Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dofinansowanie centrum dla niewidomych

Marcin Niedziółka
Marcin Niedziółka
Centrum Aktywności Kulturalnej Osób Niesprawnych Wzrokowo po raz kolejny otrzymało pieniądze z Ministerstwa Kultury. Placówka otrzymała 10 tysięcy złotych.

Centrum działa w Czytelni i Wypożyczalni Książki Mówionej w Książnicy Pomorskiej. Codziennie ze zbiorów korzysta nawet dwadzieścia osób. W księgozbiorach wypożyczalni znajduje się prawie 4 tysiące tytułów, czyli około 47 tys. kaset magnetofonowych.

Placówka stanowi centrum promocji, informacji i edukacji kulturalnej dla osób niesprawnych wzrokowo z terenu Szczecina i naszego regionu.

- Dzięki tym funduszom możemy funkcjonować – mówi Janina Mazurkiewicz-Frontczak z Książnicy Pomorskiej. - Środki finansowe, które od trzech lat Książnica otrzymuje od ministerstwa na realizację programów operacyjnych, umożliwiają nam różnorodną działalność kulturalno-oświatową.

Do tej pory centrum otrzymało dofinansowanie na projekty: „Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury” w 2005 r. i „Promocja czytelnictwa. Priorytet II. Rozwój sektora książki i promocja czytelnictwa” w 2006 r. i 2007 r.

- Za te pieniądze raz w miesiącu organizujemy różne ciekawe imprezy dla osób niewidomych i niedowidzących. Kiedyś organizowaliśmy spotkania nawet trzy lub cztery razy w miesiącu. Niestety z powodu małej obsady kadrowej musieliśmy ograniczyć ich ilość – dodaje Mazurkiewicz-Frontczak.

W centrum odbywają się liczne imprezy m.in. popularyzujące kulturę i dzieje naszego regionu. Dużym zainteresowaniem cieszą się spotkania poświęcone psychologii oraz turystyce.

- Często zapraszany na spotkania dyskusyjno-panelowe, w których uczestniczą przedstawiciele środowisk twórczych ze Szczecina i różnych regionów Polski. W ramach promowania twórczości osób niesprawnych wzrokowo organizowane są wystawy, spotkania autorskie, recytatorskie i muzyczne - wylicza Janina Mazurkiewicz-Frontczak. - Od 2005 r. odbywają się warsztaty plastyczne, prowadzone przez uznaną niedowidzącą malarkę, Romanę Kosińską. Uczestnicy zajęć zdobywają wiedzę i umiejętności nie tylko podstaw warsztatu malarskiego, ale i twórczej pracy – dodaje.

W 2006 roku centrum poszerzyło działalność edukacyjną o zajęcia teatralno-literackie. Teatralnej interpretacji literatury, a ponadto gestu i ruchu scenicznego, uczy aktorka teatrów szczecińskich – Maria Jamińska.

Dzięki inicjatywie centrum, w 2006 roku, zostało zorganizowane szkolenie dla bibliotekarzy z województwa zachodniopomorskiego. Dowiedzieli się oni, jak pomóc czytelnikowi niedowidzącemu skorzystać ze zbiorów biblioteki.

- Do naszych działań włączyliśmy także niesprawne wzrokowo dzieci i młodzież szkolną. Udało nam się nawiązać kontakt z wieloma szkołami, do których uczęszczają dzieci niewidome i słabo widzące – mówi Janina Mazurkiewicz-Frontczak.

W ramach centrum funkcjonuje „Słoneczna Pracownia” wyposażona w specjalistyczny sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu. Ułatwia on czytelnikom niewidomym i słabo widzącym korzystanie ze zbiorów m.in. poprzez powiększenie tekstu na ekranie komputera.

Czytelnia i Wypożyczalnia Książki Mówionej jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 11 - 19.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto