Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Droga dla rowerów na Hangarowej to kpina!

.
.
Zastanawiam się jak długo miasto ma zamiar przymykać oko na sprawy bezpieczeństwa rowerzystów w mieście. Istniejące drogi dla rowerów są w większości zapomniane przez ich zarządców.

Przykładów nie trzeba daleko szukać, wystarczy pojeździć rowerem po szczecińskich rowerowych drogach, aby zobaczyć jak zarastają trawą, gdzie potłuczone szkło zalegające miesiącami zmusza rowerzystów do łamania przepisów i korzystania z jezdni. Brakuje też znaków drogowych pionowych i poziomych.

Kolejnym przykładem macoszego traktowania rowerzystów po ulicy Bronowickiej jest ulica: Hangarowa.

Od kilku lat na odcinku od wyjazdu ze stacji paliw BP do wjazdu na ulicę Andre Citroena biegnie ciąg pieszo-rowerowy oznakowany znakiem C-13/16 - droga dla pieszych i kierujących rowerami jednośladowymi.

Przydatność tego miejsca dla rowerzystów kończy się na postawieniu znaku.

Nawierzchnia tej "drogi" dla rowerów to co jakiś czas wyłaniające się z piaszczystego pobocza płyty chodnikowe, zmuszające do lawirowania rowerem między nimi, do stałej kontroli toru jazdy, wolnej jazdy. To jak się jeździ rowerem po piaszczystej nawierzchni wiedzą tylko użytkownicy dwóch kółek. Jest to męczarnia.

Miasto zapomniało o swoich obywatelach narażając ich na utratę zdrowia w przypadku wywrócenia się na "cywilizowanej" drodze rowerowej. Wiemy, że na biegnącej wzdłuż tej drogi, ulicy obowiązuje prędkość 70 km/h, co zgodnie z przepisami daje możliwość korzystania przez rowerzystów z pobocza, o ile to nadaje się do jazdy, ale obecne oznakowanie zmusza !!! ich do korzystania z czegoś co nie jest dla nich bezpieczne.

Może miasto zainteresuje się tym miejscem i albo wykona normalną - BEZPIECZNĄ nawierzchnię, albo - zdejmie znak i pozwoli rowerzystom na pokonanie tego odcinka po ulicy [wszak prawy pas jest dość rzadko wykorzystywany raczej przez kierowców].

Co mówią na ten temat Przepisy o Ruchu Drogowym: Art. 33. 1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. 1a. W razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 5 [artykuł mówi: " Kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, motorowerem, wózkiem ręcznym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. " ], a jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni.

Mój apel do odpowiedzialnych osób: Pamiętajcie - tylko bezpieczna i dobrze przygotowana oraz zadbana infrastruktura rowerowa zwiększy ilość osób z niej korzystających, bo po to jest tworzona, a rowerzysta to nie zając [jak mawia mój znajomy] i ma jeździć, a nie co chwila schodzić z roweru, by poruszać się nim bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto