Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dżdżownice są nieocenione podczas uprawy ogrodu. Produkują świetny nawóz. Hodowla dżdżownic kalifornijskich na biohumus krok po kroku

Katarzyna Józefowicz
Dżdżownice to producentki cennego i naturalnego nawozu, zwanego biohumusem. Szczególnie wydajne są dżdżownice kalifornijskie.
Dżdżownice to producentki cennego i naturalnego nawozu, zwanego biohumusem. Szczególnie wydajne są dżdżownice kalifornijskie. Chesna/pixabay.com
Dżdżownice to niezwykle pożyteczne zwierzęta. Przydają się w ogrodzie. Poza gatunkami rodzimymi, w ogrodzie można hodować również dżdżownice kalifornijskie. Trzeba im jednak zapewnić odpowiednie warunki. W zwykłej pryzmie kompostowej nie będą dobrze się rozwijać. Radzimy, jak hodować dżdżownice kalifornijskie i jak o nie zadbać, żeby mieć żyzny biohumus.

Spis treści

Dżdżownice kalifornijskie dostarczą biohumusu. To cenny nawóz

Wiele osób na widok dżdżownicy z niesmakiem odwraca głowę, ale każdy ogrodnik dobrze wie, że to jedno z bardziej pożytecznych zwierząt w ogrodzie. Dżdżownice żyją w glebie i żywią się resztkami organicznymi takimi jak przegniłe liście, obumarłe korzenie, martwe owady itp. Po strawieniu takiego pokarmu, wydalają wartościowy nawóz, określany jako wermikompost lub biohumus. Jest on bogaty w liczne, łatwo przyswajalne dla roślin substancje odżywcze, a jego użycie nie grozi przenawożeniem. Poza produkcją biohumusu, dżdżownice spulchniają i napowietrzają też glebę, poprawiając jej właściwości i strukturę. Znanych jest ponad 600 gatunków zwierząt z rodziny dżdżownicowatych, ale najbardziej cenione są dżdżownice kalifornijskie, nazywane kompostowcem różowym lub dżdżownicą kompostową.

Zalety dżdżownic kalifornijskich

Nie jest to gatunek rodzimy, więc na potrzeby ogrodnictwa trzeba go hodować, ale posiada wiele zalet i ma dużą przewagę nad rodzimymi dżdżownicami. Przede wszystkim żyje w wierzchnich warstwach gleby na głębokości ok. 10-20 cm, a więc tam, gdzie tworzy się najwięcej próchnicy (inne gatunki wolą głębsze warstwy podłoża). Poza tym jest bardzo żarłoczny, a więc wydajniejszy od innych dżdżownic. Łatwo i szybko się też rozmnaża, a jeśli zapewnimy mu odpowiedni pokarm, chętnie pozostanie w kompoście, nie szukając przygód w okolicy. Niestety, aby doczekać się wytworzonego przez niego wernikompostu, musimy go specjalnie hodować, gdyż nie żyje naturalnie w naszym ogrodzie i nie pojawi się w kompoście bez zaproszenia.

Wymagania dżdżownic kalifornijskich

Zadanie nie jest jednak łatwe, bo choć dżdżownice wydają się organizmami mało wymagającymi, jest wręcz odwrotnie. Umieszczone na zbyt dużej pryzmie kompostowej, nie dadzą rady przetworzyć jej głębszych warstw, a przyrzucone dużą ilością materiału organicznego, mogą nawet zginąć. Jeśli nie otrzymają odpowiedniego pokarmu lub będzie on skażony, np. chemikaliami lub sztucznymi nawozami (np. z komposterów), także je stracimy, bo albo uciekną z kompostu, albo zatrują się toksynami.

Kompostownik dla dżdżownic kalifornijskich

Ponieważ dżdżownice kalifornijskie nie będą dobrze funkcjonować na dużej pryzmie kompostowej, trzeba dla nich przygotować oddzielny, niski kompostownik, w którym lepiej sobie poradzą. W tym celu trzeba wybrać w ogrodzie zacienione stanowisko, otoczyć je drewnianymi deskami (nie wyższymi niż ok. 30 cm) i wyłożyć betonowymi płytami lub bardzo gęstą, nierdzewną siatką. Takie zabezpieczenie nie tylko zapobiegnie ucieczce zwierząt z kompostownika, ale też uniemożliwi ich wyjadanie przez krety.

Hodowla dżdżownic kalifornijskich

Na dnie gotowej skrzyni układamy kilka naturalnych, niezadrukowanych kartonów (przydadzą się dżdżownicom przy rozmnażaniu) oraz warstwę (ok. 10 cm) gotowego kompostu, który zawiera pożyteczne mikroorganizmy (m.in. bakterie, grzyby), odpowiadające za wstępny rozkład materii organicznej i dopiero wtedy wpuszcza się do kompostownika dżdżownice (zakupione u hodowcy).

Teraz trzeba będzie już tylko stopniowo dostarczać im materię organiczną, najlepiej pozyskaną z głównego kompostownika (nie może zawierać liści orzecha włoskiego, mięsa i części iglaków). Warto też dorzucić od czasu do czasu nieco rozłożonego obornika, w którym dżdżownice bardzo gustują. Aby zwierzęta miały jak najlepsze warunki do rozwoju, skrzynię z kompostem należy cieniować, np. drewnianymi deskami (są przewiewne i się nie nagrzewają), gdyż dżdżownice nie lubią światła dziennego i zbyt wysokiej temperatury (optimum to ok. 18-22°C). Pryzmę trzeba też systematycznie nawadniać, bo w suchym podłożu nie przeżyją.

Zimowanie dżdżownic kalifornijskich

Dżdżownice kalifornijskie nie są też wytrzymałe na niskie temperatury, dlatego na zimę najlepiej jest wybrać je z kompostownika razem z częścią podłoża, umieść w drewnianej skrzyni i przenieść do miejsca zabezpieczonego przed mrozem, np. piwnicy. Podczas zimowania, trzeba sprawdzać, czy temperatura otoczenia zbytnio nie spadała, a podłoże w skrzyni nie wyschło. W większym kompostowniku można spróbować pozostawić zwierzęta na zimę, przykrywając je grubymi matami słomianymi, ale może skończyć się to niepowodzeniem i wiosną trzeba będzie zaopatrzyć się w nowe dżdżownice.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dżdżownice są nieocenione podczas uprawy ogrodu. Produkują świetny nawóz. Hodowla dżdżownic kalifornijskich na biohumus krok po kroku - RegioDom.pl

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto