województwie pomorskim u 76 proc., w łódzkim 72 proc., podlaskim 70 proc i mazowieckim u 69 proc. dzieci.

Badania prowadzono od września do połowy listopada w mobilnych gabinetach dentystycznych, które odwiedziły 26 szkół podstawowych.

- Średnio, na jedno dziecko przypadają 3 zęby z próchnicą, aż 35 proc. dzieci natomiast ma 4 lub więcej zębów z próchnicą - mówi Katarzyna Stępińska, Kierownik Działu Programowego Polskiego Czerwonego Krzyża. - Poprzez naszą akcję chcemy realnie wpływać na zmianę tych niepokojących statystyk.

- Z raportu dowiadujemy się, że 28 proc. dzieci w wieku 5-13 lat ma wypełnienie w zębach stałych - taki stan rzeczy potwierdza zasadność prowadzenia programów profilaktycznych oraz budowania świadomości w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej - zauważa prof. dr n. med. Bartłomiej W. Loster, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Próchnica w znacznie mniejszym stopniu manifestuje się u dzieci, które regularnie szczotkują zęby, wymieniają szczoteczki do zębów, a także wspomagają codzienną pielęgnację jamy ustnej dodatkowymi akcesoriami.

- Każdego dnia przyjmuję wielu małych pacjentów, coraz częściej tych naprawdę bardzo małych (w wieku 1-3 r. ż), którzy trafiają do mnie już z zaawansowaną próchnicą - mówi dr n.med Andżelika Warcholak-Grzeszewska stomatolog ze Szczecina. - U małych dzieci rozpoznaje się tzw. "próchnicę butelkową" spowodowaną przedłużonym karmieniem butelką. Występuje także tzw "próchnica okrężna", która zlokalizowana jest w okolicy szyjek zębowych, blisko dziąsła, opasująca cały ząb, co w konsekwencji doprowadza do zniszczenia korony zęba i jego złamania. Zdarza się, że rodzice przychodzący na wizytę twierdzą, że ,,dziecko się uderzyło i dlatego ząb się rusza". Po badaniu okazuje się, że jest to zaawansowana próchnica a ząb po prostu sam odpada. Najmłodszy pacjent, który ostatnio trafił do mojego gabinetu z próchnicą butelkową miał ok. 14 miesięcy.

Profilaktyka

Mycie zębów dziecka rozpoczynamy już od pierwszych dni po urodzeniu . Na początku przemywamy bezzębne wały dziąsłowe zwilżonym gazikiem. Kiedy pojawią się zęby mleczne używamy szczotki i pasty odpowiedniej do wieku dziecka, to samo dotyczy zębów stałych u dzieci starszych. Mycie zębów powinno być nadzorowane przez opiekunów, a maluchom należy je myć osobiście.

Pierwszą wizytę adaptacyjną powinniśmy przeprowadzić około 1 r. ż, kiedy pojawiają się zęby mleczne. Najlepiej odwiedzić stomatologa wtedy, kiedy dziecko nie zgłasza dolegliwości bólowych. Wtedy jest czas na oswojenie z otoczeniem oraz na zasięgniecie porady. Wizyty kontrolne powinny odbywać się co 3 miesiące.

Nieleczona próchnica przechodzi w głęboki i często rozległy ubytek. W takim przypadku zdarza się obumarcie miazgi , które czasami skutkuje powikłaniami w postaci ropni i przetok ropnych na dziąśle. Taki stan może doprowadzić do uszkodzenia zawiązków zębów lub zapalenia kości szczęki lub żuchwy

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto