Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dopingujcie biegaczy! 2. PZU Maraton i ponad 1000 zawodników

Celina Wojda [email protected]
Szczecińska trasa jest wymagająca. Podczas maratonu trzeba słuchać swojego organizmu - jeśli chce się pić, to oznaka, że już jest odwodniony i należy uzupełnić płyny
Szczecińska trasa jest wymagająca. Podczas maratonu trzeba słuchać swojego organizmu - jeśli chce się pić, to oznaka, że już jest odwodniony i należy uzupełnić płyny Fot. sebastian wołosz
Biegaczu! Przed Tobą do pokonania królewski dystans. Nikt nie mówi, że będzie łatwo. Ale nie można też od razu myśleć, że będzie bardzo trudno. Będzie umiarkowanie. Wszystko zależy od tego, jak rozłożysz swoje siły.

Zobacz więcej:

Od zeszłego roku w środowisku biegaczy utrzymuje się opinia, że szczecińska trasa maratonu nie należy do najłatwiejszych. To prawda. Jest wymagająca. Ale jest do pokonania. I to w całkiem dobrym czasie. Przypominamy, rekord ustanowiony rok temu wynosi 2 godz. 36 min. 52 sek.

- Biegacze to wiedzą, ale zawsze warto powtórzyć: każda trasa jest inna, każda jest specyficzna, a szczecińska jest na dodatek wymagająca - mówi Robert Szych, dyrektor 2 PZU Maratonu Szczecińskiego. - Jest piękna, malownicza, pokazująca miasto i jego ukształtowanie w pełnej okazałości. Szczecin nie jest płaski, ale trasa jest miejscami pofałdowana, w końcówce wymagająca. Po przebiegnięciu jej jest pełna satysfakcja.

Czytaj również:

Dyrektor Robert Szych podkreśla, że przy tak wymagającej trasie ważne jest wybranie odpowiedniej taktyki do niedzielnego biegu.

- Ale zacznijcie spokojnie, swoim tempem - namawia. - Pamiętajcie, że w tłumie zawsze biega się szybciej. Słuchajcie swojego organizmu i nie przyspieszajcie, kiedy nie ma takiej potrzeby. Rozłóżcie siły na cały dystans, nie tylko na pierwsze 10 kilometrów.

Najważniejsze jest ukończyć bieg bez żadnych kontuzji i problemów zdrowotnych. Trzeba to mieć cały czas w myślach goniąc kolejnego zawodnika.

Większość z biegnących w niedzielę to doświadczeni maratończycy, którzy mają za sobą starty w niejednych zawodach. Ale będą też tacy, dla których medal z 2. PZU Maratonu Szczecińskiego będzie pierwszą odznaką zdobycia królewskiego dystansu.

Nikt nie mówi, że całą trasę trzeba przebiec. Można na zmianę maszerować i biec. Ważne żeby przekroczyć linię mety z uśmiechem na twarzy. Nie ma co się dołować tym, że ktoś od godziny jest już na mecie.

- Pamiętajcie, to wasze święto - podkreśla Robert Szych. - Nie pozwólcie, aby miesiące przygotowań poszły na marne. Biegnijcie z głową!

W tym roku maraton w Szczecinie biegnie w czerwcu, nie we wrześniu. Oznacza to, że będzie zupełnie inna pogoda. Rok temu było słonecznie i ciepło, ale jesiennie.

W niedzielę letnie słońce może świecić już od samego rana. Co prawda synoptycy zapowiadają ochłodzenie i jakieś 20 st. C z możliwymi przelotnymi opadami deszczu, ale jak będzie naprawdę to się okaże na trasie. Jeżeli prognozy się sprawdzą, to będzie biegło się przyjemnie. 20 st. C to wcale nie tak gorąco, a dodatkowe mżawki orzeźwią na trasie. Gorzej jak w niedzielę od rana poleje się z nieba żar.

Ale pogoda nie powinna w żaden sposób przeszkadzać kibicom. To na nich liczą zawodnicy i to o gorące brawa od nich proszą organizatorzy biegu.

- Stańcie przy trasie, głośno krzyczcie na zawodników. Można po imieniu, na numerze startowym jest imię zawodnika. Nie krępujcie się. Dopingujcie. To im jest bardzo potrzebne i szalenie się przydaje - podkreśla dyrektor Szych.

Organizatorzy apelują też do kierowców, aby zatrzymali się w autach przy trasie maratonu, włączyli radio na pełną głośność i wystukiwali głośno rytm.

Na trasie

Woda i banany dla biegaczy

Punkty z wodą będą znajdowały się na 5 km, 10 km, 15 km, a potem co 2,5 km.

Oprócz wody na 15 km, 20 km, 25 km, 30 km, 35 km i 40 km będą banany i napoje izotoniczne.

W ubiegłym roku na trasie maratonu pracowało 230 wolontariuszy, którzy przygotowali dla zawodników: 25 tysięcy plastikowych kubków, a w nich: 7000 litrów wody i 600 litrów napoju Vitargo, oprócz tego jeszcze 500 kg bananów i 30 kg pomarańczy.

Pomiary czasu

Na trasie będziemy mieć trzy punkty kontrolne, na 10 km, 21 km 97 m oraz 35 km.

Pomocnicy
Kluby/grupy/organizacje, które będą wspierać maratończyków obsługując punkty odżywcze na trasie maratonu: MKS KUSY Szczecin; Szkolny Klub Wolontariusza przy ZSO nr 1; Gastronomik (ZS nr 6); Super Drużyna; ZS nr 2 Szczecin,

Klub Biegowy Puszczyk Bukowy; EUROAFRICA; ZS nr 4; Klub Orientacji Sportowej BnO Szczecin; Grupa PZU Maraton.throw; Wieczorne Bieganie w Szczecinie; Szkolny Klub Wolontariusza Gimnazjum 34; UKL Ósemka Police; Stowarzyszenie POLITES.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto