Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobry zawód to klucz do przyszłości. Szczecińskie szkoły dają dobre podstawy

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
istockphoto.com/DONGSEON_KIM
Szczecińskie szkoły zawodowe mają coraz lepsze notowania. Technika idą w górę w rankingach, a szkoły branżowe proponują różnorodne zawody, nawet te rzadko spotykane.

Uczniowie szkół podstawowych coraz chętniej wybierają szkoły uczące konkretnych zawodów. Przede wszystkim technika, ale też szkoły branżowe. Każda z nich zapewnia dobry zawód i daje możliwość kontynuacji nauki, również na studiach.

Szczecińskie technika mogą się pochwalić coraz większymi osiągnięciami, co skutkuje wyższymi pozycjami w rankingu Perspektyw.

Technikum Organizacji i Zarządzania w Szczecinie to jedna z najlepszych szkół w Polsce. W ostatnim Rankingu
Techników według miesięcznika Perspektywy zajęła 10. miejsce. W naszym województwie jest najlepsza. To zasługa ciekawych specjalizacji i szybkiego reagowania na trendy na rynku pracy. Szkoła proponuje 5 specjalności. Zajęcia prowadzone są w bogato wyposażonych w środki dydaktyczne i audiowizualne salach lekcyjnych oraz pracowniach specjalistycznych, przy wykorzystaniu aktualnie obowiązujących programów finansowo-księgowych.

Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. prof. M. T. Hubera w Szczecinie to II miejsce w województwie w rankingu Maturalnym Techników, II miejsce w województwie na najlepsze Technikum i XVI miejsce w Polsce na najlepsze Technikum. Kształci w zawodach: Technik automatyk , Technik elektronik, Technik elektryk, Technik informatyk, Technik mechatronik , Technik programista.

Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. prof. M. T. Hubera w Szczecinie

ul. Racibora 60/61, 71-631 Szczecin,
tel: 91 422 64 81 lub 91 88 69 347,
www.tme.szczecin.pl
[email protected]

Zespół Szkół Łączności to kolejna szkoła stawiająca na elektronikę i informatykę. Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się, czy w dzisiejszych czasach warto jest kształcić się w zawodach związanych z branżą IT, niech spojrzy za okno, a raczej w ekran swojego monitora. Technik teleinformatyk, technik programista czy technik fotografii i multimediów to zawody, bez których w dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia, pracy i rozrywki. Wspólnym mianownikiem wszystkich obecnych zmian jest komunikacja online. Wszystko, począwszy od zakupów spożywczych czy załatwiania spraw urzędowych poprzez pracę i naukę do rozrywki, załatwiamy bez fizycznego kontaktu z drugim człowiekiem. Obecnie naszym najważniejszym pośrednikiem stała się sieć. Prognozy na przyszłość przewidują kontynuację właśnie tego kierunku.

Fachowcy z łączności potrzebni od zaraz. Aby łączność on-line doszła do skutku, wymagani są fachowcy z branż kształconych w Technikum Łączności w Szczecinie. W szkole można się kształcić w następujących zawodach:

Technik teleinformatyk - bo wszystko zaczyna się od sprzętu, urządzeń sieciowych, bezprzewodowych, światłowodowych i miedzianych mediów transmisyjnych, protokołów, adresów, telefonów VOIP, kanałów VPN i transmisji strumieniowych. Wszystko to dzięki technikom teleinformatykom - specjalistom od budowy i administrowania sprzętem i systemami sieciowymi. Tymi małymi w domach, biurach i niewielkich firmach, ale także rozległymi stanowiącymi szkielet naszej całej komunikacji.

Technik programista - nawet najlepsza łączność potrzebuje narzędzi informatycznych: stron, programów, apletów na smartfonach, laptopach i komputerach, napisanych z wykorzystaniem Javy, PHPa, Pythona, C++, VisualBasica czy MySQLa. Od tego są technicy programiści. To ich rolą jest przygotowanie najlepszego interfejsu, który połączy człowieka z potężnym, wirtualnym światem.

Technik fotografii i multimediów - ostatnim, ale równie ważnym elementem nowej rzeczywistości jest technik fotografii i multimediów, który świat realny zamienia w postać cyfrową. Dzięki swoim umiejętnościom nie tylko wykona on piękne zdjęcie czy nakręci film, ale także w procesie postprodukcji, z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych narzędzi informatycznych, dostosuje efekt swojej pracy do konkretnych wymogów.

W związku z tym, że nie samą nauką żyje człowiek, w Technikum Łączności w Szczecinie stara się robić wszystko, aby atmosfera i dodatkowe zajęcia zachęcały do wspólnej nauki i zabawy. Do dyspozycji uczniów, poza miejscami do wypoczynku i rozrywki wyposażonych w fotele, piłkarzyki, stoły do pingponga czy szachownice, są również pracownie kół zainteresowań. Szkoła organizuje też wiele konkursów, imprez i wydarzeń rozrywkowych, dzięki którym każdy uczeń i nauczyciel przychodzi do szkoły z ochotą, a nauka staje się nie przykrym obowiązkiem a przyjemnością.

Najnowocześniejsze pracownie

W każdej szkole technicznej ważny jest także sprzęt, na którym kształcą się przyszli sieciowcy, programiści czy specjaliści od multimediów. Dzięki najlepiej wyposażonym studiom fotograficznym, pracowniom sieci komputerowych z wyposażeniem firmy Cisco, pracowniom spawania światłowodów, pracowniom multimedialnym czy programistycznym, nasi uczniowie nabywają umiejętności tak potrzebne na dzisiejszym, specjalistycznym, i nie ma co ukrywać – coraz bardziej wymagającym rynku pracy w świecie coraz to nowszych wyzwań. A propos wyzwań, organizacja nauczania zdalnego w Technikum Łączności w Szczecinie zaskoczyła nawet uczniów, którzy nie spodziewali się, że będąc w domu przed swoim komputerem na zajęciach zawodowych będą pracować na komputerach szkolnych. Taka technika tylko w Zespole Szkół Łączności w Szczecinie.

Uczniowie Technikum Łączności wiedzą, jak ważne jest stałe poszerzanie swojej wiedzy i nabywanie nowych umiejętności, by w przyszłości być najlepszym wśród najlepszych, konkurencyjnym na rynku pracy. W klasach trzecich co roku uczniowie przystępują do kursów realizowanych na terenie szkoły, a następnie do egzaminów SEP. Od wielu lat szkoła bierze udział w projektach z edukacji ekonomicznej przy wsparciu finansowym Narodowego Banku Polskiego. Oczywiście Technikum Łączności w Szczecinie realizuje projekty branżowe, np. szkoła wnioskuje o staże zagraniczne dla uczniów w ramach programów unijnych ERASMUS+. Obecnie aż 120 uczniów szkoły zakwalifikowało się do udziału w projekcie realizowanym w ramach RPZP.08.06.00 EDUKACJA pn.

W ciągu najbliższych dwóch lat młodzież Technikum Łączności w Szczecinie weźmie udział w zajęciach z doradztwa zawodowego (w tym: spotkaniach indywidualnych, grupowych i pośrednictwie zawodowym), stażach zawodowych w przedsiębiorstwach branżowych (każdy uczeń za udział w stażu otrzyma „sowite” wynagrodzenie), a także w kwalifikacyjnych kursach zawodowych wraz z egzaminami z: Adobe Photoshop, technologii światłowodowej, programowania w języku PYTHON, a także z: obsługi, konserwacji oraz montażu instalacji i sieci elektroenergetycznych o napięciu do 1 KV. To najważniejsze działania szkoły w celu umożliwienia uczniom poszerzania wiedzy technicznej, ale nie tylko, bowiem uczniowie przystępują do wielu projektów i konkursów branżowych poszerzających wiedzę ogólną. Bo absolwent Technikum Łączności ma szerokie zainteresowania i chce być wszechstronnie wykształcony.

W całej tej układance wzajemnych powiązań, w wyposażonej w wysokiej jakości sprzęt szkole, jednym z ważnych elementów jest doświadczona kadra pedagogiczna, która dzięki pracy w firmach i uczelniach branży IT ma stały kontakt z najnowocześniejszymi technologiami i trendami. Technikum Łączności w Szczecnie współpracuje z wieloma firmami i instytucjami zarówno pod kątem dostępu do nowinek.

Technik teleinformatyk, technik programista czy technik fotografii i multimediów - przy tak szerokich możliwościach ważny jest mądry wybór. Młodym ludziom stojącym u progu nowej szkoły i decyzji o przyszłym zawodzie na pewno przydadzą się pomoc rodziców, doradców zawodowych i wizyta w szkole (nawet online) podczas Dnia Otwartego. Bo przynależność do branży IT w każdej ze swych gałęzi to przyszłość pełna wyzwań i ciężkiej pracy, ale przede wszystkim sukcesów, możliwości i zrealizowanych pasji.

Zespół Szkół Łączności

www.zsl.szczecin.pl

Od kilku lat dużym powodzeniem w szkołach ponadpodstawowych cieszą się klasy mundurowe, czyli takie, w których profil jest związany z policją, wojskiem lub strażą pożarną. W regionie działa kilka tego typu placówek. Szkoły, w których stworzono klasy mundurowe starają się pozyskać do współpracy partnerów pośród jednostek policji, straży pożarnej lub garnizonów wojskowych. Dzięki temu placówki te zyskują wykładowców, a uczniowie mogą skorzystać np. z bazy szkoleniowej danej jednostki.

Centrum Edukacji Ogrodniczej ma w ofercie naukę w technikum oraz w szkole branżowej. Specjalizacje są ściśle związane z naturą. Tu można pracować z roślinami i zwierzętami. To przyjemna, chociaż trudna i często skomplikowana praca. Ważne, że poszukiwana na rynku.

Zawody związane z turystyką, zbiorowym żywieniem czy obsługą gości niezmiennie cieszą się dużą popularnością i są poszukiwane na rynku pracy. Turystyka i hotelarstwo oraz restauracje i kawiarnie, szczególnie w naszym regionie mocno się rozwijają Szczecin ma bardzo dobre szkoły przygotowujące do tych zawodów. Zespół Szkół Rzemieślniczych, Technikum Organizacji i Zarządzania czy Zespół Szkół nr 6 przygotowują do pracy hotelarzy, kucharzy i kelnerów.

Ci, którzy chcą zacząć edukację zawodową os szkoły branżowej, mogą skorzystać z oferty Zespołu Szkół Rzemieślniczych w Szczecinie. Zapraszamy do Branżowej Szkoły I stopnia nr 5 w Zespole Szkół Rzemieślniczych. Od września 2020 roku w skład ZSRz wchodzi też Branżowa Szkoła II stopnia w Szczecinie.

Jeśli masz już dość pytań o to, co będziesz robić po 8 klasie… Jeśli zastanawiasz się nad wyborem szkoły, w której rozwiniesz skrzydła… Jeśli masz barwną osobowość i nietuzinkowe pomysły… Szkoła ta ma coś dla Ciebie - szkołę szytą na miarę Twoich możliwości, szkołę, która pozwoli Ci rozwinąć drzemiący w Tobie potencjał, szkołę, która da Ci szansę miękko wylądować w dorosłym życiu…

Czy taka szkoła w ogóle istnieje? Owszem, Branżowa Szkoła I stopnia nr 5 w Zespole Szkół Rzemieślniczych w Szczecinie to właśnie taka placówka. To najlepszy z możliwych wyborów… To dobra inwestycja… Jakie zawody masz do wyboru?

Jako jedyna w Szczecinie kształci we wszystkich możliwych zawodach wynikających z klasyfikacji szkolnictwa branżowego… Czy to jest możliwe. W ławce szkolnej przyszły kucharz usiądzie obok ślusarza, fryzjerka obok sprzedawcy, murarz – tynkarz zaprzyjaźni się ze złotnikiem, a monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie podzieli się swoimi pasjami z mechanikiem pojazdów samochodowych lub elektromechanikiem. Klasowy – przyszły – fotograf zrobi grupowe zdjęcia, a cukiernik upiecze okolicznościowy tort. Taki misz – masz w dorosłym życiu zaowocuje kontaktami zawodowymi, znajomościami i wieloma pomysłami na dobry biznes.

Dlaczego to najlepszy wybór? Chociażby dlatego, że pomoże rozwijać predyspozycje i marzenia… Sprawdzisz się i zweryfikujesz oczekiwania… Zapewni Ci miejsce w zakładach rzemieślniczych, w których - u boku prawdziwych fachowców – mistrzów w swoich specjalnościach, będziesz uczył się przyszłego fachu.

Uzyskując status młodocianego pracownika zaczniesz kreować swoją zawodową drogę. A w szkole otrzymasz narzędzia w zakresie wykształcenia ogólnego. Szkoła dla wielu absolwentów stała się trampoliną do sukcesu życiowego. Wielu uczniów po latach zaczyna z nią współpracę w zupełnie innej relacji. Stają się oni instruktorami praktycznej nauki zawodu i swoją pasją zarażają młode pokolenia.

- Kształcimy we wszystkich możliwych zawodach rzemieślniczych, dysponujemy bazą sprawdzonych instruktorów praktycznej nauki zawodu, każdy uczeń jest u nas traktowany indywidualnie, a wykwalifikowana kadra pedagogiczna pomoże Ci zaplanować ścieżkę zawodową - informuje Elżbieta Paprocka, dyrektor ZSRz. - Po ukończeniu Branżowej Szkoły I stopnia nr 5 pracodawcy chętnie zaproszą Cię do współpracy jako w pełni wykwalifikowanego czeladnika znającego realia zawodowe… Szybkie usamodzielnienie się na pewno – dla wielu z Was - może stać się szansą na poprawę jakości życia i wejście w dorosłość. A jeśli będziesz chciał podnieść swoje kwalifikacje, zrobisz to w Branżowej Szkole II stopnia. I może znów wybierzesz naszą placówkę. Zapraszamy właśnie ciebie.

Zespół Szkół Rzemieślniczych

Dane teleadresowe:
zsrz.szczecin.pl
Chmielewskiego 19
70-028 Szczecin
Tel. 91- 482-15-31

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto